Podminky cookies

Na letních hudebních festivalech HRADY CZ vás v rámci projektu Svoboda není samozřejmost „zavřeme do chládku“

Na letních hudebních festivalech HRADY CZ vás v rámci projektu Svoboda není samozřejmost „zavřeme do chládku“

Na letních hudebních festivalech HRADY CZ vás v rámci projektu Svoboda není samozřejmost „zavřeme do chládku“

Na letošním ročníku festivalů HRADY CZ si v O2 zóně v rámci našeho projektu „Svoboda není samozřejmost“ připomínáme odvahu těch, kdo i přese všechno nemlčeli a chtěli žít a bavit se jako normální lidi kdekoliv jinde na světě. Pokračuje se už 23. a 24. srpna na hradě Bouzov.

Před rokem 1989 nebylo úplně samozřejmé vydat se svobodně na koncert oblíbené kapely. Rozhodli jsme se proto návštěvníkům připomenout, že to za totality neměli muzikanti ani jejich fanoušci jednoduché a potýkali se s neustálými zákazy a dalšími komplikacemi, které jim bránili svobodně tvořit, a nebo jen oblíbenou hudbu poslouchat.

Během festivalu Hrady CZ v klimatizovaném stanu s příznačným názvem „Zavřeme vás do chládku“ pouštět remixy zakázaných kapel a výpovědi pamětníků, odpočinete si tu v relax zóně nebo se pobavíte s přáteli ve fotokoutku. A na památku si můžete odvézt i speciální odznáček.

Pokud váš oblíbený interpret nepatřil mezi hrstku režimem povolených, mohli jste počítat s tím, že akce bude na poslední chvíli zrušená (organizátor dostal avízo, že VB chystá zátah). Nebo koncert sice proběhne, ale na přídavky rovnou zapomeňte. Nejpozději mezi pátou a šestou skladbou vrazí do prostoru muži v uniformách a začne zatýkání.

Ti šťastnější si z koncertu odvezou modřiny a rány obuškem. Ti, kteří tuhle kliku neměli, se nepovezou domů, ale na policejní stanici. I kdyby koncert proběhl v relativním poklidu, státní moc vás dostihne později ve formě udání všímavých sousedů a poskoků režimu. Vyhazov z práce nebo ze školy? Zákaz čehokoliv? Nic nebylo nemožné.

Provinění? Poslech tzv. zakázané kapely. Umělců, kteří chtěli zpívat a hrát ne předem schválené prorežimní songy, ale po svém. Svobodně. Více se o projektu „Svoboda není samozřejmost“ dozvíte zde.

Vzpomeňte si na ně, až…

… budete řešit, jaký suvenýr si z festivalu odvezete tentokrát.

Oni si odváželi modřiny a tresty.

… se budete bát, aby se vám nevybil mobil.

Oni se báli, že jim při výslechu vybijou zuby.

… budete otrávení, že si nemáte kam sednout.

Oni se báli, že půjdou sedět.

 

Termíny letošní série koncertů Hrady CZ:

Bouzov 23. – 24. 8. 2019

Bezděz 30. – 31. 8. 2019

Více informací o festivalech a vystupujících kapelách najdete zde.

Související článek Série letních hudebních festivalů HRADY CZ pokračuje na hradě Bouzov. S O2 získáte slevy na vstupném a „zavřeme vás do chládku“
Nahoru