Tomáš Radotínský: Slavia má lepší tým než Sparta, Tetteh musí ještě hodně vyrůst

Chyba databáze WordPressu: [Table 'd176397_o2sport.wp_yasr_log' doesn't exist]
SELECT SUM(vote) as sum_votes, COUNT(vote) as number_of_votes FROM wp_yasr_log WHERE post_id=13860 AND vote > 0 AND vote <= 5

Derby pražských „S“ je tradičně jedním z největších zápasů sezony. Co od něj ty osobně očekáváš?
Skvělou atmosféru a velký boj! Ale myslím, že derby bude ovlivněné dvěma okolnostmi. Teprve ve čtvrtek totiž sehrála Slavia extrémně těžký zápas s Chelsea, což byl pro ni jeden z vrcholů sezony a samozřejmě ji stál spoustu sil. A i když se sestava v derby asi hodně protočí, zvládnout dva tak těžké zápasy během tří dnů nebude nic jednoduchého. Další věc je potom ta, že se jedná o jedno ze tří derby v krátkém sledu. Nechci říct, že tím proto ztrácí náboj, ale atmosféru kolem něj to ovlivní. Navíc to není přímý souboj o titul, což mě trochu mrzí. Pro mě to byl vždycky duel o první místo a teď to tak není, což je škoda.

V posledních letech se mluví často o tom, zda je derby „S“ pořád ještě nejvíc, nebo ho na této pozici už nahradily bitvy Slavie s Plzní. Co si o tom myslíš ty?
Pro mě bude derby „S“ vždycky největším zápasem sezony. A bylo tomu tak i v době, kdy Slavia hrála o záchranu. I když do toho v posledních letech razantně vstoupila Plzeň, která sbírá tituly a hraje dobře v Evropě, na prestiži bitev Sparty se Slavií se tím nic nemění. Stejně jako tomu je třeba ve Španělsku, kde taky nebude žádný zápas víc než souboj Realu s Barcelonou. Jasně, o titulu derby nerozhodne, ale i tak se bude na co dívat. Loni na podzim v něm padly čtyři góly, na jaře hned šest. Slavia má sice o něco kvalitnější kádr a hraje lepší fotbal, zrovna derby ale může tento rozdíl smazat.

Slavia i Sparta se jeví být ve formě. Může to být proto jedno z nejlepších derby za poslední roky?
Jedno z nejlepších bylo to loni na jaře, které skončilo 3:3. V rámci samostatné české ligy se mi víc líbilo snad už jen derby z března 2001, které skončilo dokonce 4:4. I tehdy přitom panoval v tabulce velký rozdíl mezi oběma týmy. Sparta byla suverénně první a šla si pro titul, přesto nabídlo utkání vyrovnanou a strhující podívanou. Když vám v takovém zápase padne osm gólů, je to prostě super. A stejné to bylo i loni, kdy Sparta vedla po půli 3:0 a vypadalo to, že nadělí soupeři bůra. Po přestávce se však Slavia dokázala skvěle vrátit do hry a udělala remízu, což bylo něco fantastického. Teď ale takové hody neočekávám. A to právě z těch důvodů, které jsem uvedl už v úvodu. Kvůli dvojzápasu s Chelsea se zkrátka Slavia nemůže připravit na derby takovým způsobem, jakým by to udělala normálně. Proto si myslím, že to bude spíš opatrnější fotbal. Zvlášť když bude ještě Spartě chybět Dočkal, což je pro ni obrovská ztráta.

Tomáš radotínský

O Slavii se ví, že může nasadit dvě zcela rozdílné jedenáctky a na kvalitě to nejspíš nebude příliš znát. Očekáváš tak výrazné změny v sestavě oproti duelu s Chelsea?
Ano, to se určitě může stát. Je obdivuhodné, jak tohle Slavia zvládá. Hráč, který poslední dva zápasy proseděl na tribuně, najednou skočí rovnou do základu, a ještě podá parádní výkon. V tom mají slávisté před Spartou náskok. A samozřejmě nejen před ní. Trenér Trpišovský se vůbec nemusí bát protočit víc než půlku sestavy a ta kvalita zůstane stejná.

Derby je i soubojem trenérů – Jindřicha Trpišovského a Zdeňka Ščasného. Styl kterého z nich ti je sympatičtější?
Musím říct, že uznávám oba dva. Trenéra Ščasného znám dvacet let. Má za sebou spoustu úspěchů, které jsou podle mě naprosto nezaslouženě zpochybňovány. Byl úspěšný ve Viktorce Žižkov, se Spartou dělal tituly a dostal ji až do čtvrtfinále Evropské ligy. To, že za to nebyl v očích fanoušků dostatečně ohodnocen, jen zapadá do toho, co se na Letné v posledních letech děje. Tribuny tam těžce nesou úspěchy Plzně či Slavie a dávají to znát. Přitom Ščasný udělal v Evropě úplně ten samý úspěch jako teď Trpišovský. A zatímco ten je za to vynášen do nebes, u Ščasného mi přišlo, že to tehdy každý bral tak nějak automaticky. To mi nepřijde moc fér. Na druhou stranu ale Ščasný dobře ví, že od té doby žádný jiný úspěch neudělal a teď už ho udělat musí. Ale má to těžké. Zdědil totiž kádr, jenž je třeba hrozně vyčistit. Pořád tam jsou hráči, které si přivedl trenér Stramaccioni a kteří tam absolutně nemají co dělat. Nebyly u nich odpovídající výkony ani žádná perspektiva. Ti fotbalisté jsou prostě neprodejní a nedá se dělat nic jiného než čekat na to, až jim vyprší smlouvy. Co se potom týče Jindřicha Trpišovského, to je mladý perspektivní kouč, jehož práci jsem obdivoval už v Liberci. Myslím, že Slavia měla v tomto případě hrozně šťastnou ruku. Byť tenkrát ji ten krok asi hodně bolel, hlavně tedy trenéra Jaroslava Šilhavého. K němu to bylo tehdy kruté. Udělal titul i rekord v neporazitelnosti a stejně mu to nebylo nic platné. Mně ho bylo líto, protože si myslím, že je to velmi dobrý trenér. A asi si to nemyslím sám, když dostal funkci kouče národního týmu. Čas ale ukázal, že Slavia svého rozhodnutí nemusela litovat. Trpišovský je totiž výborný a progresivní trenér, který podle mě jednou dovede svůj soubor až do Ligy mistrů.

Zmínil jsi, že se Sparta ještě musí zbavit některých hráčů, výrazná čistka už však proběhla teď v zimě. Jaké fotbalisty máš tedy na mysli?
Tak třeba Ben Chaima, jehož přínos pro tým je od začátku nulový. Nebo Semiha Kayu, který je sice na hostování, ale v létě se zase vrátí zpátky. Oba jsou pro Spartu finančně hodně nároční a i kvůli nim asi klub zatím nechce jít cestou dalších velkých zahraničních nákupů či zahraničního trenéra. Přitom ta myšlenka jako taková je podle mě správná. Podívejte se třeba na Ten Haga, o něhož se Sparta v minulosti zajímala. Místo ní teď vede nizozemský Ajax a je z něj jeden z nejuznávanějších trenérů v celé Evropě. To Sparta bohužel vsadila na nesprávného člověka, jemuž navíc chtěla splnit první poslední… On si tak do Sparty přivedl spoustu lidí, kteří pro klub neměli vůbec žádný přínos. Tohle už se ale nebude opakovat. Na pozici sportovního ředitele je tam totiž Tomáš Rosický, který má skvělé kontakty v cizině a dobře ví, co dělá. Věřím tomu, že právě on se nesplete a bude jednou schopen přivést do Prahy nového Ten Haga.

Právě s příchodem Rosického se v sestavě Sparty hned objevili mladíci Adam Hložek s Dominikem Plechatým. Skoro to vypadá, jako by o jejich kvalitách na Spartě nevěděli dřív…
To si nemyslím. Musíme to brát tak, že třeba Hložkovi je pouhých 16 let. Největší talent, který jsem já na Spartě kdy viděl, byl právě Rosický a ten začal hrát až v 18 letech… Taky ho tam dali až ve chvíli, kdy o něm byli stoprocentně přesvědčení. Že se ale Hložek chytil ještě dřív, z toho já osobně mám obrovskou radost. Takových talentů moc nemáme a je to důkaz skvělé práce Sparty s mládeží. Snad tím Adam otevře dveře do áčka i dalším hráčům. On je z těch nadějí jasně nejvýraznější. Je to fotbalista, který jednou vydělá klubu spoustu peněz.

A má na to stát se klíčovou postavou i nedělního derby?
V zápase s Plzní se mi líbil hodně, ale zase nemůžeme čekat, že by šestnáctiletý kluk hrál tak dobře každý zápas. Opět ho srovnám s Rosickým. Když Tomáš začal hrát za áčko Sparty, koukal jsem na něj s otevřenou pusou, ne vždy byl ale tím nejlepším hráčem zápasu. A to je v tomto věku zcela pochopitelné. Tomáš měl navíc tenkrát výhodu, že měl kolem sebe skvělé spoluhráče, v drtivé většině reprezentanty. Tak dobré parťáky teď Hložek v mužstvu nemá.

Jak dlouho podle tebe vydrží v dresu Sparty?
Mluvil jsem o něm s jeho agentem Pavlem Paskou a vím, že ten na Adama už před rokem odmítal nabídky z Anglie či Německa. Je to nastavené tak, aby Adam nejdřív dokázal něco tady a až potom šel ven. Vždyť je mu pouhých 16 let… Jak dlouho tu vydrží, fakt nevím, ale bude to záviset i na tom, jak se bude dařit celému týmu. A úplně souhlasím s Tomášem Rosickým, že přerod mužstva bude trvat minimálně dva roky. Dřív na tom Sparta nebude tak dobře, aby mohla plnohodnotně konkurovat Slavii a zároveň byla úspěšná i v Evropě. V té době už ale bude Hložkovi 18 let a nepochybuju o tom, že bude velkou hvězdou naší ligy.

Další letenskou nadějí je Václav Drchal, který se přetahuje o místo na hrotu s Benjaminem Tettehem. Na koho z nich bys v derby ukázal ty?
Mně se víc líbí Drchal, pro kterého mám slabost. Je důrazný a pracovitý, navíc umí vstřelit gól. A patří mezi odchovance, které má Sparta kvalitní a měla by teď na ně hodně sázet. To Tetteh se v zimě nejspíš zajímal o přestup do zahraničí, takže jeho výkony šly dolů. Zvlášť v tomhle utkání, kdy bude Sparta potřebovat na hrotu nesmírně aktivního hráče, bych tak dal přednost Drchalovi.

V souvislosti s Tettehem se mluvilo o nabídce z tureckého Galatasaray a částce okolo 300 milionů korun. Má podle tebe až takovou cenu?
Pokud to někdo za něj zaplatí, tak proč ne. I když ale na podzim pár gólů dal, myslím si, že jeho vývoj je strašně rychlý. Jeden rok ve Slovácku, další na Bohemce, teď ve Spartě a pak rázem takový velkoklub? Bojím se, aby to s ním nezamávalo. Předpoklady tam jsou, ale jeho jarní výkony nejsou příliš přesvědčivé. Podle mě musí ještě hodně vyrůst, než z něj bude opravdu kvalitní útočník.

Kdo má celkově lepší útok? Slavia, nebo Sparta?
Byť je Slavia suverénně nejlíp střílející mužstvo ligy, je zajímavé, že v kádru nemá momentálně nikoho, kdo by v této sezoně nastřílel nějakých 15 gólů. Milan Škoda je skvělý, ale už má svůj věk, Van Buren je zase spíš střídající hráč… Velká smůla pro Slavii je, že nemůže hrát Stanislav Tecl, který do trenérova systému sedí nejvíc ze všech. Řekl bych, že konkrétně v útočné řadě jsou ale oba celky vyrovnané, tam žádný velký rozdíl není. Ten je v záloze a v obraně, kde má jasně navrch Slavia.

Trenér Ščasný by s tebou ale nejspíš nesouhlasil. Co jsi říkal na jeho loňská slova o tom, že lepší kádr má Sparta?

Prostě to tak viděl, já to vidím jinak… Když má Sparta lepší kádr, proč to není vidět v tabulce? Pravda je taková, že na většině postů v sestavě má Slavia lepší hráče než Sparta. Proto teď na Letné mají hlavní úkol ten, aby vybudovali takový tým, kterého se zase budou všichni bát.

Může se už v příštím ročníku přetahovat o titul právě Slavia se Spartou? Spadne Plzeň na pozici toho třetího vzadu?
Hodně bude záležet, co se v těch týmech stane během letní pauzy. Hlavně tedy v Plzni, která rutinérsky dokáže vyhrávat zápasy 1:0. To mužstvo ale stárne. Je otázkou, jestli se ho pokusí razantně přebudovat, což bude hodně bolestivý proces, nebo tam třeba opět zapracují jednoho či dva hráče a jinak se tvář týmu moc nezmění. Navíc nikdo neví, zda tam zůstane trenér Pavel Vrba. Také uvidíme, koho přivede Sparta. Podle mě ještě potřebuje aspoň dva kvalitní obránce, jednoho pravého beka a stopera, plus někoho do zálohy. A možná bych se nebál sáhnout i do brány. Sparta nemá špatné gólmany, i v počtu vychytaných nul však za Slavií zaostává. Navíc si myslím, že nejlepší gólman ligy chytá momentálně v Liberci (Filip Nguyen). Kdyby se ho pokusila získat, tak na tom dost vydělá.

A kdyby sis měl tipnout, jakým výsledkem derby dopadne?
Já myslím, že derby skončí nerozhodně. Slavia má lepší tým i formu, ale Sparta se na jaře zvedla a dokáže vítězit i zápasy, v nichž se jí tolik nedaří. To je v této fázi sezony hodně důležité. Navíc slávisté budou mít v hlavách Chelsea, což se také projeví.

 

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
Redakce O2 TV Sport Autor článku
Redakce O2 TV Sport
Související článek Nejrychlejší a nejslavnější. Sledujte Finskou rallye na O2 TV Sport!
Nahoru