Rodiče mohou novorozence sledovat na videopřenosu z inkubátorů i díky O2

V O2 spolupracujeme na projektu takzvané „novorozenecké televize“. Fakultní nemocnice Motol tento týden zprovoznila speciální kamerový systém, který rodičům novorozenců umožňuje děti sledovat na videu přímo z inkubátoru. K tomu všemu je potřeba velký datový přenos, a právě ten FN Motol poskytujeme zcela zdarma.

„Na našem oddělení jsou často hospitalizovaní novorozenci s vrozenými vývojovými vadami z jiných krajů Čech a Moravy. Někteří rodiče z nejrůznějších důvodů nemohou za svým dítětem dojíždět. Proto jsme jim s pomocí kamer chtěli umožnit alespoň vizuální kontakt,“ uvádí MUDr. Miloš Černý, primář novorozeneckého oddělení FN Motol a předseda správní rady Nadačního fondu N.

Díky videopřenosu mohou rodiče i další příbuzní ve stanovených vysílacích časech sledovat dítě na počítači, mobilu či tabletu. Novorozeneckou televizi technicky ji zajistila společnost NetRex s použitím kamer Axis, které jsou k internetu připojené právě pomocí sítě O2. „Telekomunikace jsou se zdravotnictvím stále více propojené. Jsme rádi, že vedle aplikace O2 SOS jsme našli další příležitost, kde naše technologie mohou pomáhat. Vedle úžasné práce lékařů a zdravotnického personálu je naše zapojení pouhou maličkostí, ale těší nás, že tímto gestem můžeme jejich vynikající práci podpořit,“ popisuje ředitel komunikace a CSR v O2 Hany Farghali.

Primář Novorozeneckého oddělení FN Motol Miloš Černý.


Jak probíhá přímý přenos z inkubátoru?

Na novorozeneckém oddělení FN Motol je malými senzory vybaveno celkem 15 inkubátorů. Video přenos bez zvuku je kvalitní i ve ztížených světelných podmínkách, což je důležité, protože na oddělení se cíleně udržuje tlumené osvětlení. Každý z inkubátorů je z důvodu ochrany soukromí v systému veden jako samostatný kanál, záznam se neukládá a přístup je chráněn unikátním heslem, které se vygeneruje zvlášť pro každou maminku.

Pak už mohou rodiče klidně sledovat své dítě na mobilu, tabletu nebo počítači. „Prozatím je vysílací čas omezen na 60 minut denně mezi 19. a 20. hodinou, plánujeme ale tento časový interval rozšiřovat, v době, kdy neprobíhají žádné zdravotnické výkony,“ podotýká MUDr. Miloš Černý a dodává, že rodiče nebo další příbuzní velmi oceňují, že mohou sledovat své dítě každý den na vlastní oči a jejich vzájemná vazba se tak posiluje. Instalace v největší české nemocnici tak potvrzuje fakt, že úroveň tuzemské péče o novorozence je stále na vysoké úrovni a my jsme rádi, že můžeme být u toho.

 

Jakub Olšanský Autor článku
Jakub Olšanský
Pro Jakuba jsou telekomunikace koníčkem. Zajímá se o novinky, mezi které patří sítě 5G či C-Roads nebo Big Data. Rád si o těchto nových trendech povídá i s odborníky z O2, se kterými připravuje zajímavé rozhovory.
Související článek Jako první na světě představujeme funkci AR Wi-Fi. Dostupnost sítě si díky ní můžete měřit prostřednictvím rozšířené reality
Nahoru