Zdeněk Čapek ze společnosti Tristone: O řízení globálního IT. Z Česka a ve 4 lidech

„Myslet globálně, jednat lokálně a uspět celosvětově.“ V případě společnosti Tristone nejde jen o prázdné motto na webových stránkách, ale přístup, kterým se skutečně řídí. Jeden ze světových lídrů výroby součástek pro chlazení motorů a baterií v elektromobilech tak IT služby pro všechny pobočky řídí z Liberce. A v týmu, který by se bez problémů poskládal do jednoho auta. Jak se dá uřídit globální IT ve 4 lidech? O tom řekne více Zdeněk Čapek, Group IT Operations manager.

3 kontinenty, 16 poboček, ředitelství ve Frankfurtu nad Mohanem a pozice jednoho z lídrů světového trhu s komponenty do chlazení motorů a baterií. To je ve zkratce vizitka společnosti Tristone. V Česku má jeden z výrobních závodů, ale především liberecké Centrum sdílených služeb. „Z Liberce pro celý zbytek skupiny zajišťujeme jednak finanční služby, především ale zajišťujeme IT a služby týkající se systému SAP,“ přibližuje Zdeněk Čapek.

Namísto desítek expertů silný partner pro outsourcing

Nicméně pokud by člověk čekal, že v Liberci najde IT centrálu a v ní desítky expertů na nejrůznější oblasti, velmi by se mýlil. V Tristone jdou cestou outsourcingu – a hlavním partnerem pro zajištění řešení pro celou globální skupinu je O2. „Náš interní centrální tým tvořím já a pak 3 kolegové v Liberci. Posledním kolega sedí v Německu. To je jádro centrálního týmu, které na každé z poboček doplňuje lokální IT,“ popisuje Zdeněk Čapek.

„Interní tým je malý, mnoho věcí tak máme nasmlouváno externě a outsourcujeme je. Je to centrální správa serverů i centrální správa aplikací. Kdyby to měl dělat interní tým, musel by být obrovský. Když pak člověk uváží finance, lidské zdroje, kvalifikaci a další záležitosti, je jednodušší a výhodnější to outsourcovat a řešit s externím dodavatelem.“  

Spolupráce od roku 2010
Začalo to hostingovými službami a sdílenými servery. Následoval přístup do internetu pro celou skupinu, firewall, zabezpečení vzdáleného přístupu a následně i mezinárodní konektivita pro všechny pobočky. „Tak jako jednáme my vstřícně a profesionálně, čekáme to stejné od našich dodavatelů. S O2 spolupracujeme už více než 12 let. A myslím, že už to svědčí o důvěře na obou stranách,“ popisuje spolupráci Zdeněk Čapek.
Zajímají vás podrobnosti vzájemné spolupráce? Celou referenci si můžete přečíst zde.

Tristone se tak vydal podobným směrem jako mnoho jiných velkých firem. Ostatně, podle IDC reportu, který vznikl exkluzivně pro O2, outsourcuje některé IT služby každá třetí firma v Česku. Hlavním důvodem je obvykle nedostatek lidských zdrojů, do hry ale stále častěji vstupuje i ekonomická efektivita takového řešení nebo stále větší specifičnost některých oblastí. Náročnou agendu pak řeší odborníci se špičkovým know-how, kteří ji mají jako hlavní náplň práce.

„Přemýšleli jsme o tom, že bychom si třeba dohledové centrum postavili interně,“ popisuje Zdeněk Čapek. „Ale poměrně záhy jsme přišli na to, že vlastní centrum je pro nás nákladné. Navíc je tu trend globalizace a snaha řídit co nejvíce věcí centrálně.“ Tím spíš, že dalšími hodnotami, ke kterým se firma Tristone hlásí jsou flexibilita, efektivita a nízkonákladovost.

Postupně tak pod centrální správu přešly například Sharepoint, e-mailový klient, antivirové řešení v podobě Next Generation Firewallu nebo zabezpečený vzdálený přístup. A na všech se kromě centrálního týmu podílí i O2 jako dodavatel. „Měli jsme dříve řešení od firem z Německa nebo třeba Švédska. A pro nás to pak bylo zajímavé srovnání, a to nejen z pohledu financí,“ přibližuje své zkušenosti Zdeněk Čapek.

„Ve chvíli, kdy má česká firma možnost podílet se na globálním řešení, je její přístup úplně jiný než u firem ze Západu. A týká se to nejen IT, ale třeba i centrálních financí, které také řešíme z Liberce.“  

Budoucnost? Elektromobilita a v IT stále lepší zabezpečení

Budoucností v automotive sektoru je elektromobilita. „V tuhle chvíli u nás tvoří už více než 50 % výroby komponenty do elektromobilů,“ říká k tomu Zdeněk Čapek. „Trend elektromobolity jsme zachytili velmi brzy, i proto jsme v něm úspěšní. A navíc máme tu výhodu, že náš výrobní závod v Polsku zvládá výrobu dlouhých chladicích systémů bez jakýchkoli napojení a rychlospojek, což je celosvětový unikát a velká konkurenční výhoda.“

Co se týká budoucnosti sdílených IT služeb, leží před manažerem libereckého centra výzva v podobě dalšího posouvání hranic zabezpečení firemní sítě, systémů a aplikací. „Na IT bezpečnost je stále větší tlak ze strany dodavatelů, ale i zákazníků a my musíme splňovat mnoho certifikací. Takže společně s O2 diskutujeme o dalším rozšíření služeb z pohledu bezpečnosti, nad sítí a všemi centrálními prvky,“ nastiňuje další kroky Zdeněk Čapek.

„IT bezpečnost je dnes klíčová pro jakoukoli firmu, nejen pro automotive. Vždyť to nejcennější, co mnoho firem má, jsou data a informace. A ty musí být chráněné.“

Tristone Flowtech Czech Republic s.r.o.
„Přinášíme inovace do automotive průmyslu a držíme krok s elektromobilitou.“ Tak zní aktuální vize společnosti Tristone Flowtech Czech Republic s.r.o., která vyvíjí, vyrábí, testuje a dále distribuuje díly a součástky pro automotive segment. Vedení společnosti sídlí v německém Frankfurtu, pobočky a výrobní závody pak leží na 3 kontinentech. Z Česka firma řídí globálně sdílené služby spojené s financemi, IT a SAP. 

Související článek Jiří Sedlák: V O2 SEC dokážeme připravit obranu i proti útoku, který ještě nepřišel
Nahoru