Oslavte MDŽ silnými spisovatelkami! Znáte klíčové ženy v knižní historii?

Každoroční oslava Mezinárodního dne žen je příležitostí nejen k uctění památky významných žen, ale také k připomenutí neustálé potřeby boje za rovnost pohlaví. V oblasti literatury je tato nerovnost zvláště patrná – historicky byly spisovatelky znevažovány, zatímco mužští autoři byli uctíváni jako géniové. V tomto článku se podíváme na některé z nejvýznamnějších spisovatelek v historii! Jak jejich díla přetrvávají a nadále inspirují ženy po celém světě?

Ženy se ve spisovatelském světě objevují již od starověku, avšak jejich příspěvek k literatuře a kultuře se často podceňoval nebo ignoroval. V průběhu historie se však mnoho vynikajících spisovatelek postavilo do popředí a ukázalo světu, že literatura není jen pro pány.

Jednou z nejvýznamnějších spisovatelek byla Jane Austenová, která se narodila v roce 1775 a zemřela v roce 1817. Její romány jako Pýcha a předsudek a Emma jsou klasikou světové literatury. Austenová byla jednou z prvních spisovatelek, které psaly o ženách a pro ženy a její knihy jsou inspirací pro generace čtenářů.

Další významnou spisovatelkou byla Virginia Woolfová. Její díla jako Vlna a Paní Dallowayová jsou známá pro svůj experimentální styl a pohled na život žen. Woolfová se v literatuře zabývala tématy jako jsou genderové role, sexualita a ženská emancipace.

Nemůžeme opomenout ani Simone de Beauvoir – francouzskou spisovatelku a filozofku. Její nejvýznamnější dílo Druhé pohlaví je klasikou feministické literatury a ovlivnilo mnoho žen v boji za rovnost pohlaví. Beauvoir také psala romány a divadelní hry, které se často zabývaly tématy jako jsou sexuální svoboda, existencialismus a politika.

Současné vlna výrazných spisovatelek a slevy na literaturu

Dnes se na poli literatury objevuje mnoho talentovaných spisovatelek, jako je například Margaret Atwoodová, která je známá svými dystopickými romány jako Příběh služebnice a Když pryč odejdeš. Atwoodová také psala poezii a literaturu pro děti a její díla jsou oceněna po celém světě.

Znáte Půl žlutého slunce? Toto dílo napsala Chimamanda Ngozi Adichieová, nigerijská spisovatelka. Její díla se zabývají tématy jako jsou rasová a genderová identita, politika a kultura. Adichieová se stala významnou osobností v boji za rovnost a inkluzi a její přednáška „We should all be feminists“ se stala celosvětově známou.

Tyto a mnoho dalších spisovatelek ukázaly světu, že literatura není jen pro muže a že ženy mají mnoho zajímavých a důležitých příběhů k vyprávění. Jejich pohledy jsou klíčové pro naše porozumění světu a pro boj za rovnost a inkluzi.

Chcete oslavit Mezinárodní den žen kvalitní literaturou? Všechny skvělé knihy najdete v O2 Knihovně, která si navíc pro své čtenáře připravila speciální sekci Oslavte MDŽ s e-knihami se slevou. Pokud naopak přemýšlíte, co své milované polovičce k tomuto dni dát, můžete e-knihy také poslat jako dárek!

O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Zachumlejte se do podzimní nálady. Společnost vám budou dělat e-knihy
Nahoru