Podminky cookies
Mobilní aplikace O2 SOS pomáhá zachraňovat životy

Mobilní aplikace O2 SOS pomáhá zachraňovat životy

Mobilní aplikace O2 SOS pomáhá zachraňovat životy

Již téměř rok a půl používá záchranná služba v Královéhradeckém kraji mobilní aplikaci O2 SOS. Ta pomáhá pacientům se zástavou srdce zajistit první pomoc dříve, než se k nim dostane nejbližší sanitka či vrtulník. Za rok a půl fungování pomohla aplikace v jediném kraji zachránit život ve více než třech stech případech.

Mobilní aplikace automaticky vyhledává nejbližší aktivní First Respondery, tedy záchranáře a dobrovolníky vyškolené v poskytování první pomoci, a upozorní je na výskyt případu náhlé srdeční zástavy v jejich okolí. Pokud se rozhodnou výzvu přijmout, aplikace je automaticky začne navigovat k pacientovi. O přijetí výzvy je zároveň informován dispečink, který o blížící se pomoci podává zprávu i volajícímu na tísňovou linku. Aplikaci používají nejen profesionální záchranáři včetně Horské služby, ale i proškolení dobrovolníci. Ti jsou většinou nejblíže terénu a obětem srdeční zástavy tak mohou pomoci zachránit  život.

Úspěšnost v Královéhradeckém kraji, kdy se na místě události povedlo pacienta v loňském roce resuscitovat, byla nad 40 procenty, na čemž má podle tamních pracovníků záchranné služby zásluhu právě i aplikace O2 SOS. Ze 407 případů zástavy srdce byli takzvaní First Respondeři aktivováni v loňském roce ve 343 případech. Jejich přítomnost zkrátila čas do zahájení základní resuscitace zhruba o 5 minut. V případě odlehlých částí kraje s delším dojezdovým časem záchranářů to je dokonce 7 minut. V devíti případech pak došlo k obnovení srdeční činnosti pacienta dokonce ještě před příjezdem zdravotníků.

Díky rychlé pomoci proškoleného dobrovolníka přežil bez vážnějších následků i pan Jarmil Paar, který byl po zástavě srdce 12 minut ve stavu klinické smrti. Více se dozvíte v následujícím videu:

 

 

Související článek Tip na biják: Renée Zellweger je Judy Garlandová
Nahoru