Prostřednictvím O2 Knihovny připomínáme tvorbu autorů, kteří před rokem 1989 nemohli svobodně publikovat

Jako hrdý český operátor pokračujeme v celospolečenské aktivitě Svoboda není samozřejmost, ve které vybíráme důležité momenty z české historie 20. století. V posledním březnovém týdnu tak upozorňujeme na téma svobody projevu autorů, kteří během totality nemohli svobodně tvořit a vydávat své texty. Jako pocta těmto literátům byla v O2 Knihovně vytvořena speciální sekce Zakázaní autoři, kde můžete najít díla Josefa Škvoreckého, Václava Havla nebo Ivana Martina Jirouse.

Na projekt upozorňujeme prostřednictvím několika webů, kde můžete vidět reklamu s falešnou slevou do O2 Knihovny – po rozkliknutí se objeví okno s textem, že avizovaná sleva neplatí, protože autor neslevil ze svých názorů. Posléze však nejenom zákazníci O2, ale i všichni ostatní, knihu získají k přečtení zdarma, a to jako poděkování za zájem o spisovatele, kterého se totalita pokoušela umlčet. Lidé se tak svobodně dostanou k tvorbě, jejíž četba byla před pouhými 30 lety trestána.

Svobodné počtení poskytnou také některé knihobudky. Na vybraných místech v Praze tak kolemjdoucí naleznou knihy statečných českých autorů, konkrétně Audienci, Protest, Vernisáž od Václava Havla, Lvíče od Josefa Škvoreckého a Magorovy labutí písně od Ivana Martina Jirouse. Speciální černý přebal navíc čtenáře seznámí s manifestem, v němž vysvětlujeme, proč budeme vždy podporovat boj za svobodu a demokracii.


V neposlední řadě jsme do projektu zapojili i vybrané novináře a influencery. Vybrali jsme texty významných českých novinářek a novinářů a nechali k nim vytvořit dobový posudek. Ten sepsal a texty zcenzuroval šéfredaktor internetové politicko-kulturní revue Přítomnost David Bartoň, jenž je s mnoha autory, kteří byli v době před rokem 89 za svou tvorbu tehdejším režimem perzekuováni, intenzivně spolupracuje.

V průvodním dopise pak byla novinářům tato aktivita vysvětlena a zároveň byli pozváni na odbornou diskusi do samizdatové knihovny Libri Prohibiti. Projekt podpořili také známí influenceři Johny Machette a Lukáš „LukeFry“ Fritscher, kteří v uplynulém víkendu “přišli” o feed na svém Instagramu, aby tak na cenzuru upozornili.

“Právě díky lidem, kteří se přes obrovské nebezpečí v době totality nebáli říci svůj názor a bojovali za základní lidské ideje, můžeme žít ve svobodné době. Na jejich činy nesmíme nikdy zapomínat a otevřeně o nich ve společnosti diskutovat. Náš společenský projekt #SvobodaNeniSamozrejmost si proto klade za cíl dlouhodobě připomínat, jak velmi zranitelná věc je svoboda. A že rozhodně není samozřejmá,“ říká David Daneš, ředitel marketingové komunikace společnosti O2.

Vrcholem projektu bude veřejná diskuse na téma omezování autorské svobody a cenzury před rokem 1989, která se koná 4. dubna 2019 v pražské knihovně československé exilové a samizdatové literatury Libri Prohibiti.

Více informací o projektu najdete zde.

 

Tereza Kabešová Autor článku
Tereza Kabešová
Je jedním z O2 Ambasadorů. Radí zaměstnancům i zákazníkům s nastavením služeb. Patří mezi O2 Guru specialisty přes telefony, technologie O2, modemy, set top boxy, O2 Smart Box. V poslední době si velmi užívá i natáčení O2 Guru videí. Ve společnosti už pracuje přes pět let.
Související článek U příležitosti výročí 17. listopadu hledáme tváře svobody, chceme jim veřejně poděkovat
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru