Pomalé stahování nebo sekající se videohovor? Zkontrolujte si svůj internet sami

Kvůli aktuální situaci je rychlost a stabilita internetu pro mnoho lidí stěžejní. Potřebují pracovat online z domova, připojovat děti na distanční výuku a večer se chtějí odreagovat u nějaké hry či dobrého filmu. Zdá se vám, že internet běží pomalu nebo se seká? Přinášíme několik chytrých tipů, jak si můžete pomoct sami.

 

  • Umístěte modem s Wi-Fi routerem do středu bytu. Získáte tak rovnoměrné pokrytí signálem po celém prostoru. Nedávejte jej  do rohu místnosti. Přicházíte tak totiž až o polovinu signálu, který bude vaše zařízení vysílat „mimo“.
  • Dejte modem na nějaké vyšší místo. Modem nikdy nezakrývejte, nic na něj neodkládejte a nezavírejte ho do skřínky. Nedávejte jej ani na zem. Stěny i podlaha můžou Wi-Fi signál blokovat.
  • Neumisťujte zařízení pro příjem internetu do bezprostřední blízkosti domácích spotřebičů jako je lednice, mikrovlnka, televize, dětská chůvička či počítač. Další elektronika signál ruší, a tím mu ubírá výkon.
  • Sledujte také, jestli na něm máte aktuální firmware. Přípomínáme, že kvůli technologickému vývoji se koupi nového zařízení po několika letech nevyhnete.

 

  • Pokud bydlíte v panelovém domě, na stejné frekvenci sítě můžete mít několik sousedů či blízkých obchodů. Tím se snižuje rychlost internetového připojení. Najděte kanál, který je nejméně rušený. Jak na to? Například pomocí aplikace Wi-Fi analyzer, kterou si stáhnete do chytrého mobilu. Změří vám dostupné kanály a vy si vyberete ten nejméně využívaný.
  • Používáte-li v domácnosti větší počet zařízení, připojte alespoň některé z nich ethernetovým kabelem nebo Powerline adaptérem přímo do Wi-Fi routeru. Každé zařízení, které přestane vysílat Wi-Fi signál, zvyšuje propustnost pro ostatní.
  • Kvalita Wi-Fi je také závislá na připojených zařízeních. Pokud si pořídíte nový modem, zkontrolujte zda nemáte již zastaralá zařízení. Například u chytrých telefonů nebo tabletů můžete zjistit stav Wi-Fi připojení nahlédnutím do správy WiFi, kde zjistíte předpokládanou maximální rychlost sítě mezi zařízením a modemem.
  • Signál nedosahuje až na vámi požadované místo?  Použijte pomocné zařízení, tzv. opakovač (repeater). Přijme sílu signálu a opakuje ji např. v další místnosti. Dnešní výrobci již nabízejí inteligentní (Mesh) Wi-Fi sítě, které jsou schopné zajistit plynulý přechod na nejvhodnější přístupový bod v rámci domácnosti. Takovouto funkci v sobě integruje také O2 Smart Box, který v kombinaci se Smart Boostrem vytváří inteligentní síť a zvyšuje pokrytí.  Více se o něm dozvíme v příštím článku.

 

Pokud uvažujete o pořízení nového chytrého modemu, doporučujeme O2 Smart Box. Navíc se dá rozšířit o O2 Smart Booster pro domy a prostory s větší rozlohou a potřebou většího dosahu signálu Wi-Fi. Funkce Mesh umožní chytřejší využití Wi-Fi sítě. Ta si totiž dokáže sama určit, kde a k jakému bodu bude zákazníkovo zařízení připojeno, a to na základě vyhodnocení nejlepšího signálu.

 

 

Jakub Olšanský Autor článku
Jakub Olšanský
Pro Jakuba jsou telekomunikace koníčkem. Zajímá se o novinky, mezi které patří sítě 5G či C-Roads nebo Big Data. Rád si o těchto nových trendech povídá i s odborníky z O2, se kterými připravuje zajímavé rozhovory.
Související článek Máme pro vás 5 tipů, jak si správně připravit domácí kancelář
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru