Plných 68 % domácností v EU používá pevnou linku

Došla vašemu mobilu šťáva? Nevíte, kam jste ho odložili? Máte potíže se signálem? Nic z toho vás nemusí trápit, pokud používáte pevnou linku. V Evropské unii využívá hlasové služby na pevné lince 68 % domácností, ve Švédsku dokonce 98 %. Přes 90% hranici se dostane také Německo a Malta. Ukazují to čísla Eurobarometru, pravidelného šetření Evropské komise zachycující stav připojení domácností k začátku roku 2014.

V České republice naopak počet domácností s pevnou telefonní linkou v posledních letech klesá. Přitom ještě v roce 1999 ji podle Českého statistického úřadu mělo 77 % z nich. Ke konci června 2014 bylo v pevné síti O2 zapojeno přibližně 1,3 miliónu linek, přičemž 909 tisíc využívají zákazníci k volání.

Pevná linka hraje důležitou roli při krizových situacích

Siemens C610

Siemens C610

Navzdory tomu, že dnes většina obyvatel vlastní mobilní telefon, může mít „pevná“ stále klíčovou roli v některých krizových situacích, třeba při blackoutu nebo ztrátě mobilního telefonu. Zatímco běžný mobilní telefon vydrží bez nabíjení pouze pár dní, u klasické pevné máte jistotu, že se dovoláte tam, kam potřebujete. Pevné telefony mají vlastní napájení jištěné navíc bateriemi a záložními zdroji, takže i při výpadcích elektřiny stále fungují. Stejně tak při přetížení mobilní sítě – například kolem půlnoci na Silvestra – jsou pevné linky spolehlivější a je možné je stále využívat. Pokud potřebujete pomoc a voláte na linku tísňového volání z pevného telefonu, záchranáři znají její přesnou adresu a mohou okamžitě vyrazit.

Chůvička a bezpečnostní agent v jednom
Představa mnohých lidí o pevné lince se dnes velmi liší od skutečnosti. Aparáty už dávno nejsou ke sluchátku připojeny „šňůrou“ a z moderních přístrojů, můžete klidně posílat SMS. Novinka na trhu, Siemens C610, nabízí ještě další vychytané funkce. Dokáže třeba ochránit váš domov před nezvanými hosty, pohlídat, kdy se děti vrátí ze školy nebo přivolat pomoc, pokud babička upadla a nedokáže se zvednout. Jak to funguje? Stačí telefon přepnout do pohotovostního režimu a v případě, že zaznamená neobvyklé zvuky, zavolá vám na mobilní telefon. Máte tak přesnou představu o tom, co se doma děje Rodiny s dětmi mohou pevnou linku stejným způsobem využít jako chůvičku.

Dva dráty pro internet, televizi i hlas
fix_plus_i_plus_tvVysokorychlostní internet bez omezení množství přenesených dat, televize s desítkami kanálů a hlasová komunikace – to jsou hlavní funkce, které zprostředkují dva tenké měděné dráty. Kombinace služeb navíc zákazníkům přináší zajímavé slevy v řádu stovek korun měsíčně. Další slevu lze získat při kombinaci s mobilními tarify FREE.

„Na možnost využít pevnou linku pro hlasovou komunikaci někteří lidé zapomněli, přitom stále platí, že pevná má v domácnosti své pevné místo. A to nejen přeneseně – fixní telefon zpravidla neztrácíme, jen tak nevybije a funguje i bez elektřiny, třeba při výpadku proudu,“ říká Pavel Špaček, ze společnosti O2 Czech Republic. Nabídku hlasových služeb pevné linky O2 si můžete prohlédnout zde.

hlavní přednosti pevné linky

 • je spolehlivá
 • funguje i při výpadku elektřiny
 • má pevné místo v domácnosti
 • hned tak se nevybije (i v případě přenosných přístrojů vydrží jejich baterie velmi dlouho)
 • nabízí vysokou kvalitu zvuku
 • kromě hlasových služeb přináší i neomezený a rychlý internet a televizní vysílání s desítkami kanálů
 • nabízí nejrychlejší způsob, jak si z domácnosti přivolat pomoc (záchranáři přesně vědí, kam mají zamířit)
 • umožňuje různé formy zabezpečení či monitoringu domácnosti (napojení zabezpečovacího zařízení, odposlech…)
 • zpravidla je stále zapnutá (je možné se tak dovolat a dát vědět důležitou informaci i tehdy, když jsou mobily vypnuté či v tzv. leteckém režimu)
 • nonstop monitoring a servisní linka (funkčnost linky monitoruje automatický systém, kdykoliv je možné obrátit se na operátora)
 • a také vám umožní najít váš mobil, když si ho z pevné prozvoníte
O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Dveře do světa Galaxy AI vám otevřou nové skládačky od Samsungu! Ulehčete si život se smartphony Z Flip6 a Z Fold6 
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru