Znáte slavné pseudonymy? Novinka Neklidná krev je z pera ostřílené autorky

Znáte slavné pseudonymy? Novinka Neklidná krev je z pera ostřílené autorky

Znáte slavné pseudonymy? Novinka Neklidná krev je z pera ostřílené autorky

Říká vám něco jméno Charles Dodgson nebo Eric Arthur Blair? Pokud ne, nemusíte si marně lámat hlavu, protože tyto osoby možná znáte jen pod jejich pseudonymy. Proč si někteří spisovatelé vymýšlí „krycí umělecká jména“? A znáte knižní novinku z pera oblíbené J. K. Rowlingové, která zvolila mužské jméno?  

Důvodů, proč lidé z uměleckého prostředí vymění svá pravá jména za pseudonymy, může být hned několik. Historicky si především ženské spisovatelky měnily svá jména na mužská nebo pohlavně nejednoznačná, protože byli mužští spisovatelé považováni za kvalitnější a lépe se jejich knihy prodávaly. Kdysi dokonce ženy knihy ani vydávat nemohly.  

Spisovatelky se tak díky pseudonymům oprostily od předsudků a mohly být ve své tvorbě svobodnější. Pseudonymy dávají anonymitu i spisovatelům, kteří chtějí oddělit svůj soukromý nebo pracovní život od toho uměleckého. To je případ i zmiňovaného Charlese Dodgsona, matematika a stvořitele Alenky v říši divů. Ano, oxfordský učitel matematiky vydal známou knižní klasiku pod fiktivním jménem Lewis Carroll.  

Z ryze praktického důvodu si údajně zvolil svůj pseudonym Eric Arthur Blair. Přišlo mu, že jméno George Orwell bude znít více britsky. George má odkazovat na monarchii a příjmení Orwell je také název řeky protékající anglickým městem Ipswitch. A někdo ze současných autorů? 

Záhada jménem Robert Galbraith

Příkladem moderních spisovatelů využívajících krycí jména je například Stephen King píšící i pod jménem Richard Bachman. I autorka známé knižní série o Harrym Potterovi, chlapci, který přežil, Joanne Rowlingová má svůj pseudonym – Robert Galbraith. A více záhad.  

Zvláštností je například mysteriózní „K“, které vídáme na obálce knih o kouzelnickém světě. Protože J. K. Rowling nemá ve skutečnosti prostřední jméno. Kathleen (jméno vybrala po své babičce) bylo přidáno na žádost vydavatele, aby iniciály působily více „mužsky“ a kniha tak oslovila i mladé chlapce, kteří prý preferují právě mužské spisovatele.  

A jméno Robert Galbraith? Pod tímto pseudonymem spisovatelka vydala knižní sérii o soukromém detektivu Cormoranu Strikovi. A knihy zaznamenaly úspěch. Podle všeho si Rowlingová zvolila novou identitu kvůli tomu, aby ze sebe setřásla všechno, co s ní doby bylo spojováno. Například bestseller Harry Potter. Začala s „čistým štítem“ a dokázala, že ani žánr detektivek jí není cizí. 

Úspěšnou dráhu zahájil Robert Galbraith v roce 2013 s knihou Volání kukačky. Pak následoval další detektivní titul Hedvábník, Ve službách zla a Smrtící bílá. A nyní vyšel nejnovější příběh o soukromém vyšetřovateli – Neklidná krev, který je již nyní dostupný jako e-kniha v O2 Knihovně! 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
Tereza Kabešová Autor článku
Tereza Kabešová
Je jedním z O2 Ambasadorů. Radí zaměstnancům i zákazníkům s nastavením služeb. Patří mezi O2 Guru specialisty přes telefony, technologie O2, modemy, set top boxy, O2 Smart Box. V poslední době si velmi užívá i natáčení O2 Guru videí. Ve společnosti už pracuje přes pět let.
Související článek Dlouho očekávaný román je tu. Oceňovaná spisovatelka vydává přelomovou knihu 
Nahoru