Nadace O2 opět udělovala Divokou kartu programu SmartUp. I tentokrát jsme překonali dosavadní rekord v počtu hlasů a s celkovým počtem 2240 hlasů Divokou kartu získal projekt s názvem Tady jde o ženy. Studentky 2. lékařské fakulty a zároveň budoucí gynekoložky Jana Dubská, Vladimíra Kurucová, Alena Stolínová, Tereza Šváchová a Nikol Gabrielová by svými aktivitami rády přispěly ke vzdělávání nejen kolegů, ale především široké veřejnosti. „Doufáme, že celý projekt povede k lepší komunikaci a větší otevřenosti mezi pacientkami a námi jakožto budoucími gynekology,“ popisuje Vladimíra.
Získaná finanční podpora umožní nakoupit profesionální gynekologické trenažery. Ty budou sloužit oběma cílovým skupinám – medikům i veřejnosti. Studenti medicíny si na modelech budou moci vyzkoušet ambulantní vyšetření, chirurgické i laparoskopické zákroky. „Po probrání teorie jdeme dnes rovnou „do terénu“. Možnost vyzkoušet si všechny úkony nanečisto každý z nás ocení,“ vysvětluje Jana.
„Modely mají své využití i v rámci veřejných workshopů. Dokážeme na nich podrobně vysvětlit průběh gynekologického vyšetření, nastávajícím maminkám jsme schopny přiblížit průběh invazivních vyšetření, jako je třeba amniocentéza,“ pokračuje Tereza o plánech svého týmu.
Na středních školách se chystají dívkám přednášet o problematice HPV, významu očkování. Jindy do programu začlení problematiku umělého oplodnění, porodů nebo zmíněných invazivních vyšetření, která je někdy nutno provést v průběhu těhotenství. „Zaměříme se na témata, o kterých se tolik nemluví a přitom jsou velmi důležitá. Věděly jste například, že rakovině děložního čípku je možné zabránit? Pokud žena pravidelně navštěvuje gynekologa, změny na čípku budou zachyceny mnohem dříve, než vznikne zhoubný nádor.Už z minulých projektů máme zkušenost, že pacienti nemají problém se medikům svěřovat. Důvěřují nám,“ doplňuje Nikol.
Gynekologické modely jednou přenechají mezinárodní asociaci studentů medicíny, v rámci které všechny realizují řadu jiných projektů. „Věříme, že tento preventivní program se nám podaří úspěšně rozeběhnout a za několik let ho předáme podobným nadšencům, aby tady zůstal pro nejen mediky, ale především pro ženy,“ zakončuje Alena.
Držíme holkám palce a těšíme se v budoucnu na seminář.