O2 Media aneb Proměňte kolemjdoucí ve své zákazníky

O2 Media aneb Proměňte kolemjdoucí ve své zákazníky

O2 Media aneb Proměňte kolemjdoucí ve své zákazníky

Když jsou vaší cílovkou všichni, necílíte na nikoho. Zbytečně utrácíte a možná i trochu vadíte těm, koho vaše nabídky nezajímají. Víte, že dnes můžete poslat reklamní SMS všem, kteří procházejí okolo vaší prodejny se sportovním oblečením a zároveň je baví sport? Cílení, které stojí na big datech od O2 a jejich analýze, umožňují perfektně zaměřit vaši komunikaci na lidi, které zajímáte a kteří jsou zároveň zajímaví pro vás.

Možná už se vám to stalo: Přemýšlíte o nákupu běžeckých bot, hledáte na internetu, odoláváte usilovnému remarketingu navštívených e-shopů, a zrovna ve chvíli, kdy jdete okolo obchodu se sportovním oblečením, vám v kapse cinkne SMS s neodolatelnou nabídkou nového modelu bot. Náhoda? Nikoliv. Jde o šikovné zacílení vhodného publika pomocí takzvané LBS (Location Based Message) zprávy.

Výběr cílové skupiny pak mají na svědomí takzvaná big data. „Každý z nás generuje denně obrovské množství dat. O své poloze, o mobilní komunikaci, aktivitě na internetu, ale třeba i při sledování televize,“ popisuje Ferdinand Kraus, Head of O2 Media. „A my s nimi dokážeme pracovat. Samozřejmě pouze v případě, že máme souhlas zákazníka. Všechna data jsou navíc anonymizovaná a agregovaná. A až následně marketingově využitelná pro přesné cílení na konkrétní zákazníky.“

Konkrétně v příkladu uvedeném na začátku článku došlo ke zkombinování lokalizačních dat a dat o zájmech zákazníků. Stejně by mohl například prodejce aut oslovovat s pozvánkou na předváděcí jízdy všechny, kteří se v poslední době zajímají o koupi nového vozu a často kolem autosalonu jezdí.

 
Reklamní SMS v číslech

Že je zpráva zastaralý formát? Podle výzkumu, který na podzim 2018 společně realizovaly O2 Media a výzkumná agentura Data Colect, si příchozí reklamní SMS přečte 97 % lidí. Polovina z nich dokonce do 10 minut od doručení. Jde o 2. nejoblíbenější formát hned po e-mailu a zároveň o efektivní formu komunikace. Zákazníci chtějí využít 37 % zaslaných nabídek, celou třetinu jich přepošlou dál a 62 % lidí pak uvedlo, že už někdy uskutečnili nákup na základě nabídky v SMS zprávě.

Když offline SMS propojíte s online světem

V cílené komunikaci můžete jít ještě o kousek dál a s potenciálními zákazníky komunikovat intenzivněji. Jako třeba v případě kampaně O2 Media pro koupelny SIKO. „V první fázi jsme zvýšili povědomí o brandu pomocí formátů, jako jsou bannery, standardní SMS a e-mailing,“ popisuje Ferdinand Kraus. Cílovou skupinou byli lidé, kteří aktuálně řešili rekonstrukci bydlení, kuchyně nebo koupelny.

„Na to plynule navázala výkonnostní kampaň, ve které jsme použili i Call me back SMS. Když oslovený klikl na odkaz v SMS, do pár minut ho kontaktovalo naše call centrum, které zodpovědělo všechny otázky a pomohlo domluvit schůzku s obchodníkem společnosti SIKO.“ Výsledek? 515 kontaktů, které aktivně řešily rekonstrukci, se kterou jim SIKO mohlo pomoci.

 
Spolupráce s Linkou bezpečí

Call me back SMS jsme využili i při spolupráci s Linkou bezpečí. Vytipovali jsme vhodné cílové skupiny – osoby, které podporují dobročinné projekty, učitele, rodiče. Oslovili jsme je Call me back SMS s odkazem, který opět propojil potenciální dárce s proškoleným operátorem z call centra O2. Podařilo se nám získat 101 nových registrací do Klubu Linky v bezpečí.

Když ráno vidíte reklamu na plenky a večer na rychlé občerstvení

Pomocí big dat, konkrétně na základě geolokačních údajů ze sítě, je dnes možné vyhodnotit i mobilitu populace v konkrétní oblasti. Na tomto stojí spolupráce O2 Media se společností BigMedia, největším hráčem v ČR v oblasti outdoorové reklamy. „Když to zjednoduším, umíme říci, kolik lidí a jací se v konkrétní čas pohybují kolem každé jednotlivé reklamní plochy,“ líčí Kraus.

A nejde jen o klasické „papírové“ billboardy, ale i digitální reklamní plochy. Na těch je pak možné přizpůsobit reklamu podle toho, kdo kolem nich během dne prochází. „Dopoledne nabídnete akční zboží pro maminky s malými dětmi, během odpolední špičky, když jedou lidé z práce, ukážete pozvánku do nového fitka a večer budete lákat hladové studenty do blízkého rychlého občerstvení,“ popisuje možnosti cílení na těchto plochách Kraus.

Big data tak přispívají k tomu, aby komunikace směrem k zákazníkům byla maximálně efektivní. „Když dobře cílíte, nestojí vás propagace tolik peněz. A správně zacílená komunikace je zásadní i pro vztah samotného zákazníka s brandem,“ říká Ferdinand Kraus.

Bigdata a jejich využití pro cílené kampaně jsou jen jednou z mnoha příležitostí, které nabízíme v oblasti digitalizace retailu. My v O2 digitalizujeme retail a rádi s tím pomůžeme i vám!

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
Související článek Digitalizace v retailu má smysl: Zefektivní práci a přinese zisk
Nahoru