Dobíjet můžete i na místech bez elektřiny

 

PowerMonkey Extreme

PowerMonkey Extreme

Mobilní telefony jsou čím dál chytřejší, ale spotřebují také čím dál více elektřiny. Málokomu vydrží baterie déle než jeden den. Co když ale plánujete cestu po místech, kde není elektrická zástrčka na každém kroku? Ani tam nemusíte zůstat bez elektřiny, ani nemusíte mobilní telefon kvůli úspoře energie vypínat. Existuje totiž hned několik řešení.

Záložní zdroje

Power Bank (5600mAh)

Power Bank (5600mAh)

Náhradní baterie je nejjednodušší. Cena se zpravidla pohybuje v řádu stokorun. Ne všechny mobilní telefony ovšem umožňují jednoduchou výměnu baterie. V takovém případě se hodí externí záložní zdroje. Například oblíbená Powermonkey Classic V2 o hmotnosti 70 gramů s kapacitou 2200 mAh dokáže dobít téměř všechny mobilní telefony a přijde na zhruba 800 korun.  Levnější, ale přitom s větším rezervou je Powerbanka CS s 5600 mAh – díky více než dvojnásobné kapacitě oproti předchozímu zdroji zvládne dobít většinu telefonů i dvakrát. Samozřejmě je i těžší – váží 190 gramů. Podobných zařízení najdete mnohem více v různých cenových relacích, stačí do vyhledavače zadat externí baterie. Jen nezapomeňte, že i externí baterie je třeba dobít.

Dobíjení bez zástrčky

Foldy 7

Foldy 7

I bez elektrické zástrčky ale nemusíte zůstat bez elektřiny. Můžete totiž dobíjet třeba prostřednictvím slunce. Solární nabíječka Foldy 7 o výkonu až 7 W zvládne dobít mobil za 1-2 hodiny (to samozřejmě na přímém slunci). Samozřejmě takový výkon vyžaduje patřičnou plochu kolektorů, které tam zaberou 485 mm na délku a 183 mm na šířku, ve složeném stavu zaberou jen 185 × 120 × 25 mm. Zařízení o hmotnost zhruba 300 gramů lze koupit už přibližně za 1500 korun. Další podobná zařízení opět snadno najdete – stačí hledat solární nabíječka.

fotovoltaický dobíjecí panel

fotovoltaický dobíjecí panel

Časté jsou i kombinované varianty, kdy je v jednom balení jak solární nabíječka, tak i záložní zdroj. Ten lze nabíjet jak ze zásuvky, tak prostřednictvím solárního panelu. Například Powermonkey eXtreme s kapacitou záložního zdroje 9000 mAh a se solárním panelem o výkonu až 3 W vyjde na zhruba 3200 korun. Kompletní zařízení váží 460 gramů.

Eton BoostTurbine 2000

Eton BoostTurbine 2000

Pokud chcete ušetřit a rádi si procvičíte ruce, možná vám přijde vhod ještě jiné řešení: BoostTurbine2000 s li-ion baterií o kapacitě 2000 mAh od firmy Eton. Přijde na přibližně tisíc korun a když není na dosah elektřina, je možné baterii dobít točením kličkou. Kompaktní zařízení váží necelých 200 gramů a zhruba minuta točení dodá energii na zhruba půlminutový hovor. Kdo má velkou výdrž, může točit dál.

 

O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Black Friday je tu. Pořiďte pod stromeček telefon Xiaomi za 1 Kč a využijte slevu 200 Kč na tarify
Nahoru