Co přinesou smartphony v roce 2022. Základem je podpora 5G

Co přinesou smartphony v roce 2022. Základem je podpora 5G

Co přinesou smartphony v roce 2022. Základem je podpora 5G

Chyba databáze WordPressu: [Table 'd176397_o2sport.wp_yasr_log' doesn't exist]
SELECT SUM(vote) as sum_votes, COUNT(vote) as number_of_votes FROM wp_yasr_log WHERE post_id=50218 AND vote > 0 AND vote <= 5

Rok 2022 je a bude ve znamení masivního rozšíření podpory sítí 5G, očekává se rozšíření nabídky skládacích mobilů s ohebným displejem a také masivní nárůst výkonu.

Do letošního roku mobilní byznys vstupuje s problémy, které si přináší z roku loňského. Problém není v tom, že by o smartphony byl menší zájem. Ten je už několik let zhruba podobný. Globální prodeje jsou sice o něco nižší než před několika lety, ale to je částečně způsobeno koronavirovou pandemií, která poslední dva roky značně ovlivnila. Ten hlavní problém s koronavirem také souvisí, výrobci nemají z čeho vyrábět.

Tedy přesněji, součástky jsou, ale ne všechny potřebné. Chybí některé důležité, třeba srdce mobilů – procesory. Opět upřesníme, nechybí všechny procesory, ale výrobci nestíhají a tak některé typy čipů nevyrábí, případně značně krátí objednávky. Ten problém se loni na podzim dotkl všech včetně Applu a Samsungu. Letos by situace mohla být lepší, ale krize ještě neskončila.

Podpora 5G bude standard

Trendy pro letošní rok by však výše zmíněné problémy ohrozit neměly. Tím největším je významné rozšíření sítí páté generace. A s tím bude souviset mnohem širší nabídka mobilů s podporou 5G. Už loni byl nástup razantní a podpora 5G se dostala i do telefonů na hraně low-endové kategorie a střední třídy, tedy zhruba v ceně okolo 5 000 korun. Letos přibydou i levnější telefony ryze low-endové kategorie. A ve střední třídě bude 5G standard, stejně jako tomu je už dnes u telefonů nejvyšší třídy. Ty jsou bez 5G už prakticky neprodejné a vlastně takové už na trhu téměř nejsou.

Dalším trendem bude rozšíření rozkládacích mobilů s ohebným displejem. To už docela dlouho není nová technologie, přesto takových smartphonů na trhu mnoho není. Prakticky jen od Samsungu. Ovšem letos už technologii zvládají všechny významné světové značky, navíc jsou potřebné součástky levnější, takže můžeme očekávat rozšíření. Vlastně jen Apple s takovým přístrojem zřejmě přijde až příští rok.

Ceny skládacích telefonů klesnou, což dokázal už loni Samsung Z Flip 3, který mezigeneračně zlevnil téměř o třetinu a stojí už stejně jako špičkové klasické smartphony. Letos by se cena mohla dostat ještě níž, koncem roku zhruba k hranici 20 000 korun. Což by mohlo vzbudit velký zájem zákazníků o takové přístroje.

Nové procesory jsou úspornější a výkonnější

Dalším trendem bude nárůst výkonu. Ne že by současné mobily byly slabé, ale vývoj je v tomto směru rychlý, takže výkon nejlepších mobilů z roku 2020 letos najdeme u přístrojů ve střední třídě. Pro zákazníka to znamená, že takový mobil bude mít lepší fotoaparáty, displej a různé funkce, protože hardware takové vylepšení umožní.

V letošní nejvyšší třídě bude nová generace procesorů, které jsou vyráběné novou technologií, která umožňuje dostat na čip víc tranzistorů. To vedle vyššího výkonu přináší i menší spotřebu energie a tudíž lepší výdrž. Což je docela důležité. Do mobilů se o moc větší baterie už nevejdou bez toho, aby se zvětšila velikost celých přístrojů. Proto také výrobci spíš tlačí na stále rychlejší nabíjení a to i u levných přístrojů.

A co ceny? Velká zlevnění letos očekávat nelze, čímž se vracíme na začátek. Dokud se nevyřeší čipová krize, tak výrobci nemají důvod zlevňovat. Naopak, budou dávat přednost dražším modelům. Navíc inflace je celosvětový problém, takže spíš ceny porostou. V aplikaci Moje O2 konkrétně v záložce O2 Radosti ale můžete sledovat slevové akce a výhodné nabídky na telefony a příslušenství.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
Zdeněk Brunclík Autor článku
Zdeněk Brunclík
Nějakou tu mobilní aplikaci má v telefonu nainstalovanou každý a mnoho lidí si bez nich neodkáže život představit. Jaké jsou v této oblasti nové trendy, jaké vychytávky vám v mobilu nesmí chybět? Poradí vám O2 Guru Zdeněk „Bruno“ Brunclík, který ve firmě pracuje přes 25 let a aktuálně si libuje v produktech značky Apple. Do mobilu si nejčastěji instaluje aplikace pro fitness a zdravý životní styl, protože posilování je jeho celoživotní vášní. V O2 Guru týmu ho přezdívají Q, podle Quartermastera z Jamese Bonda, protože shání nejrůznější HW vybavení na O2 akce, roadshow a eventy. Zajímá se také o 5G a svět rozšířené a virtuální reality.
Související článek V Plzni mají chytrou křižovatku. Pomáhá ji 5G
Nahoru