Evropa si připomíná důležitost ochrany osobních údajů. Přinášíme tipy, jak s nimi zacházet 

Mezinárodní den trpaslíků, Mezinárodní den ptačího zpěvu nebo Světový den toalet. To je jen krátká ukázka někdy absurdních názvů dnů, které mají své místo v políčkách kalendáře. Někdy však narazíte na sice neobvyklý, ale poměrně důležitý den. Datum, které vám připomene někdy opomíjený, ale podstatný aspekt života. Co tedy dnes, 28. ledna, slavíme?  

Přestože asi každý tohle slovní spojení zná, není od věci si ochranu osobních údajů jednou za čas připomenout. Přesně tak, na 28. leden totiž připadá Den ochrany osobních údajů. Toto datum bylo vybráno na počest tomu, že v tento den v roce 1981 přijala Rada Evropy Úmluvu o ochraně osob se zřetelem na automatizované zpracování osobních údajů.  

Již před čtyřiceti lety bylo toto téma důležité. A to tehdy nikdo ještě netušil, že za pár dekád budeme své osobní údaje vyplňovat v online prostoru na denní bázi. Objednáváte si online oblečení nebo třeba večeři? Zadáváte své osobní údaje. Jdete na prohlídku k doktorovi? Zadáváte osobní údaje. Zřizujete si kartičku do posilovny? Ano, opět musíte nadiktovat osobní údaje.  

Online svět a osobní údaje? Některé informace bychom sdílet neměli 

Své osobní údaje zkrátka píšeme nebo sdělujeme opravdu velmi často. Jsou jimi jednoduše informace, které se týkají člověka a které jako celek mohou vést k jeho identifikaci. Osobní údaj je samozřejmě jméno a příjmení, adresa, ale třeba i emailová adresa. Do našich osobních údajů spadá i datum narození, vzdělání, pohlaví či fotografie. Ano, to jsou přesně informace, které mnozí z nás dobrovolně uvádí na sociálních sítích.  

Využijme proto Den ochrany osobních údajů k zamyšlení, kde všude dobrovolně rozdáváme informace o nás. Pokud chceme mít citlivější osobní údaje zveřejněné v online světě, alespoň si je skryjme, aby je mohli vidět pouze blízcí přátelé. Při sdílení fotek neoznačujme adresu našeho domova a bydliště. Nezveřejňujeme fotky dokumentů, ze kterých je možné osobní údaje vyčíst, například letenky či nalezené doklady.    

A když už se téma stočilo k občanským průkazům, kreditním kartám nebo jiným důležitým dokladům, nefoťme si je do telefonů. Nikdy nemůžeme vědět, jestli se do našeho mobilního zařízení nedostal nějaký vir nebo jestli ho někdo neukradne a nezneužije.   

Pár tipů, jak pracovat s osobními údaji v online prostoru: 

  • Při registracích zadávejte jen minimum informací, které jsou nezbytně nutné  
  • Na sociálních sítích si do přátel přidávejte jen ty, které osobně znáte  
  • Přemýšlejte nad informacemi, které o sobě na sociálních sítích sdílíte. Příliš osobní údaje typu telefonní číslo či trvalá adresa na sítích raději nezveřejňujte   
  • Rozmyslete se, jaké fotografie chcete s internetovým světem sdílet. A to především v případě, kdy chcete zveřejnit fotky svého dítěte 
  • Dávejte pozor, když objednáváte z e-shopů. Často může být automaticky přednastaveno a zaškrtnuto, že chcete dostávat reklamní upozornění 

Zajímá vás téma GDPR a osobních údajů? Více informací se můžete dočíst v knihovně O2 Chytré školy.

O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Data v cloudu nikdo neodnese ani nezničí
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru