Proč lidé chtějí malé smartphony, ale nikdo je nekupuje?

Je to takový letitý paradox. V diskusích na internetu najdete tisíce příspěvků, jak lidem chybí v nabídce malé smartphony. Ovšem když se nějaký ukáže, tak to obvykle žádný velký prodejní trhák není.

Malé smartphony jsou něco jako odolné smartphony. Také o nich kde kdo mluví, ale málokdo je kupuje. V případě odolných telefonů je přesto nabídka na trhu dostatečná, jen si nesmíte moc vyskakovat s výbavou a značkou. Většina opancéřovaných mobilů je od méně známých výrobců a třeba 5G mají jen výjimečně. Na spočítání takových mobilů od velkých značek, by vám stačily prsty na jedné ruce a s výbavou byste si moc nepolepšili. Jenže velké značky aspoň nabízí odolnost proti prachu a vodě u svých běžných produktů.

Malé smartphony na trhu chybí

To s malými smartphony je mnohem větší kříž. Za prvé, je obtížné tuto kategorii definovat, za druhé pak nějaké opravdu malé telefony najít. Ano, několik jich je a paradoxně spíš v kategorii dražších telefonů. Na to, že to malé přístroje nemají lehké, můžeme použít zcela signifikantní příklad, kterým byl iPhone mini. V nabídce vydržel dvě generace, tedy dva roky. Respektive, koupíte ho stále, ale v aktuální generaci Apple naopak přinesl zvětšenou verzi základního iPhonu místo zmenšené varianty.

Pro pochopení velikosti telefonu musíme zamířit do historie. První moderní smartphony, respektive telefony s primárně dotykovým displejem, se začaly objevovat okolo roku 2007. Standardem tehdy byl obyčejný mobil, obvykle docela malý. Logicky, základní funkce žádnou velkou krabici už tehdy nepotřebovaly. Lidé si tak kupovali první smartphony s malým, průměrně 3,5palcovým displejem. Ona to z části byla i nutnost, větší displeje byl problém vyrobit, respektive při dostupném nízkém rozlišení by byl obraz hodně mizerný.

Jenže na tak malém displeji se logicky špatně píše, takže každým rokem se velikost displeje a tím i průměrného smartphonu zvětšovala. Zpočátku velmi pomalu, stačí vzpomenout, že slavný Samsung Galaxy S II z roku 2011 měl pouze 4,3palcový displej s rozlišením 800 x 480 bodů. A to byl ve své době špičkový přístroj. Když byste se k němu dostali dnes, bude vám připadat malinký a displej neuvěřitelně hrubý, ač v dobových recenzích na něj testeři pěli chválu.

Úlet jménem Samsung Note

Displeje a s tím i telefony se zvětšovaly pomalým tempem a tak by to zřejmě ještě několik let vydrželo. Jenže jsme stále v roce 2011, kdy si Samsung podle prvních reakcí dovolil něco bláznivého, spojení telefonu s tabletem, jak to výrobce sám prezentoval v reklamě. Představil totiž nový model Note, který měl displej s úhlopříčkou 5,3 palce. Ano, to co je dnes miniaturní panel, bylo v roce 2011 považováno za úlet. Kdo by tak velký telefon chtěl nosit, neslo se po premiéře na veletrhu IFA v Berlíně.

Jenže to byl obrovský úspěch. Samsung za půl roku prodal deset milionů přístrojů, které rozhodně nebyly levné. Především v Asii to byl velký hit. Tradovalo se, že kvůli tomu, že asijské ženy s takto velkým přiloženým přístrojem u ucha mají opticky menší hlavu. Což jim mělo lichotit. Možné to je, ale zřejmě větším důvodem velké popularity bylo dotykové pero.

Pomalé zvětšování displejů

Samsung Galaxy Note byl průkopníkem, displeje telefonů začaly růst, ale k šesti palcům, což je dnes prakticky podprůměrná hodnota to trvalo překvapivě dlouho. Zůstaňme u Samsungu, který dlouhodobě udával trendy, a připomeňme, že v řadě Note výrobce dřív nabídl displej zahnutý do boků než panel s úhlopříčkou šest palců. První specialitku dostal (zahnutí na jedné straně) už v roce 2014 model Note Edge, který vycházel z Notu 4. Displej měl úhlopříčku 5,7 palce. Přes šest palců se dostal až Note 8 v roce 2017, což vlastně není tak dávno. Konkrétně to dotáhl na 6,3 palce.

Pokud přemýšlíte, jak malé musely zhruba před osmi lety telefony být, když i velkému Notu 4 stačil panel s úhlopříčkou 5,7 palce, tak vás vyvedeme z omylu. Nikterak malé nebyly. Třeba právě Note 4 je skoro stejně velký jako aktuální Samsung S22+ s 6,6 palce velkým displejem.

Jak je to možné? Odpověď je prostá a jmenuje se rámeček. Zhruba do roku 2016 měly telefony stále docela mohutné rámečky. Respektive, některým už přetékal displej do boků, ale nahoře a dole byl stále velký pruh. V tom horním byl přední fotoaparát, reproduktor a další senzory. Dole pak primární ovládací klávesy. Pokud si na to už nepamatujete, tak jedním z posledních mohykánů a zřejmě jediný letošní smartphone tohoto retro designu je iPhone SE 2022.

Konec masivních rámečků

V roce 2017 se rámečky začaly razantně zmenšovat. Nejprve byly tenké, posléze zmizely úplně. Nebylo to snadné, musel se změnit operační systém, aby bylo možné odstranit spodní řadu kláves, do displeje se přestěhoval přední fotoaparát a v posledních letech i čtečka otisků. Výrobci to nedělali jen pro parádu. Primárním důvodem byl zájem zákazníků o co největší displeje. A bez zmenšování rámečků by se velikost telefonů stala neúnosnou.

Čímž jsme se dostali do současnosti. Standardem jsou dnes telefony s minimálně 6,5 palcovými displeji, takových je na trhu většina. Nadprůměrné atakují sedm palců, ale to jsou už opravdu „pádla“, která nejsou pro každého. Naopak za malé telefony můžeme považovat přístroje s úhlopříčkou displeje šest palců a méně. Pro představu, palec je 2,54 centimetru. A jelikož displeje téměř kopírují půdorys telefonu, jsou přístroje zhruba tak velké, jak jsou velké jejich displeje.

Na trhu najdeme i rarity se čtyřpalcovými displeji od čínských výrobců. Ale to jsou spíš jen takové zajímavosti. Ani pod 5,5 palce žádný slušně vybavený smartphone neseženete, výjimkou je již zmíněný iPhone SE 2022, který má 4,7palcový displej. Nebudeme vás napínat, ale ani v kategorii do 5,9 palce budete mít dnes výběr slabý, i když jeden dobře vybavený přístroj s 5,9palcovým displejem na trhu je. Jmenuje se Asus Zenfone 9 a je to dobrý tip pro toho, kdo chce malý a nadupaný telefon. Další náš tip směřuje k Samsungu S22 nebo Sony Xperia 5 IV. V těchto dvou případech mají displeje úhlopříčku 6,1 palce.

Malé smartphony mají véčkovou budoucnost

Jenže i tyto na dnešní poměry malé telefony jsou mnohem větší než přístroje z před deseti let. Jenže taková je doba. Ano, menší telefon se lépe vejde do kapsy a dá se pohodlně ovládat jednou rukou. Jenže na těch větších se zase lépe konzumuje internet a píšou zprávy. Každý zákazník má individuální potřeby a zatím má na výběr. I když v rámci malých mobilů už velmi omezený. Výrobci však našli řešení v podobě malého mobilu s velkým displejem.

A opět našli inspiraci v mobilní historii. Ano, jsou to véčka. V zavřeném stavu malé, v otevřeném překvapivě prostorné. Původně to umožňovalo použít velkou klávesnici, dnes je bonusem koncepce velký displej. Bohužel, zatím jsou na trhu prakticky jen dva modely a to Samsung Z Flip 4 a Motorola Razr 2022. Kdo chce malý mobil, tak by tuto alternativu měl otestovat. Ale bude to ta nejdražší varianta ze zmíněných možností dobře vybavených malých smartphonů.  

O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Black Friday je tu. Pořiďte pod stromeček telefon Xiaomi za 1 Kč a využijte slevu 200 Kč na tarify
Nahoru