Cesta do pravěku. Hitovky v kapse díky prvnímu telefonu s MP3

Nedáte bez něj ani ránu. Je vám pořád nablízku. Neustále ho kontrolujete. Řeč není o vašem partnerovi, ale o chytrém telefonu. Dokážete si bez něj představit pracovní a volný čas? Tak to zkuste. Čeká nás cesta do pravěku.

Čtvrtá průmyslová revoluce je realitou a technicky díky ní pěkně kvaltujeme. Nastupují sítě páté generace (5G) a zdá se, že chytré a napojené na internet bude úplně všechno. Kvůli tomu, aby se pro rychlejší mobilní sítě uvolnil prostor, chystají operátoři vypínání 3G. Proto analyzují, jaké staré modely (2G i 3G) jejich zákazníci stále využívají. Překvapivě jsou ale v chodu i mnohem starší vykopávky. My se ale posuneme ještě dál do minulosti, do roku 1999, kdy byl představen první telefon s MP3. Mezi zákazníky se začal ve větší míře objevovat o rok později.

 

Nástup Napsteru a hudební průmysl

Na přelomu tisíciletí byl hudební průmysl na koni. CD nosiše se skvěle prodávaly a nic nenapovídalo tomu, že by se to mělo změnit. Něco se ale začínalo rýsovat, v roce 1999 byla spuštěna peer-to-peer online služba Napster. Technologie umožňovala uživatelům internetu mezi sebou kopírovat a distribuovat hudbu ve formátu MP3. V dobách největší slávy službu využívaly desítky milionů fanoušků hudby po celém světě. Obcházela tak hudební vydavatelství a desítky let zavedený způsob distribuce hudby. To se magnátům samozřejmě nelíbilo, a proto byla na základě soudního příkazu, z důvodu porušování autorských práv, služba Snapchat vypnuta. Její konec v roce 2001 ale spíše odstartoval velkou revoluci. Online streamovací služby jsou dnes samozřejmostí a nikomu nevadí za obsah platit měsíční paušál. Naopak formát MP3 už je dnes trochu za zenitem.

MP3 a Samsung SPH-M100 Uproar

Otázkou v té době bylo, kde hudbu v MP3 formátu poslouchat? Slavný přehrávač iPod od společnosti Apple byl totiž představen až v roce 2001. V již zmiňovaném roce 1999 se ale na pultech objevil vůbec první telefon s integrovaným hudebním přehrávačem – Samsung SPH-M100 Uproar.

Pokud byste dnes tento mobil drželi v ruce, řekli byste si, že je to vlastně docela hezký vintage kousek. Stříbrné tělo, odklopný panel, který ukrývá číselnou klávesnici. Kromě toho jej zdobila v té době už ustupující výsuvná anténa. Telefon disponoval USB konektorem, který jej propojil s PC. Je třeba říct, že RAM paměť tohoto mobilu měla kapacitu 64MB. Vaše oblíbené písničky jste si tak mohli užívat zhruba hodinu. Jejich kvalita se blížila CD nosičům – 16bit, stereo, 128kbps. Balení obsahovalo i cool sluchátka, na kterých bylo integrované ovládání základních funkcí přehrávače – stop, play a skip track.

Kromě toho telefon disponoval i hlasovým vytáčením, internetovým prohlížečem či elektronickým diářem. Uživatelsky přívětivé byly i jeho rozměry. Snadno se vešel do kapsy a vážil kolem 120 gramů. Jeho cena se tehdy pohybovala kolem 400-500 dolarů.

 

 

Jedeme dál

Co nás čeká příště? V roce 2000 se v telefonech objevila ještě jedná nová funkce – bluetooth.

 

Jakub Olšanský Autor článku
Jakub Olšanský
Pro Jakuba jsou telekomunikace koníčkem. Zajímá se o novinky, mezi které patří sítě 5G či C-Roads nebo Big Data. Rád si o těchto nových trendech povídá i s odborníky z O2, se kterými připravuje zajímavé rozhovory.
Související článek Cesta do pravěku: Začátek wapování, legendární had a cool kryty
Nahoru