Honza Homolka: Komentování je pro mě droga, o kterou bych nechtěl nikdy přijít

Kde jsi začal komentovat a jak dlouho se tomu už věnuješ?
Je to už nějakých 14 let. Když jsem ještě chodil na Vyšší odbornou školu publicistiky, všiml jsem si inzerátu, že Eurosport hledá komentátory. Tak jsem to šel zkusit a 29. července 2005 jsem komentoval svůj první přenos. Nakonec jsem tam vydržel celých deset let a pak odešel do O2 TV Sport.

Co všechno jsi na Eurosportu komentoval?
Snad úplně všechno! Pět sezon jsem komentoval německou bundesligu, od Jirky Baumruka (šéfkomentátor O2 TV Sport) pak převzal skoky na lyžích a následně dostal na starost i tenis, kde jsem odkomentoval třináct grandslamových finále. Ale zkusil jsem si i třeba jachting, vodní pólo nebo Moto GP, celkem to už bylo asi 30 různých sportů… Ono krátkodobě odkomentuje každý všechno, až časem se ale pozná, zda tomu opravdu rozumí.

Chtěl jsi být komentátorem už jako kluk?
Tehdy mě to asi ani nenapadlo. Myslel jsem si, že to jsou nadlidi a že na to nebudu mít, navíc když jsem chodil na logopedii. Měl jsem ale štěstí, že Eurosport dal tenkrát šanci každému, kdo si to chtěl vyzkoušet. Pak jsem odkomentoval svůj první přenos a hned mi došlo, že to chci dělat dál. Zprvu jsem si myslel, že zvládnu komentovat jen fotbal, pak se však nabalovaly i další sporty. Řekl bych, že zlomem byly skoky na lyžích. Tam jsem si sám zjistil, že bych to mohl dělat fakt dobře a naplno.

Přitom to je takový netradiční sport…
Já ale skoky na lyžích sledoval už jako malý kluk. Když bylo turné, tak jsem ani nešel do školy (usmívá se). Hodně věcí jsem se v dospělosti musel samozřejmě doučit, po půlroce už to ovšem byla pro mě rutina.

Proč jsi z Eurosportu přesídlil právě do O2 TV Sport? Potřeboval jsi novou motivaci?
Musím říct, že na Eurosport nedám v mnoha věcech dopustit. Bylo mi tam fajn, na druhou stranu jsme ale všechno komentovali z jedné kabiny… Navíc deset let je deset let. Tak jsem se rozhodl napsat Marku Kindernayovi (ředitel O2 TV Sport), jestli by o mě neměl třeba zájem. Vždyť tady byla Liga mistrů nebo Premier League, to jsem prostě musel zkusit! Nakonec jsme se rychle domluvili a musím říct, že to bylo nejlepší rozhodnutí, které jsem za posledních deset let udělal.

Asi málokdo ví, že máš za sebou i fotbalovou kariéru…
No, já bych řekl jen takovou kariérku (směje se). Byl jsem brankář a do nějakých 15 let chytal za žáky a dorost Sparty, odkud jsem zamířil do Bohemky. Tam ale nastal problém, že klokani tehdy neměli žádné béčko a přes tehdejší gólmanskou dvojici Čontofalský – Holec šlo jen těžko prorazit. Tak jsem se přemístil na Xaverov, kde jsem na lavičce absolvoval i pár zápasů druhé ligy, žádný start jsem si v ní ale nepřipsal. Celkově si myslím, že kdybych vydržel chytat ještě dalších pár let, na druhou nebo třetí ligu bych nejspíš měl. Když se ale otevřela možnost komentovat, měl jsem jasno. Odchytal jsem ještě pár zápasů v B-třídě a v prosinci 2005 s tím seknul úplně, a to kvůli autonehodě.

Šlo o něco vážného?
Bohužel ano. Kamarád, co řídil, byl na místě mrtvý. Mě dávali horko těžko dohromady. V televizi to není vidět, ale absolvoval jsem rekonstrukční operaci obličeje, mám umělou lopatku i zpřelámané obě klíční kosti. A i když tu stojí hodně věcí za prd, na české zdravotnictví nedám nikdy dopustit.

Pojďme zpět k těm příjemnějším věcem. Když jsi přešel na O2 TV Sport, co všechno si tu tenkrát komentoval?
Hlavně tenis, kvůli němuž mě sem vlastně vzali. Tenkrát tu totiž nebyl žádný tenisový komentátor, což pro mě byla velká šance. Pak jsem se domluvil i na fotbale, na který tu ale tehdy měli už čtyři komentátory. Soutěží však začalo brzy přibývat a té práce bylo čím dál víc. Taky chci říct, že mě komentování hrozně baví. A to především české ligy, která vůbec není špatná. Naopak je podle mě přesně taková, jaká by měla být. Když se podívám na soutěže v Nizozemsku nebo v Belgii, tak ta naše určitě není nijak horší.

Co tě na tvé práci tak chytlo?
Pro mě je to droga. Když začne fotbal nebo hokej, člověk je v úplně jiném světě. Je to takový útěk od reality a nikdy bych o to nechtěl přijít. I proto jsem při komentování hodně emotivní. Já si to prostě užívám a chci si při tom zakřičet. A je mi úplně jedno, jestli dá gól Sparta nebo Slavia. Ty emoce zkrátka musí ven, ať dá branku kdokoliv.

– Proč se stal Honza hokejovým šéfem, jak pracně skládal svůj tým či koho vidí jako hlavního favorita na titul v Tipsport extralize? To i mnohem víc se dočtete v druhé půlce rozhovoru, která vyjde příští týden na webu O2 TV Sport.

Redakce O2 TV Sport Autor článku
Redakce O2 TV Sport
Související článek Nejrychlejší a nejslavnější. Sledujte Finskou rallye na O2 TV Sport!
Nahoru