Robothon vyhrála aplikace na rozpoznávání fake news

Ve Švandově divadle v Praze se uskutečnil inovační online maraton Robothon 2021 připomínající stoleté výročí vzniku slova ROBOT. Šestatřicetihodinový online hackathon se konal ve dnech 22. až 23. ledna.

Na Robothonu se proti sobě postavily týmy sto dvaceti studentů českých středních vysokých škol. Tématem online setkání bylo řešení problémů dnešní doby pomocí umělé inteligence. Účastníci se zaměřili na dezinformace, péči o osamělé, matematickou gramotnost, spravedlnost, zdraví, ale také třeba budoucnost umění.

O2 Chytrá škola patří mezi podporovatele akce a byla partnerem jedné z osmi výzev Robothonu. A je skvělou zprávou, že porota vyhodnotila jako nejlepší aplikaci týmu AI.why?, která dokáže pomocí algoritmů detekovat potenciálně nedůvěryhodné zprávy (fake news) na internetu nebo v e-mailu. Algoritmus je založen nejen na analýze vlastností daného článku, ale také na vyhledávání podobných textů či sledování interakcí s ním od botů a uživatelů na sociálních sítích.

U článku poté i za pomocí modelu strojového učení určí skóre od 0 do 100 a odůvodní své rozhodnutí. Součástí je i vzdělávací platforma, z nichž získané data jsou využívána k optimalizaci algoritmu. Cílem platformy není jen varovat před zavádějícími články, ale zároveň v oblasti mediálního vzdělávání edukovat a učit různé varovné signály. 

Cenu O2 Chytrá škola si odnesl program týmu Ricci. Tento návrh programu demonstruje snadnost vytváření fake news a vzdělává konzumenta informací ve schopnosti kriticky nahlížet obsah elektronických médií. Ricci bude dostupný každému, kdo o něj bude mít zájem. Díky svému jednoduchému ovládání je k využití jako učební pomůcka, která poukazuje na sílu AI .

Tereza Kabešová Autor článku
Tereza Kabešová
Je jedním z O2 Ambasadorů. Radí zaměstnancům i zákazníkům s nastavením služeb. Patří mezi O2 Guru specialisty přes telefony, technologie O2, modemy, set top boxy, O2 Smart Box. V poslední době si velmi užívá i natáčení O2 Guru videí. Ve společnosti už pracuje přes pět let.
Související článek Máme pro vás 5 tipů, jak v home office ušetřit čas
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru