Za jediný rok návštěvníci O2 areny, O2 universa a Fora Karlín vrátili do určených boxů více než milion vratných kelímků. Kromě významného ekologického přínosu pomohl tento systém získat také finanční prostředky na vzdělávání v oblasti digitální bezpečnosti. Každý správně vrácený kelímek přitom přispívá 50 haléřů na vzdělávací program O2 Chytrá škola, díky čemuž se podařilo vybrat půl milionu korun. Nadace O2 tuto částku zdvojnásobí a předá dále středním školám. Pro ně teď spouští nový grantový program.
Rok po spuštění systému vratných kelímků s celospolečenským přesahem přichází Nadace O2 a Bestsport s konkrétní pomocí. Nadace O2 symbolicky 1. června 2026, na Mezinárodní den dětí, vyhlašuje nový grantový program, který díky částce jeden milion korun podpoří střední školy z celé České republiky.
Každý kelímek vrácený do sběrných boxů během sportovních a kulturních akcí v O2 areně, O2 universu nebo ve Foru Karlín totiž přispívá nejen ke snížení množství plastového odpadu, ale zároveň generuje 50 haléřů na podporu dětí a rodičů v bezpečné orientaci v digitálním prostředí. Tyto finance se za jeden rok nakumulovaly a jsou připraveny na přesun potřebným.
„Když jsme koncept vratných kelímků zaváděli, chtěli jsme propojit ekologii s projektem, který bude mít skutečný společenský dopad. Dnes vidíme, že už po prvním roce přináší celý systém konkrétní výsledky. Díky milionu vrácených kelímků se nám podařilo ušetřit přibližně 15 tun plastu. Zároveň tím můžeme přispět Nadaci O2 na vzdělávání v oblasti online bezpečnosti, tématu, které se dnes dotýká prakticky každého z nás,“ říká Zuzana Krejčíková, Head of Marketing a PR společnosti Bestsport.
Nový grantový program pro střední školy
Nadace O2 vyhlašuje nový grantový program O2 Chytrá škola zaměřený na podporu digitální bezpečnosti studentů středních škol. Symbolicky jej spouští 1. června 2026, na Mezinárodní den dětí.
O grant mohou žádat všechny typy středních škol v České republice – gymnázia, odborné školy, lycea, konzervatoře i další vzdělávací instituce bez ohledu na zřizovatele.
Každá škola může získat až 50 000 korun na vlastní vzdělávací projekt zaměřený na:
- bezpečný pohyb na internetu,
- prevenci kyberšikany,
- ochranu soukromí na sociálních sítích,
- kritické myšlení a rozpoznávání dezinformací,
- zodpovědné využívání umělé inteligence,
- porozumění fungování sociálních sítí.
Podmínkou je aktivní zapojení studentů do realizace projektu a oslovení alespoň 200 účastníků včetně pedagogů a veřejnosti. V rámci aktivit tak mohou uspořádat workshopy, semináře, projektové dny, kampaně, zkrátka cokoliv je napadne a souvisí s těmito tématy. Na pomoc si mohou přizvat externího školicího partnera. Inspirovat se pak mohou u úspěšných projektů z minulých let.
„Na podporu středních škol jsme mysleli už dlouho. Ve výzkumech nám totiž opakovaně vychází, že právě mladiství tráví online nejvíce času. Chceme proto pomoci školám vybavit studenty znalostmi a dovednostmi, díky kterým se budou v digitálním světě pohybovat bezpečněji a s větší jistotou. Jsem ráda, že se nám díky spolupráci s Bestsportem podařilo najít způsob, jak tuto myšlenku proměnit ve skutečnou pomoc. Prostředky získané z vrácených kelímků ještě zdvojnásobíme a proškolíme tak tisíce studentů,“ říká Dominika Herdová, ředitelka Nadace O2.

Jak a do kdy se má škola přihlásit?
Přihlášky do grantového programu mohou střední školy podávat do půlnoci 29. července 2026. Realizace podpořených projektů proběhne během podzimu 2026.
Přihlášku najdou školy na webuNadace O2 zároveň připravila bezplatný webinář pro zájemce o grant, který se uskuteční 16. června 2026 od 14:00. Účastníkům pomůže s přípravou projektového záměru i samotnou přihláškou.
Více informací o grantu studenti najdou na webu o2chytraskola.cz nebo v detailnější tiskové zprávě.