Alvin Korčák: Na přednášky o minimalismu mi dnes chodí stovky lidí

V O2 stále probíhá úspěšná envirokampaň zaměřená na minimalismus. V naší pražské centrále jsme na toto téma pro zaměstnance uspořádali řadu akcí a workshopů. Více se dočtete v našem článku zde. Zájem vzbudily přednášky vyznavače minimalismu – lektora Alvina Korčáka, který spolupracuje s  Institutem cirkulární ekonomiky. Organizátorkou celého projektu je Marie Froulíková z týmu CSR a sponzorignu v O2. Položili jsme jim několik otázek.

 

Alvine, jak jste se dostal ke společnosti O2 a její interní envirokampani?

Oslovili mě lidé z Institutu cirkulární ekonomiky, s kterým spolupracuji. Vysvětlili mi, že letos je v O2 v plánu envirokampaň na téma minimalismu a jednoduchosti. Poprosili mě, zda bych se nechtěl ujmout přednášení a já souhlasil.

Jak se vám s O2 spolupracuje?

Alvin: Jedná se o mou první zkušenost s korporátem. Doposud jsem přednášel v kavárnách, divadlech, kinech, na radnicích či ve školách. Je to jiná zkušenost. Mám radost z aktivity zaměstnanců, kteří na přednášky přišli.

Co ve spolupráci s O2 ještě plánujete?

Alvin: Natočili jsme přednášku Minimalismus pro každého. Toto video je k dispozici ve Virtuální univerzitě O2 pro všechny zaměstnance. A pro možnost položení dotazů a diskuzi jsme naplánovali online videohovor v platformě MS Teams.

 

 

Jaká byla vaše cesta k minimalismu?

Alvin: O minimalismu jsem se dozvěděl asi před šesti lety. Začal jsem si pročítat blog Becoming Minimalist a uvědomil jsem si, že právě tak chci žít. Neorientovat se tolik na věci, žít odpovědně a udržitelně. Od dětství jsem skautem a mám blízko k zelené politice. Takže se to všechno potkalo a já se po půl roce praktikování pustil do psaní blogu. Postupně přibývali čtenáři a dnes mi na přednášky chodí stovky lidí.

Marie: Sama se o minimalismus nějakou dobu zajímám a všem jej vřele doporučuji. Je skvělé si doma i všude kolem sebe udělat čistý prostor. Vyřazené věci pak ráda posílám dál. Existuje mnoho projektů, které je uvítají. Například Dobročinné obchody Sue Ryder, Knihovna věcí, nebo Z pokoje do pokoje.

Líbí se mi i trend zero waste. To znamená vytváření nulového odpadu. Chodím do zero waste obchodů, kde si nakupuji do vlastních přinesených nádob. Snažím se nevyužívat jednorázové nádobí. Sebou vždy nosím lahev s vodou a kelímek na kafe.

Kde se trend minimalismu vzal?

Alvin: On je tu již dlouho, jen v poslední dekádě si vysloužil označení minimalismus. Dříve by se pod něj dala zahrnout nějaká dobrovolná skromnost. A ještě dříve prostě normální život. Lidé žili s tím, co opravdu potřebovali a nehromadili zbytečnosti. Nevím, kdo první použil výraz minimalismus ve spojení s životním stylem. Dnes se ovšem tento pojem ujal úplně ve všech oborech. Vše je dnes minimalistické – zákony, auta, byty, vztahy…

 Jaké druhy minimalismu existují?

Alvin: To je těžká otázka. Odpověď by vydala na odbornou esej. Jen porovnání pár možných „druhů“ a příbuzných životních stylů mi v bakalářské práci zabralo několik stran. Můžeme ho dělit na dobrovolný a nedobrovolný. Dále je možné jej rozlišovat podle toho, čím se zabývá na online či offline minimalismus.

Můžeme se také bavit o minimalismu v umění, designu, programování atd. Není to jednoduché a neexistuje nic jako almanach minimalismu, v kterém by byl definován ten správný a jediný minimalismus. Je to velmi individuální a je na každém, jak si to nastaví.

Marie: Máte zájem se o minimalismu dozvědět něco víc? Mohu vám doporučit několik blogů, filmů a podcastů. Z těch českých je zajímavý třeba Zijememinimalismem.cz. Primárně se zaměřuje na to, jak žít minimalisticky s dětmi.

Blog Zamalem.cz se zase věnuje přechodu od nadkonzumního životního stylu přes období těhotenství až po minimalismus s malým členem rodiny. Ptáte se, jak cestovat minimalisticky? Tak se zkuste podívat na blog Zjednoduseno.cz. Prostudovat si můžete i zahraniční blogy. Doporučuji mimo jiné Becomingminimalist [EN], TheMinimalists [EN], BeMoreWithLess [EN].

K poslechu jsou velmi inspirativní podcasty o minimalismu TheMinimalists.com [EN], Jednoduse.cz. Matt D´avella [EN, YouTube]. Podívat se můžete i na filmy: Bez věcí nad věcí, Mý věci, The Minimalism: Documentary [EN]. V tuzemsku máme i minimalistický festival. Do Brna si můžete zajet na akci s názvem Stačí Málo.

V čem mi může minimalismus pomoct. Proč bych se mu měl věnovat?

Alvin: Minimalismus dává prostor soustředit se na to podstatné v životě. Ať už se jedná o kreslení obrazů, jachting, parkour, trávení času s rodinou či o nějakou vědeckou aktivitu. Minimalismus snižuje míru stresu, zlepšuje vztahy a „budete mít díky němu tučnější konto“. Už jen kvůli těmto věcem se vyplatí mu věnovat pozornost.

 

Tereza Kabešová Autor článku
Tereza Kabešová
Je jedním z O2 Ambasadorů. Radí zaměstnancům i zákazníkům s nastavením služeb. Patří mezi O2 Guru specialisty přes telefony, technologie O2, modemy, set top boxy, O2 Smart Box. V poslední době si velmi užívá i natáčení O2 Guru videí. Ve společnosti už pracuje přes pět let.
Související článek „Pošli to dál“ a dej s O2 starým věcem nový život
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru