Posílit naši digitální páteř. Světoví odborníci na kybernetickou bezpečnost diskutovali v Praze 

Bezpečné dodavatelské řetězce, 5G síť i připravenost čelit hrozbám budoucnosti. Ve znamení těchto témat se nesla Prague Cyber Security Conference. Tu 3. listopadu uspořádal v pražském Kongresovém centru Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Letošní Prague Cyber Security Conference pořádal NÚKIB v rámci českého předsednictví v Radě EU a účastnilo se jí zhruba 500 odborníků na kybernetickou bezpečnost z 80 zemí světa. Důležité otázky otevřely dvě desítky řečníků z řad českých i zahraničních státníků, předních osobností EU a NATO i zástupců z Asie.

Umíme být spolehlivými partnery?

Vedle osobností, jako jsou předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen, český premiér Petr Fiala, estonský ministr podnikání a informačních technologií Kristjan Järvan, australská ministryně vnitra a ministryně pro kybernetickou bezpečnost Clare O’Neil nebo zástupce generálního tajemníka NATO Mircea Geoană vystoupil na konferenci se svým příspěvkem i ředitel NÚKIB Lukáš Kintr.

Foto: NÚKIB

„Musíme přehodnotit naše myšlení, ujasnit si naši evropskou strategii a dlouhodobě posílit odolnost naší digitální páteře. Propojená Evropa bude tak bezpečná, jak bezpečné budou technologie, na nichž bude postavena,“ prohlásil Kintr ve své přednášce. Jasně tak ukázal, jakým směrem míří v oblasti kybernetické bezpečnosti priority českého předsednictví.

Jedním ze základních stavebních kamenů kybernetické bezpečnosti Evropy má podle těchto priorit být bezpečnost samotných dodavatelských řetězců. „Jednotlivé státy EU včetně Česka musí začít nastavovat mechanismy na prověřování rizik u firem, které jí dodávají technologie, a mít nástroj, jak je případně omezovat. Většina zemí je již má například v sektoru telekomunikací, ale potřeba je rozšířit i na další oblasti, například energetiku,naznačil Kintr konkrétní kroky, které za tímto účelem bude nutné podniknout. 

„Bezpečná digitální budoucnost vyžaduje nejen silnou kybernetickou obranu, ale mnohem víc. Vyžaduje zabezpečenou infrastrukturu a spolehlivé partnery. A na tom Evropa pracuje,“ potvrdila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Nutnost intenzivněji pracovat na ochraně evropského kybernetického prostoru podle ní i dalších řečníků vyplynula z dění souvisejícího s válkou na Ukrajině. Evropské státy i firmy se totiž v jejím důsledku ocitají pod čím dál intenzivnější palbou kybernetických útoků. Zřejmě jde o odplatu za evropskou podporu Ukrajině.

Jak je na tom vaše firma s kyberbezpečností, si můžete otestovat zdarma. Spolu s NÚKIBem jsme pro firmy připravili online bezplatnou analýzu. Položte si 47 otázek na tělo a zjistěte, co vás pálí a kde má váš byznys slabá místa.  

Bezpečně i v 5G době 

Letošní konference navazovala na předchozí tradiční ročníky Prague 5G Security Conference. Od oblasti 5G sítí jen v zásadě rozšířila záběr, nicméně i o 5G samozřejmě byla řeč. Tato technologie je totiž názornou ukázkou toho, jak je kybernetická bezpečnost důležitá. 5G není jen běžná telekomunikační síť, která sama o sobě vyžaduje ze své povahy nejvyšší možnou míru zabezpečení, protože v případě napadnutí by se útočníci mohli dostat ke klíčové infrastruktuře státu. Moderní technologie totiž umožňuje i specifické využití formou takzvaných privátních sítí (někdy také nazývaných kampusové sítě).

Takové sítě mohou podniky a instituce využívat coby základ celého svého provozu a často hrají ve fungování dané organizace kritickou roli. Fakt, že firma nebo stát na síť 100% spoléhá, znamená samozřejmě zvýšené nároky na kybernetickou bezpečnost. My takovou špičkovou privátní síť spustili premiérově letos v létě pro společnost BD Sensors. Technologii sítě dodává švédský Ericsson, který patří v rámci principu bezpečnosti dodavatelských řetězců bez pochyby ke spolehlivým subjektům. Samotná technologie 5G sítí pak firmám a institucím přináší lepší možnosti kybernetického zabezpečení, vyšší spolehlivost i větší kapacity než například privátní wi-fi sítě

Foto NÚKIB 

Co si z článku odnést: 

  • Prioritou EU v oblasti kybernetické bezpečnosti je bezpečnost dodavatelských řetězců 
  • EU hledá další cesty, jak ochránit a diverzifikovat svou IT infrastrukturu i propojení se světem 
  • Spolehliví dodavatelé jsou potřeba ve všech oblastech IT 
  • O2 je spolehlivým dodavatelem a zároveň spolupracuje s prověřenými a důvěryhodnými dodavateli 
Související článek DDoS útoky míří i na vás, nejen v rámci konkurenčního boje. Sílí i kvůli válce na Ukrajině
Nahoru