Jedním z hlavních indikátorů kvality vzduchu v interiéru je koncentrace oxidu uhličitého (CO2). Podle zkušeností z pilotních projektů ve školách však děti tráví v prostředí s vysokou koncentrací CO2 většinu času.
Oxid uhličitý vzniká spalováním organických látek a produkují jej i živé organismy. Při dýchání se část vzdušného kyslíku mění na oxid uhličitý, který vydechujeme.
Zateplením školních a kancelářských budov a výměnou oken za plastová se sice snížily úniky tepla, ale současně se zamezilo přirozenému větrání. V nevětrané místnosti, zvlášť nachází-li se v ní větší počet lidí, tak obsah kyslíku postupně klesá, zatímco obsah CO2 rapidně roste a během velmi krátké doby může dosáhnout nebezpečné koncentrace.
Běžná úroveň CO2 v atmosféře je velmi nízká a pohybuje se okolo 0,035 %. Ale už při koncentraci okolo 0,2 % se dostavují příznaky únavy, snižuje se soustředění a dochází k bolestem hlavy.
Při ještě vyšších hodnotách se zrychluje tep, přichází nevolnost, dýchací potíže a může dojít i ke ztrátě vědomí. Proto je doporučená maximální úroveň CO2 ve vnitřních prostorách stanovena na 0,12 až 0,15 %. Podle měření v různých školách však až 90 % doby mezi osmou a čtrnáctou hodinou úroveň CO2 ve třídách přesahuje doporučené mezní hodnoty. To samozřejmě výuce neprospívá.
Člověk koncentraci CO2 v místnosti není svými smysly schopen posoudit. Nezbývá tak než kvalitu ovzduší v místnostech sledovat pomocí elektronických čidel. Řešení O2 Zdravá škola používá kombinovaná čidla pro měření koncentrace CO2, teploty a vlhkosti.
Naměřené hodnoty, které lze použít třeba k organizaci větrání v učebnách, jsou včetně grafů a časosběrných údajů k dispozici na speciálním webu. K zapůjčení jsou rovněž testovací sady. Chcete vědět, jak kvalitní vzduch dýchají děti ve vaší škole? Ozvěte se, specialisté O2 už zařídí vše potřebné.
Více informací naleznete na našich webových stránkách.