5G Kampus v symbióze

5G kampusové sítě si už vytváří své pevné místo na trhu komunikačních nástrojů a platforem.
Po experimentálních a pilotních provozech se objevují první komerční instalace. Je ještě brzy tvrdit, že se jedná o etablovanou technologii, už se ji ale podařilo standardizovat a nyní je zralá na globální i privátní nasazení.
A zatímco na straně operátorů a integrátorů 5G sítí je architektura již převážně definovanou záležitostí, tak z pohledu zákaznického řešení se varianty implementace 5G kampusové sítě teprve vytváří.

Jedním ze závažných témat v této oblasti je funkční interakce 5G kampusové sítě s mobilními sítěmi operátorů. Ještě v minulém roce se zdálo, že NSA (Non Stand Alone) 5G kampusové sítě jsou jen jakýsi předskokan před plnohodnotným SA (Stand Alone) 5G řešením. Řada zákazníků doslova lpěla na designu 5G SA, kdy je rádiová i řídící část sítě přímo v lokalitě zákazníka.  Často pod jeho vlastní správou. Dnes už ale trh vnímá situaci jinak a důvodem je právě potřeba spolupráce kampusové sítě s operátorskou makro sítí.

Vědět, kam umístit anténu nestačí. Jaké klíčové otázky při stavbě 5G kampusu řešíme?

Postavit 5G kampus doslova jako ostrovní systém má své nesporné výhody. Nejdříve si ale musíme ujasnit, jak se má zachovat zařízení, které opustí „brány“ vašeho kampusu. Pokud má přestat komunikovat, pak je pro vás skutečně cílem SA řešení.

Jsem ale přesvědčen, že budovat vlastní 5G síť jen pro zařízení, roboty nebo terminály, které nikdy neopustí podnik, je značné nevyužití potenciálu této sítě. Podobně se na to dívá i řada našich zákazníků. Zaměstnanecký telefon nebo notebook musí skvěle fungovat nejen přímo v práci, ale také na home-office nebo v jiném státě. Podobných interakcí najdeme celou řadu. Bude kampusová síť poskytovat i klasické hlasové služby a volání? Má nebo nemá být netečná k cizím SIM kartám?

 V O2 řešíme tyto otázky se zákazníky přednostně a vnímáme je jako důležitější než otázky typu, kam můžeme umístit anténu. Ve zmiňovaných případech tedy nebudujeme čisté SA řešení, ale větší či menší část řídících funkcí přenecháváme našemu mobilnímu core k zajištění interakcí mezi 5G kampusem a mobilní makro sítí.

„Stavět 5G kampus jako zcela uzavřenou síť většinou není efektivní, nejsme konec konců na pustém ostrově, ale v srdci Evropy,“ shrnuje segment manažer pro IoT a 5G Michal Hozák.

Dříve se často argumentovalo tím, že jedině v SA režimu dosáhnete nižších latencí nebo vybudujete vysoce dostupné řešení. Dnes můžeme umístit do lokality zákazníka jen část řídících komponent například UPF (User Plane Function), které zajistí třeba zmíněné point to point spojení. Data tak neopustí lokalitu zákazníka a zajištěná bude i excelentní latence. Vlastní signalizaci, kontrolu a správu SIM pak už s klidným srdcem nechte ve velkém operátorském „Core“.

Michal Hozák, Manažer segmentu IoT 

Michal se v oblasti ICT pohybuje už více než 20 let. Posledních 7 roků se specializuje na IoT.  Podílel se na rozvoji sítí SigFox a NB-IoT v České republice, pomohl ke vzniku a k nasazení IoT řešení v oblastech zemědělství, stavebnictví, ale i průmyslu, aktivně se věnoval propojování oblastí SmartCity a Chytrého bydlení, aktuálně je aktivní v evangelizaci IoT pro B2B. Jako segmentový manažer IoT v O2 určuje, kudy se bude ubírat další vývoj a směřování IoT a 5G řešení pro firmy. 

Související článek 5G drony a chytrý kamerový systém. O2 představilo spolu s městy Plzní a Bílinou praktické využití 5G sítí
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru