Celý svět slaví Den Země: Přečtěte si pár tipů, jak přejít od slov k činům

I v O2 si připomínáme Den Země, který připadá na 22. dubna. Jak se praví: Zdraví máme jen jedno, a planetu pro život také. Není recyklovatelná, nedá se reklamovat, nejde opravit. A i přesto se k ní mnozí chovají stylem „po nás ať potopa“. Nechtějme k nim patřit. Historií tohoto dne se nezdržujme a přejděme od slov rovnou k činům. Máme pro vás 9 tipů, jak přistupovat k přírodě nejen dnes, ale každodenně:

Největším problém jsou tuny odpadů

Třídíme skvěle, ale lepší je tvorbě odpadů předcházet. Kupujme kvalitní, místní výrobky, které lze opravit, nebo jsou již repasované. Pomalu ale jistě vznikají tzv. re-use centra, kde můžeme odevzdat pro nás již nevyužitelný nábytek, domácí spotřebiče, hračky atd. Nejen oblečení v dobrém stavu rádi přijmou různé charity, Klokánky, sklady pro pěstouny atd. Stačí se jen poohlídnout, jaké jsou možnosti v našem okolí, popř. intervenovat u místních radních, že chceme, aby naše město šlo více ekologickou cestou.

Vytvořili jsme si vlastní knihovnu a je nám líto Jiráskovy svazky po babičce vyhodit?

Nedělejme to. Na ulicích vyrostla spousta knihobudek, v novinách jsou inzeráty se zájmem o výkup, místní knihovny či aktikvariáty by mohly mít zájem, na webu jsou různé prodejní platformy.

Cestou do práce si protáhněme nohy a dodejte mozku čerstvý kyslík.

Nechme doma auto, jeďme na kole, koloběžce, vystupme z autobusu o zastávku dříve a dojděme do práce pěšky. A pokud to lze, nevozme děti do školy autem. Ony jsou naší budoucností a ve výsledku jim to ubližuje. Zkusme jim pustit některý z dokumentů Davida Attenborougha nebo se s nimi zapojme do boje princezny Prgy proti Kácošu Ničičovi na stránkách ČT Déčko.

Máme zahradu, chatu, chalupu nebo jen balkon?

Zkuste vysadit květnatou louku, květiny, které jsou vyhledávány včelkami, motýly, čmeláky. Vytvořme hmyzí či ježčí domky, pítka pro ptáčky, pěstujte bylinky. Zalévejme dešťovkou. Nechce se nám sekat tráva? Větší výzvou může být pořízení si menšího stáda oveček. Každý správný chlap má zasadit strom. Tak s chutí do toho! Zapojme děti, starejme se o strom jako o člena rodiny. Pomoci o ně nám mohou čím dál více používané zavlažovací vaky. Na spoustu ekologických projektů jsou dotace.

Igelitový pytlík mějte vždy s sebou 

Pokud nemáme rádi organizované akce, třeba ty úklidové, při procházce do lesa si do batůžku přibalte igelitový pytlík. Až potkáme odpadek, není nic menšího než jej zvednout a odnést z lesa. Zvířecí kamarádi nám budou vděční. Nelhostejní lidé zakládají např. u vstupu do lesa tzv. pytlíkovníky. Kdo má přebytek igelitek, vloží je do pytlíkovníku, kdo má zájem, vezme si jeden a vkládá do něj odpady, které potká během procházky.

Asi to bude těžké, ale vypněme dětem notebooky a ukažme jim, jak jsme trávili dětství my.

Pojďme ven a zahrajme si šipkovanou, čáru, školku s míčem, zaskákejme si panáka nebo gumu, naučme je morseovku, skákat přes švihadlo, přebírat provázek. Udělejme si s nimi černou hodinku nebo stezku odvahy, ať poznají, jaké to je trávit večer bez elektřiny. Inspirace na internetu je nepřeberná, v dětech probudí o přírodu větší zájem.

Až dostaneme chuť na pivo, nejezděme autem pro basičku do supermarketu.

Vezměme džbánek a udělejme si procházku do místní hospůdky. A když až tam budeme, odnesme si něco k snědku v umyvatelných krabičkách či klasickém nosiči na jídlo. Řekněme plastům ne!

Rádi se hezky oblékáte?

Textilní průmysl je jedním z největších znečišťovatelů životního prostředí! Spousta slušivých kousků, které potkal osud v podobě nevhodného nebo nepadnoucího dárku, hledá nové nositele na nepřeberném množství internetových platforem. V naší čtvrti nebo na webu určitě najdeme šikovnou návrhářku nebo švadlenu, která šije na míru, nebo second-hand se sotva použitým zbožím. Krom roušky si doma zkusme ušít jednoduchý kousek, na webu je k dispozici spousta střihů. Razme minimalismus nejen v otázce oblečení. Co třeba francouzský způsob mody? Pár základních kousků a k nim různé doplňky. Oblibu nabývají i tzv. SWAPové akce, kde najde nové majitele více méně jakékoliv zboží.

Nakupujte jen to, co sníte

Zajděme na místní farmářský trh, bezobalový krámek, najděme si lokálního mlékaře, včelaře, nakupujme vajíčka, maso od místního chovatele. Nezapomeňme při nakupování látkové tašky, plátěné pytlíky na ovoce nebo retro síťovku. Budeme IN a podpoříme naši zemi v potravinové samostatnosti. A nakupujme jen to, co sníme! Bohaté země, mezi které patříme, neuvěřitelně plýtvají potravinami. Polovina směsného odpadu tvoří bioodpad. V českých obcích jsou čím dál více vidět speciální kontejnery nejen na tento druh odpadu. Využívejme je a dejme sbohem době plastové! Má to smysl.

Životní prostředí a recyklace

Jaké aktivity v O2 v této oblasti máme? Od roku 2016 jsme zapojeni do osvětového programu Zodpovědná firma. Není nám lhostejné, jak se chováme k životnímu prostředí a třídění odpadů bereme jako jeden z dalších kroků, které chceme v rámci environmentálních projektů naší firmy podpořit.

Od roku 2017 spolupracujeme s projektem FOREWEAR, který pořádá sbírky starého a nevyužitého oblečení, aby ho pak následně přetvořil v nové designové kousky. Staré oblečení roztřídí a speciální technikou přetvoří na recyklovanou netkanou textilii. Z tohoto materiálu, který nechá potisknout, pak švadlenky v chráněné dílně v Chotěboři vyrobí např. obaly na mobily. Naší spoluprací s FOREWEAR podporujeme udržitelnou výrobu, spotřebu a ochranu životního prostředí.

Třídíme odpad, proto jsou naše pracoviště vybavena odpadkovými koši na oddělený sběr papíru, plastu a směsného odpadu.

Jsme zapojeni do projektu Zelená firma – zajišťujeme zpětný odběr vysloužilých elektrozařízení a baterií. Naši zaměstnanci je mohou odevzdávat do speciálních boxů na pracovišti.

V ceně u nás zakoupeného elektrozařízení nebo baterií je již zahrnut recyklační poplatek.

Na všech prodejních místech společnosti zajišťujeme pro zákazníky zpětný odběr vysloužilých drobných elektrozařízení, přenosných baterií nebo akumulátorů z domácnosti. Navíc za každý vysloužilý mobilní telefon, odevzdaný na naší prodejně k ekologické likvidaci, přidáme 25 Kč na provoz Linky bezpečí.

Spolupracujeme s dodavateli, kteří se smluvně zavazují být ekologicky odpovědnými. Propagujeme a připojujeme se k celosvětové iniciativě Den Země.

 

Tereza Kabešová Autor článku
Tereza Kabešová
Je jedním z O2 Ambasadorů. Radí zaměstnancům i zákazníkům s nastavením služeb. Patří mezi O2 Guru specialisty přes telefony, technologie O2, modemy, set top boxy, O2 Smart Box. V poslední době si velmi užívá i natáčení O2 Guru videí. Ve společnosti už pracuje přes pět let.
Související článek Alvin Korčák: Na přednášky o minimalismu mi dnes chodí stovky lidí
Nahoru