Cesta do pravěku: Bacualtý Alcatel z přelomu tisíciletí

Nedáte bez něj ani ránu. Je vám pořád nablízku. Neustále ho kontrolujete. Řeč není o vašem partnerovi, ale o chytrém telefonu. Dokážete si bez něj představit pracovní a volný čas? Tak to zkuste. Čeká nás cesta do pravěku.

Čtvrtá průmyslová revoluce je realitou a technicky díky ní pěkně kvaltujeme. Nastupují sítě páté generace (5G) a zdá se, že chytré a napojené na internet bude úplně všechno. Kvůli tomu, aby se pro rychlejší mobilní sítě uvolnil prostor, chystají operátoři vypínání 3G. Proto analyzují, jaké staré modely (2G i 3G) jejich zákazníci stále využívají. Překvapivě jsou ale v chodu i mnohem starší vykopávky.

U operátora O2 je stále nažhavených přes 9 tisíc kusů legendárního modelů Nokia 3310. V oblibě je mezi uživateli i Nokia 5110. V síti jsou jich v chodu necelé 3 tisíce. Lidé dokonce stále využívají v jednotkách kusů pořádného trilobita – baculatý Alcatel OT Club. Na naší cestě se postupně podíváme na další ikonické modely. Začneme na přelomu tisíciletí se značkou Alcatel.

Alcatel OT Club: Na noc vypnout a hurá do postele

Zákazníci při jeho koupi lákala dnes nemyslitelná věc. Světe div se, ale tenhle mobil měl datum a hodinky. Sice jste přes rameno pošilhávali kamarádovi, který na své Nokii hrál populární hru „hada“, ale jinak vám všichni záviděli tehdy povedený design. Telefon vážil 150 gramů a rozměrově se na svou dobu nejednalo o žádný zázrak (122 × 48 × 25 mm). Přesto byl mezi uživateli velmi oblíbený.

Jak na tom byla baterie? Věřte nebo ne, ale hodně lidí si telefon na noc vypínalo. Dokonce byli tací, kteří ho rozsvítili jen, pokud si chtěli zatelefonovat. Každopádně, při běžném používání a vypnutí přes noc, vydržel v kondici 4 až 5 dní.

Chat byl v téhle době v plenkách. Ve velkém proto jely SMS zprávy. Faktem je, že s těmi gumovými tlačítky se to psalo jedna báseň. Sloužil vám k tomu dvouřádkový negrafický displej. Když vám takový telefon spadnul, nic hrozného se nastalo. Obvykle někam odletěl jen zadní kryt baterie. Jinak byl tenhle mobil téměř nezničitelný.

 Alcatel One Touch 501

 Labutí písní francouzské firmy byl model Alcatel One Touch 501. V roce 2001 přitom patřil mezi top telefony. Hrdí vlastníci se mohli pochlubit grafickým displejem s holografickou fólií. Při psaní SMS a při listovaní ve WAPových stránkách uživatelé oceňovali luxusních osm řádků.

Alcatel byl od pradávna mezi uživateli oblíbený i díky vestavěnému handsfree. Dobré recenze si vysloužil i za příjem signálu a výborný přenos hlasu. Ano, to jsou všechno věci, které se v té době řešily ve velkém. Kdo si chtěl tento luxus užívat, musel utratit přes 12 tisíc korun, což v té době odpovídalo skoro jednomu průměrnému platu.

Pokud vás povídání zaujalo a dostali jste chuť na tlačítka, podívejte se do našeho e-shopu. Za 449 korun může být váš model Alcatel ONETOUCH 1066G. Historie vám nikdy moc neříkala? Nebojte, u O2 si vyberete i aktuální 5G modely včetně novinkových iPhonů i variant Samusngu S21.

Jakub Olšanský Autor článku
Jakub Olšanský
Pro Jakuba jsou telekomunikace koníčkem. Zajímá se o novinky, mezi které patří sítě 5G či C-Roads nebo Big Data. Rád si o těchto nových trendech povídá i s odborníky z O2, se kterými připravuje zajímavé rozhovory.
Související článek O2 spustilo bonding. Zvýší rychlost internetu přes pevnou linku na dvojnásobek
Nahoru