Je to pár dní stará zpráva. Jan Veselý, podkošový hráč Fenerbahçe Istanbul a české basketbalové reprezentace, zůstane věrný svému tureckému zaměstnavateli i pro další sezónu.
Stejně jako loni se hovořilo o jeho vrátit se do nejprestižnější basketbalové soutěže na světě. A stejně jako loni dal Veselý přednost evropskému basketbalu.
Nicméně důvody pro rozhodnutí identické nebyly.
Titul z Euroligy – splněná mise
Předminulá sezóna byla pro Veselého z individuálního pohledu skvělá. Mimo jiné se dostal do nejlepší euroligové pětky. Fenerbahçe však smolně na titul z Euroligy nedosáhlo. Chyběly dvě vteřiny.
I proto se Veselý, Udoh nebo Bogdanovič rozhodli v Turecku ještě rok zůstat a pokusit stát se prvním tureckým euroligovým šampionem. Stalo se.
Udoh a Bogdanovič pojali svou misi za splněnou a v příští sezóně je v Eurolize neuvidíme. Veselého ano. Jeho smlouva s Fenerbahce obsahuje klauzuli, která mu každý rok odchod do NBA umožňuje, ale musí být aktivována do 15. července. A to nenastalo.
Pro pořádek – i nyní by ještě Veselý mohl odejít. Ale klub z NBA by ho musel (možná i za finančního příspěvku samotného hráče) ze smlouvy vykoupit. Což je samo o sobě méně pravděpodobnou (a samozřejmě dražší a náročnější) variantou. A Veselý už vyloučil, že by takové variantě přemýšlel.
Což o to, nabídky z NBA i letos Jan Veselý měl. Mluvilo se minimálně o Philadelphii, Dallasu a Brooklynu. K dohodě ovšem nedošlo. Proč?
Proč opouštět „své jisté“
Ve hře je několik faktorů. A finance v tom samozřejmě hrají roli. Začněme tedy jimi.
V tureckém týmu bere Veselý údajně ročně kolem tří miliónů eur.
Ale pozor, mzdy v Turecku podléhají jinému zdanění, takže částka z NBA by musela být mnohem vyšší. Velmi nahrubo spočítáno by částka z NBA musela začínat na nějakých šesti či sedmi milionech dolarů, aby dorovnala nabídku z Evropy.
Některé zdroje hovořily o tom, že Veselý požadoval něco kolem 11 miliónů dolarů za rok, což mu ale nikdo nenabízí.
Další důležitá věc? Pozice v týmu. Veselý ji má ve Fenerbahçe velmi silnou. Fanoušci ho bez přehánění milují. V NBA by musel začínat de facto od nuly. Aby šel do tak razantní změny a z finančního hlediska „nula od nuly pošla“, nedává žádný smysl.
Navíc Veselý letos z individuálního úhlu pohledu neměl tak dobrý rok jako loni. A také se s ním táhne fakt, že jako šestka draftu 2011 se v NBA za tři roky výrazně neprosadil. I vzhledem k tomu to faktu budou generální manažeři klubů samozřejmě opatrní.
Co takhle za rok?
Je tedy šance, že to Veselý zkusí v NBA třeba od přespříští sezóny?
Nereálné to není. Ale muselo by se v pozitivním smyslu poskládat to, o čem se píše výše.
Tedy – Veselý by potřeboval prožít excelentní euroligový rok. A někdo by musel nabídnout takovou sumu, která by Veselého zlákala k tomu, aby opustil „své jisté“ a vyrazil do pokračování dobrodružství, při kterém v rámci první štace moc radosti neprožil.
Ale možná nejdůležitější roli musí sehrát hlava samotného hráče. Co to znamená?
Že ještě důležitějším faktorem, než výše bankovního šeku by musela být motivace hráče ukázat sám sobě i celá zámořské soutěži, že neúspěch při prvním tříletém pokusu v NBA byl omyl. Motivace ukázat, že je hráčem, který na NBA nejen stačí, ale patří do ní. Tedy že se do ní vrátí s odvahou a přesvědčením, že může být členem základní, zhruba 8členné rotace týmu, který má vyšší, než lehce nadprůměrné ambice.
Je to hodně faktorů, které se musí potkat. Ale není to sci-fi.
Jisté je, že na rozřešení budeme muset minimálně ten rok počkat…
Přímé přenosy z basketbalové Euroligy najdete i v následující sezóně na O2 TV Sport!