Z konektorového chaosu zůstane jediný. USB-C povládne světu

Se zkratkou USB, lidově úesbéčkem, se jistě setkal už každý. Jednoduše se tak všeobecně říká všemožným konektorům, které používáme u mobilů, počítačů a mnoha jiných zařízení. Současná evropská legislativa v případě mobilů a dalších malých zařízení nařídila používat jediný formát.

Leckdy na různá nařízení nadáváme, ale zrovna toto je praktické a ocení ho nakonec všichni. Navíc je zajímavé sledovat, jak nařízení Evropské unie vytvoří globální standard, kterým se budou řídit úplně všude. Ano, řeč je o konektoru USB-C, který se stává jediným standardem pro drobnou elektroniku. Nejenom tedy pro mobily, ale i pro jiná zařízení.

Praktičnost pod rouškou ekologie

To je velký posun, ač samotný trh stejně tímto směrem postupoval už několik let. Primárním cílem nařízení je sice ekologie, ale dopad bude především praktický. Teoreticky totiž bude stačit jedna nabíječka pro desítky domácích zařízení. V praxi to samozřejmě bude trochu jinak, jedna nabíječka stačit nebude. Ale výhodou je, že mix zařízení bude kompatibilní s mixem nabíječek v domácnosti.

V minulosti tomu tak rozhodně nebylo a vlastně tomu tak není ani dnes, kdy se jen v mobilech stále běžně používají tři konektory. Nové přístroje už přijdou vždy jen s USB-C, ale doprodej starších s jinými konektory bude pokračovat. Což může znamenat, že jiné než USB-C konektory budeme používat ještě mnoho let. Význam nařízení nejvíc dokládá krok Applu, který byl vždy znám důrazem na vlastní řešení. Nové iPhony řady 15 tak přešly od firemního konektoru Lightning na USB-C.

Konektorový chaos

Nejdřív se však podívejme do historie. Zde musíme rozlišit historii samotného USB (Universal Seriál Bus), která sahá do poloviny devadesátých let minulého století a historii nabíječek pro mobily. Začněme s mobily a to rovnou s GSM přístroji, tedy telefony od roku 1995. Tehdy a i dlouho poté měl téměř každý výrobce vlastní typ konektoru. A ne jeden, u jedné značky to mohly být v průběhu času až desítky konektorů (pro nadšence je na této stránce velmi detailní přehled).

Pro zákazníky to bylo nepraktické, s novým mobilem byla stará nabíječka k ničemu. Tenkrát bylo totiž běžné, že kabel byl k nabíječce připojený napevno. A když se pokazil kabel či konektor, tak se musela kupovat celá nabíječka. To dnes už neplatí, nabíječky a kabely jsou oddělené. Dnes to už lidi netrápí, snad až na sběratele starým mobilů, kteří musí mít krabice nabíječek pro přístroje ze sbírky. Samozřejmě už před téměř třiceti lety existovaly i stolní nabíječky a mnoho přístrojů pro to mělo i další konektory na těle či na baterii, které byly takzvaně dotykové, stačilo k nim telefon zasunout. I to je dnes výjimečné, najdeme to jen u některých obyčejných telefonů.  

USB za chvíli oslaví 30 let

Následně můžeme plynule přejít k historii USB. Základní USB konektor (USB-A), lidově označovaný jako počítačový, začal vznikat v devadesátých letech minulého století a i on představoval v počítačovém světě revoluci, protože nahradil staré, velké a nevyhovující konektory. V roce 1996 byla vypuštěna první komerční verze 1.0. V roce 1998 následovala revize 1.1 a v roce 2001 verze 2.0. Dnes jsou běžné verze 3.x a 4. Konektor je zpětně kompatibilní, alespoň po mechanické (rozměrové) stránce. USB-A je stále standardem u počítačů a najdeme ho někdy i u nabíječek v jejich těle, nebo i v power bankách.

Společně s USB-A vznikl i konektor USB-B, který se používal a používá například u tiskáren, ale je docela možné, že se s ním leckdo nikdy nesetkal. Pro mobilní svět jsou podstatnější zmenšené konektory USB, kterých bylo několik typů, než se svět dopracoval k USB-C. Který se mimochodem stává pomalu standardem i pro počítače.

USB pro mobily

První malý USB konektor přišel na trh v roce 2000 a jmenoval se miniUSB. Aby to však nebylo tak snadné, tak existoval ve verzích A a B (a hybridní AB), které kopírovaly velké výše zmíněné USB konektory. Verze A kopírovala tvar USB-A, verze B pak přibližně USB-B. Což samozřejmě situaci příliš nezjednodušovalo, ale proti chaosu proprietálních konektorů výrobců mobilů to stále byl posun. Verze A už dávno podporovaná není, s verzí B se můžeme stále okrajově setkat. Oba typy konektorů měly některé první smartphony a PDA, ale dostaly se později i do mnoha mobilů.

V roce 2007 následoval další standard a to microUSB. Ač by název měl evokovat zmenšení konektoru, tak rozměry byly v podstatně stejné, jako u předchozího typu. I microUSB existoval ve dvou verzích A a B (případně hybridní AB). A vlastně se s ní můžeme setkávat dodnes. Ještě letos přišly na trh nové přístroje s tímto konektorem, nutno dodat, že jen v kategorii nejlevnějších smartphonů nebo obyčejných mobilů. S takovými se na trhu budeme ještě nějaký čas setkávat, prodej starších modelů zakázaný není.

Docela raritou byly konektory microUSB Speed, které byly dvojité – spojené dva konektory horizontálně vedle sebe. Ve smartphonech se občas vyskytovaly, ale velkého rozšíření se nedočkaly. Dnes je to rarita, možná i pro sběratele.

USB-C nebo nic

Důvod byl prostý, vedle nich se začal prosazovat standard USB-C, jehož design byl publikovaný v roce 2015. Vedle mnoha technologických výhod měl i jednu velmi praktickou, byl to první symetrický USB konektor. To znamená, že se u USB-C nemusíte starat, kterou stranou ho do zdířky strčíte. U ostatních USB konektorů to prostě zkusíte, a když tak ho otočíte. Výše zmíněné miniUSB a microUSB ve verzích B měly alespoň asymetrický tvar, takže kdo dobře viděl, tak pozici poznal na první pohled.

USB-C tak měl nesporné výhody, kterého ho předurčily pro univerzální použití. Dokáže totiž nahradit i některé jiné konektory, například Thunderbolt, Display Port, HDMI a další standardy. I to je jeho nesporná výhoda. To, že přes USB-C lze nabíjet mobil, není asi nic překvapivého, ale stává se i nabíjecím standardem pro notebooky. USB-C má samozřejmě také několik revizí, aktuálně je nejnovější 2.2. Vývoj samozřejmě v tomto směru pokračuje a životnost USB-C bude zřejmě dlouhá, i když i zde lze očekávat, že jednou se dočká náhrady.  

Odbočkou můžeme připomenout i konektory Applu pro iPhony, které byly do iPhonů 15 specifické. První iPhony až do modelu 4S měly 30pinový dokovací konektor, který Apple používal i u jiných zařízení. Byl dost široký. V roce 2012 od iPhonu 5 přešel Apple na Lightning konektor, s kterým vydržel až do iPhonů 14. Aktuální patnáctky už mají USB-C, ale nebylo to první použití tohoto konektoru Applem. Už od roku 2018 ho používá u tabletů iPad.

USB-C asi není dokonalý konektor, ale je nejpraktičtější, je levný a je univerzální. Pro běžného uživatele je dobrým řešením a dobrým řešením je i ono nařízení, že jiné konektory se používat v mobilních zařízeních a drobné elektronice používat nebudou. A to nejen v Evropě, ale globálně.

Zdeněk Brunclík Autor článku
Zdeněk Brunclík
Nějakou tu mobilní aplikaci má v telefonu nainstalovanou každý a mnoho lidí si bez nich neodkáže život představit. Jaké jsou v této oblasti nové trendy, jaké vychytávky vám v mobilu nesmí chybět? Poradí vám O2 Guru Zdeněk „Bruno“ Brunclík, který ve firmě pracuje přes 25 let a aktuálně si libuje v produktech značky Apple. Do mobilu si nejčastěji instaluje aplikace pro fitness a zdravý životní styl, protože posilování je jeho celoživotní vášní. V O2 Guru týmu ho přezdívají Q, podle Quartermastera z Jamese Bonda, protože shání nejrůznější HW vybavení na O2 akce, roadshow a eventy. Zajímá se také o 5G a svět rozšířené a virtuální reality.
Související článek Black Friday je tu. Pořiďte pod stromeček telefon Xiaomi za 1 Kč a využijte slevu 200 Kč na tarify
Nahoru