Vydražte si retro telefonní budku. Spustili jsme charitativní aukci

Z obce Hlubyně na Příbramsku dnes zmizela poslední telefonní budka. Při této příležitosti spouští naše Nadace O2 ve spolupráci s portálem Aukro charitativní aukci předmětů spojených s telefonováním z veřejných telefonních automatů.

„Odstranění poslední budky je symbolem technologického rozvoje. Klíčovým předpokladem pokroku je vzdělanost. Výtěžek z charitativní aukce proto celý věnujeme programu O2 Chytrá škola, jehož prostřednictvím Nadace O2 pomáhá žákům a učitelům na základních školách a v dětských domovech lépe se zorientovat v příležitostech i nástrahách spojených s internetem,“ popisuje Jan Hruška a dodává: „Za každých sto korun, které se nám podaří vybrat, zajistíme pro jednoho žáka základní školy tříhodinový odborný seminář zaměřený na rozvoj dovedností nezbytných pro bezpečné používání internetu.“

Charitativní aukce poběží na webu aukro.cz do dopoledních hodin neděle 27. června. Zájemci si mohou koupit dřevěnou telefonní budku, kterou bylo možné v českých ulicích vídat od 60. do 90. let, několik typů telefonních automatů, telefonní karty nebo sluchátka. „Charitativní dražby podporujeme dlouhodobě. Jsme hrdí na to, že samotný princip fungování prodejů na Aukru umožňuje získat maximální možnou částku i projektům zaměřeným na vzdělávání,“ uvádí k aukci CEO Aukra Jan Sadílek a dodává: „Charitativní aukce poběží na největším českém online tržišti Aukro od 17. do 27. června a zapojit se do ní mohou přirozeně lidé ze všech regionů.“

Více informací najdete na webu o dobročinné aukci pod tímto odkazem. Pro Nadaci O2 jej bezplatně vyvinula společnost inCUBE.

5G ve městech i menších obcích

Poslední budka zmizí přesně rok poté, kdy jsme spustili komerční provoz sítě 5G v Praze a v Kolíně. V letošním roce s budováním sítí páté generace pokračuje. „Do konce června bude 5G dostupné v téměř 60 městech v Česku. Pro spuštění jsme vybírali takové lokality, kde se koncentruje větší množství lidí. V plánu pokrývání však nezapomínáme ani na menší obce a odlehlejší místa,“ popisuje Jan Hruška.

Grafika: Jak v posledních dvaceti letech přicházely nové mobilní technologie a ubýval počet veřejných telefonních automatů

 

Na přelomu tisíciletí jich v ulicích bylo přes třicet tisíc

Největší rozmach telefonních budek nastal na přelomu tisíciletí, kdy jich v českých ulicích bylo na 30 tisíc. Od té doby se jejich počet každým rokem snižoval. Využití automatů výrazně klesalo, v posledních letech z řady z nich lidé volali méně než jednou za měsíc a budky se spíše než místem pro volání stávaly terčem vandalů. Výnosy z volání tak ani zdaleka nepokrývaly náklady na údržbu a provoz. Na konci loňského roku pak došlo k ukončení tzv. univerzální služby, v rámci které jsme budky provozovali v obcích do 200 obyvatel.

Obcím jsme dali možnost si budku bez telefonního automatu ponechat a využít ji například jako obecní vývěsku nebo tzv. knihobudku. Na některých místech tak bude možné kabiny stále zahlédnout, nebudou však již sloužit k telefonování. Tam, kde si obce přály budky odstranit, je pro nás demontovala dodavatelská společnost Moris Design. Ta během posledních dvou let odstranila celkem více než 3500 telefonních kabin, zajistila jejich ekologickou likvidaci a postarala se o úpravu míst, kde budky stály.

Tereza Kabešová Autor článku
Tereza Kabešová
Je jedním z O2 Ambasadorů. Radí zaměstnancům i zákazníkům s nastavením služeb. Patří mezi O2 Guru specialisty přes telefony, technologie O2, modemy, set top boxy, O2 Smart Box. V poslední době si velmi užívá i natáčení O2 Guru videí. Ve společnosti už pracuje přes pět let.
Související článek V Plzni bude jezdit první chytrá tramvaj s 5G
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru