Proč budujeme 5G síť. Otázky a odpovědi

Proč budujeme 5G síť. Otázky a odpovědi

Proč budujeme 5G síť. Otázky a odpovědi

Slovíčko 5G rezonuje společností v posledních letech tak intenzivně, že jen stěží budeme hledat někoho, kdo ho nezaregistroval. V principu je to označení nejnovější generace mobilní sítě, na kterou postupně přejde většina mobilních operátorů na světě. 5G síť buduje samozřejmě i O2 a my vám prozradíme, proč je síť 5G tak důležitá.

Proč se síť jmenuje právě 5G

Je to logické označení generace mobilních sítí, ta nová je už generací pátou. V krátkosti, první generace představovala analogové systémy, které už v provozu ve světě nejsou. Druhá patří sítím GSM, ty se stále používají. Naopak třetí označovaná 3G ze světa pomalu mizí. Následující 4G sítě můžete znát i pod zkratkou LTE a logicky další síť nese označení 5G. Pokud vás historie mobilních sítí zajímá podrobněji, přečtěte si tento náš text.

V čem je pátá generace lepší než čtvrtá?

Dnes běžné sítě 4G nabízí velmi rychlý mobilní internet, pokrytí je široce dostupné, proč tedy nová generace? Odpověď je jednoduchá, 5G nabídne ještě vyšší přenosové rychlosti, rychlejší odezvu, lepší pokrytí a stabilnější připojení. Pokud budete oponovat, že současné rychlosti jsou dostatečné, tak na jednu stranu máte pravdu, protože maximální rychlosti dosahované v síti 5G jsou pro běžné použití prakticky nevyužitelné. Tedy přesněji, jsou už stěží rozpoznatelné. Jenže samotné mobily nebudou jediným řešením.

Co je to ta odezva

Nyní se začneme dostávat víc do hloubky. Odezva, nebo někdy také latence definuje rychlost jakéhokoli systému, s jakou je schopen reagovat na daný příkaz. Zcela zjednodušeně definuje dobu, která uplyne od zadání povelu po jeho vykonání. Pro internet je to velmi důležitá hodnota, která určuje, jak rychle se dostaneme k výsledkům nebo jak rychle dokáže něco zareagovat na náš podnět.

Důležité je to třeba pro hráče on-line her. Ti potřebují, aby se jejich povel provedl co nejrychleji. A v tomto směru jsou sítě 5G nepřekonatelné, dosahují hodnot špičkového pevného připojení.

Je latence důležitá jen pro hráče her?

Nikoliv, a opět se hlouběji ponoříme do problematiky. Sítě 5G nejsou jen sítě pro klasické připojení lidí, ale masivně se začínají využívat v průmyslu a vlastně i v běžném životě. Průmyslové využití představuje například vzdálenou obsluhu zařízení. V běžném životě to může být třeba autonomní jízda vozidel, nebo jen pouhé využití dat z chytré silnice. A i ty se s pomocí 5G sítí začínají budovat. Samotné auto bude informované, co se na silnici před ním děje.

Ale možných využití jsou minimálně tisíce. Představte si vzdálenou obsluhu vašeho domu nebo vybavení na chalupě, konektivitu pro všemožné přístroje, které tak můžete ovládat a sledovat na dálku. Ano, lze to udělat i jinak, ale 5G síť je pro to koncipovaná a především má dostatečnou kapacitu.

Jak velká je tedy kapacita 5G sítě?

Velká, za určitých okolností až nepředstavitelně velká. Při použití milimetrových vln to může být až milion připojených zařízení na kilometr čtverečný. Zařízení navíc mezi sebou mohou komunikovat napřímo, což komunikaci zjednodušuje a uvolňuje samotnou síť.

A co to jsou ty milimetrové vlny?

Většina mobilního provozu doposud využívá frekvence v řádu stovek MHz až do zhruba 5 GHz. To maximum je mimochodem podobná frekvence, na které běží i domácí wi-fi sítě. Milimetrové vlny zkráceně mmWave jsou frekvence v desítkách až stovkách GHz, konkrétně od 30 do 300 GHz.  Ty se již používají pro různé mikrovlnné přímé spoje, využití v mobilní síti je pak mnohem širší. První sítě běžící na mmWave se už ve světě rozjíždí a další budou následovat. Akorát pozor, ne každý 5G mobil je podporuje, zatím to platí jen pro ty dražší.

Musím si tedy koupit nový mobil?

Pokud nemáte telefon s podporou 5G, tak ve střednědobém horizontu vás výměna nemine. Ale to byste si stejně nový telefon kupovali a už dnes většina telefonů střední a nejvyšší třídy 5G sítě podporuje a v podstatě se za 5G už nepřiplácí nebo jsou rozdíly jen ve stokorunách. Nejlevnější 5G mobily vyjdou zhruba na 5 000 korun a letos se očekává, že podporu 5G dostanou i levné modely low-costové kategorie.

Na druhou stranu, pokud máte telefon s LTE (4G), tak vám bude sloužit ještě mnoho let (když to samotný přístroj vydrží), protože LTE sítě se rozhodně neruší a rušit nebudou. Nebude se měnit ani konektivita v těchto sítích.

Jaké další využití mají 5G sítě?

Jeden dobrý příklad pro vás máme. Mnoho operátorů včetně O2 využívá 5G sítě pro takzvaný domácí mobilní internet. Ten nahrazuje pevné připojení tam, kde se nevyplatí pokládat nákladné optické kabely, typicky v menších rezidentních čtvrtích, malých obcích nebo například v rekreačních oblastech. Kvalita připojení včetně přenosové rychlosti je s kvalitním pevným internetem srovnatelná.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
Zdeněk Brunclík Autor článku
Zdeněk Brunclík
Nějakou tu mobilní aplikaci má v telefonu nainstalovanou každý a mnoho lidí si bez nich neodkáže život představit. Jaké jsou v této oblasti nové trendy, jaké vychytávky vám v mobilu nesmí chybět? Poradí vám O2 Guru Zdeněk „Bruno“ Brunclík, který ve firmě pracuje přes 25 let a aktuálně si libuje v produktech značky Apple. Do mobilu si nejčastěji instaluje aplikace pro fitness a zdravý životní styl, protože posilování je jeho celoživotní vášní. V O2 Guru týmu ho přezdívají Q, podle Quartermastera z Jamese Bonda, protože shání nejrůznější HW vybavení na O2 akce, roadshow a eventy. Zajímá se také o 5G a svět rozšířené a virtuální reality.
Související článek Jak nezatížit přírodu ani rodinný rozpočet? Díky kampani od O2 ušetříte i pomůžete
Nahoru