Internetový provoz O2 překročil magickou hranici 1 Tb/s. O2 skokově navyšuje kapacitu přenosové sítě

Celkový internetový provoz O2 včetně jednorázových špiček vlivem rostoucí datové potřeby výrazně roste. Společnost O2 na začátku roku 2021 zaznamenala rekordní datový přenos a překročila hranici 1 Tb/s. Významně proto navýšila kapacitu přenosu do českého peeringového uzlu NIX.CZ novou ethernetovou technologií 400GE. O problematice jsme si povídali s Martinem Lukešem, manažerem vývoje IP/přenosových technologií v O2.

 V O2 síti padl rekord v datovém přenosu a prvně se pokořila hranice 1 Tb/s. Co to vlastně znamená?

V datovém provozu je zásadní nejen množství přenesených dat, ale i provozní špičky, kdy v jeden moment datuje ve vysokých objemech velké množství lidí. 1 Tb/s je obrovský datový tok. Pro představu – touto rychlostí byste stáhli Blue-Ray disk o velikosti 80 GB zhruba za šest desetin sekundy.

Pomocí jednoho páru optických vláken jsme nyní schopni přenést kapacitu 400 Gb/s.

 

Dosud byl operátor připojen do NIX.CZ pěti 100gigabitovými porty na dvou linkách. Nově nyní navýšil provoz na 800 Gb/s na první lince pomocí ethernetové technologie 400GE. Proč se tak stalo?

O2 pravidelně navyšuje své linky jak v páteřní síti, tak do NIX.CZ a k ostatním peeringovým partnerům. V letošním roce jsme však jako první v České republice instalovali novou technologii, jež nám umožnila skokové navýšení kapacity přenosu. Chceme být připraveni na rostoucí provoz a k tomu chceme využívat ty nejmodernější technologie.

Co si pod tím můžeme konkrétně představit?

 Implementace nové technologie krok nám umožní lépe využívat výkon datové sítě a mít zjednodušenou správu síťových prvků a jejich propojení. S novou technologií dále dosáhneme vyšší celkové kapacity na našich klíčových internetových uzlech s možností dalšího kapacitního rozšíření v následujících letech. Tuto novou technologii využijeme nejen pro externí připojení naší sítě, ale i v interní síti. Jedním z hlavních cílů aktuálního technologického vylepšení je i vznik rezervy pro špičky provozu. Ty jsou v současné době spojeny hlavně s výrazným využíváním domácích přípojek pro práci z domova, on-line výuku a zábavu.

 Co vytěžuje české internetové linky nejvíce?

Jedná se zejména o sledování online přenosů ze sportovních akcí. V minulosti tyto přenosy sledoval přes internet každý sedmý divák a očekávám, že tento trend bude v budoucnu posilovat. Vliv na to bude mít také to, že se diváci těchto akcí nemohou zúčastnit osobně. Jednou z největších akcí bude z tohoto pohledu MS v hokeji, kdy tradičně dosahujeme nejvyšších provozních špiček díky vysokému zájmu diváků a rostoucím požadavkům na kvalitu videopřenosu.

Jeden z hlavních internetových uzlů O2 v datovém centru Chodov.

 

 

 

Jakub Olšanský Autor článku
Jakub Olšanský
Pro Jakuba jsou telekomunikace koníčkem. Zajímá se o novinky, mezi které patří sítě 5G či C-Roads nebo Big Data. Rád si o těchto nových trendech povídá i s odborníky z O2, se kterými připravuje zajímavé rozhovory.
Související článek Na dvojnásobnou rychlost internetu dosáhne přes milion českých domácností
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru