Účastníci Final Four Euroligy: Real Madrid, sehraný obhájce

Nikdo nezískal v historii Euroligy více titulů než právě Real Madrid. Ten dosud poslední přišel loni v Bělehradu, ještě s Lukou Dončičem jako generálem palubovky. Naposledy se desetinásobnému vítězi Euroligy povedlo obhájit v nejprestižnější evropské basketbalové soutěži titul v roce 1968. A napodobit tento kousek je cílem pro tuto sezónu.

Los Blancos prožili klidnější základní část než loni, kdy je trápilo množství zraněných hráčů. A výsledky tomu odpovídaly. Ale lepší byla první část sezóny, ve které tým Pabla Lasa vyhrál 15 z prvních 18 duelů. Do konce základní části to ale bylo už jen průměrných 7-5. Tým v této části sezóny kromě některých zdravotních komplikací trápila nekonzistentnost ve výkonech a občasné výpadky v některých fázích utkání. V play-off si však Real Madrid poradil v nejkratším možném termínu s Panathinaikosem, který byl rozjetý díky vydařenému závěru základní části. A to si Real Madrid musel poradit i bez klíčového rozehrávače Sergia Llulle, který laboroval s poraněným kolenem.

Proč může ve Final Four uspět…

Obrovskou zbraní Realu Madrid je, podobně jako u Fenerbahce, jeho sehranost. Ze 12 hráčů, kteří nastoupili loni do finále proti celku Željka Obradoviče, jich je letos na soupisce hned 11. A nejde jen o porovnání s minulou sezónou. Jádro týmu se moc nemění. Kouč Pablo Laso je u kormidla osmý rok a stejnou dobu s ním strávilo trio Reyes, Llull a Carroll. Fernandez se do týmu, kde už předtím působil, vrátil o další rok později. Mexičan Ayon je v týmu od roku 2014. Všichni jmenovaní, včetně rozehrávače Facunda Campazza, který zazářil v sérii play-off proti Panathinaikosu, vlastní euroligové tituly z let 2015 i 2018.

Real Madrid tedy rozhodně ví, co je potřeba udělat k tomu, aby byl znovu úspěšný. A obhájit titul je obrovská motivace. Hlad tedy Los Blancos ani náhodou nechybí.

Už jste četli? Účastníci Final Four Euroligy: Anadolu Efes, outsider s čistou myslí

Co hovoří proti…

S CSKA, tedy s týmem, se kterým se Real Madrid potká v semifinále Final Four, prohrál oba dva vzájemné zápas v základní části sezóny. Oba zápasy byla nesmírně vyrovnané a mohly skončit obráceně. Navíc v prvním zápase doma (tým CSKA vyhrál 93-88) nebyl k dispozici Sergio Llull. Ale podstatné pro CSKA bylo, že se jim povedlo vyhrát oba dva zápasy na doskoku. Protože právě doskok, zejména ten obranný, je pro styl hry Realu Madrid naprosto zásadní. „Run and gun.“ Doskočit, využít rychlosti rozehrávačů Llulle a Campazza a snažit se zakončit co nejrychleji po zisku míče, ať už hned po rychlém protiútoku, nebo v jeho druhé fázi. Pokud by se ruskému celku dařilo stejně jako v základní části tuto zbraň Realu Madrid eliminovat a nutit je hrát v postupném útoku, bude to pro španělský tým těžší.

Madridský celek bude také potřebovat vrátit se k preciznosti, fokusu a hladovosti, se kterou do sezóny vyrukoval. Ve druhé polovině přišlo pár porážek, které byly na první pohled buď zbytečné (v Podgorici), nebo naopak takové, kdy Real Madrid poměrně jasně nebyl lepším týmem (v Barceloně ve 24. kole), a na palubovce Baskonie tři kola před koncem). V play-off už však tým naznačoval, že se na vrchol připravuje důsledně.

Šance ve Final Four…

CSKA v semifinále bude převelice těžkým soupeřem. Ale to platí i naopak. Týmy proti sobě zřejmě nebudou mít moc nových zbraní, které by mohly vytáhnout. Rozhodně spíše intenzita, mentální nastavení a to, kdo udělá méně chyb. Určitou fází nevyrovnaných výkonů si prošly oba celky. V základní sezóně by asi o fous lepší vysvědčení dostal ruský tým, za play-off ten španělský. Rozhodně to bude ozdoba celého turnaje. Můj odhad je ten, že si finále Real Madrid tentokrát nezahraje.

Tip na umístění: 3. místo

Final Four Euroligy se letos uskuteční v termínu od 17. do 19. května ve španělském městě Vitoria na palubovce tamní Baskonie. Na O2 TV Sport vám z vrcholu sezony prestižní soutěže neunikne nic podstatného – po semifinálových soubojích odvysíláme v přímém přenosu také duel o třetí místo a pochopitelně i závěrečný boj o titul.

Tip: Pořiďte si O2 TV Sport Pack a vychutnejte si euroligové Final Four naplno!

Foto: euroleague.net

Aleš Svoboda Autor článku
Aleš Svoboda
Související článek Nejrychlejší a nejslavnější. Sledujte Finskou rallye na O2 TV Sport!
Nahoru