Mobilní aplikace O2 SOS pomáhá zachraňovat životy

Již téměř rok a půl používá záchranná služba v Královéhradeckém kraji mobilní aplikaci O2 SOS. Ta pomáhá pacientům se zástavou srdce zajistit první pomoc dříve, než se k nim dostane nejbližší sanitka či vrtulník. Za rok a půl fungování pomohla aplikace v jediném kraji zachránit život ve více než třech stech případech.

Mobilní aplikace automaticky vyhledává nejbližší aktivní First Respondery, tedy záchranáře a dobrovolníky vyškolené v poskytování první pomoci, a upozorní je na výskyt případu náhlé srdeční zástavy v jejich okolí. Pokud se rozhodnou výzvu přijmout, aplikace je automaticky začne navigovat k pacientovi. O přijetí výzvy je zároveň informován dispečink, který o blížící se pomoci podává zprávu i volajícímu na tísňovou linku. Aplikaci používají nejen profesionální záchranáři včetně Horské služby, ale i proškolení dobrovolníci. Ti jsou většinou nejblíže terénu a obětem srdeční zástavy tak mohou pomoci zachránit  život.

Úspěšnost v Královéhradeckém kraji, kdy se na místě události povedlo pacienta v loňském roce resuscitovat, byla nad 40 procenty, na čemž má podle tamních pracovníků záchranné služby zásluhu právě i aplikace O2 SOS. Ze 407 případů zástavy srdce byli takzvaní First Respondeři aktivováni v loňském roce ve 343 případech. Jejich přítomnost zkrátila čas do zahájení základní resuscitace zhruba o 5 minut. V případě odlehlých částí kraje s delším dojezdovým časem záchranářů to je dokonce 7 minut. V devíti případech pak došlo k obnovení srdeční činnosti pacienta dokonce ještě před příjezdem zdravotníků.

Díky rychlé pomoci proškoleného dobrovolníka přežil bez vážnějších následků i pan Jarmil Paar, který byl po zástavě srdce 12 minut ve stavu klinické smrti. Více se dozvíte v následujícím videu:

 

 

Zdeněk Brunclík Autor článku
Zdeněk Brunclík
Nějakou tu mobilní aplikaci má v telefonu nainstalovanou každý a mnoho lidí si bez nich neodkáže život představit. Jaké jsou v této oblasti nové trendy, jaké vychytávky vám v mobilu nesmí chybět? Poradí vám O2 Guru Zdeněk „Bruno“ Brunclík, který ve firmě pracuje přes 25 let a aktuálně si libuje v produktech značky Apple. Do mobilu si nejčastěji instaluje aplikace pro fitness a zdravý životní styl, protože posilování je jeho celoživotní vášní. V O2 Guru týmu ho přezdívají Q, podle Quartermastera z Jamese Bonda, protože shání nejrůznější HW vybavení na O2 akce, roadshow a eventy. Zajímá se také o 5G a svět rozšířené a virtuální reality.
Související článek Zvládněte jarní únavu s pomocí těchto mobilních aplikací! 
Nahoru