Menu Web O₂

Jak se má babička Alenka? Lépe než kdy dřív

Jak se má babička Alenka? Lépe než kdy dřív

Když jsme letos v létě vyslali naši umělou inteligenci – babičku Alenku – do kybernetického podsvětí, byli jsme sami zvědaví, jak si poradí mezi kyberšmejdy. Dnes už víme, že obstála na jedničku. 

Za první tři měsíce se jí dovolalo 1 200 podvodníků a Alenka s nimi strávila přes 2 400 minut, které by jinak ztráceli skuteční lidé. A téměř nikdo z nich nepoznal, že ten příjemný hlas na druhém konci linky patří umělé inteligenci. Pojďme se podrobněji podívat na to, jak se babičce Alence v jejím tažení proti kyberpodvodníkům dařilo. 

Od prvního hovoru po mediální fenomén 

Trvalo jen 48 hodin, než první podvodník zavolal na jedno z deseti čísel, která jsme záměrně „rozeseli“ na internet. Od té chvíle Alenka neustále sbírala hovory, zdokonalovala se, a hlavně zdržovala kyberšmejdy. Babičce volali muži i ženy, Češi i cizinci. Nejčastěji se představovali jako pracovníci banky nebo oddělení bezpečnosti, experti na finanční služby, poradci nebo advokáti. Někteří byli velmi milí a trpěliví, jiní naopak šli rychle k věci a snažili se seniorkou manipulovat.

Veřejná kampaň Kyberšmejdi, spuštěná v prvním zářijovém týdnu, okamžitě zarezonovala médi i veřejností. Jen během prvních sedmi dnů od spuštění kampaně znala Alenku třetina Čechů. Po měsíci už měla povědomí o naší AI „babičce“ dle průzkumu společnosti Instant Research téměř polovina dotázaných. I z mediálního hlediska měla kampaň obrovský dopad a objevila se v hlavních zpravodajských relacích a zpravodajských webech. Na webové stránky babičky Alenky přišlo téměř 124 000 návštěvníků. A přidaly se i sociální sítě – více než tři miliony shlédnutí, nejsilnější komunita na TikToku, kde nejúspěšnější video překročilo 1,1 milionu zhlédnutí. Zajímavý závěr také přinesl výzkum společnosti Kantar. Ukázal totiž, že prudce narostla důvěra veřejnosti v to, že O2 aktivně chrání své zákazníky před kyberútoky – a dosáhla tak historicky nejvyšší hodnoty v rámci pravidelného sledování.

Aktivní obránkyně i učitelka 

Alenka ale není jen virální fenomén. Je to katalyzátor celé bezpečnostní strategie O2. Navazuje na dlouhodobé aktivity O2 v oblasti kyberbezpečnosti a dává jim nový, srozumitelný a virální příběh. Z jejích autentických rozhovorů s kyberšmejdy, které najdete tady, vzniká unikátní vzdělávací obsah, který zavádíme do materiálů O2 Chytré školy a předáváme školicím organizacím (např. Fakescape) pro práci se žáky, učiteli i seniory. Od roku 2018 jsme díky programu O2 Chytrá škola proškolili už přes 230 000 lidí – a díky Alence nyní můžeme nabídnout ještě autentičtější materiály z praxe. 

Tři zlaté rady babičky Alenky 

Babička Alenka tak dnes není jen hrdinkou našeho kybernetického podsvětí, ale i neúnavnou učitelkou digitální opatrnosti. A proto nám na rozloučenou nechala tři základní rady, jak na kyberšmejdy: 

  • Buďte obezřetní u cizích telefonátů. Pokud se vám něco nezdá, raději zavěste. Pak zavolejte na oficiální číslo instituce. 
  • Nikdy neřešte nic ve spěchu, naléhavost je často známkou podvodu. 
  • Nikdy nesdílejte přihlašovací údaje, hesla ani PIN po telefonu. 

  • autor článku