Timeout Aleše SVOBODY: Jan Veselý a NBA. Minulost nebo i budoucnost?

Je to pár dní stará zpráva. Jan Veselý, podkošový hráč Fenerbahçe Istanbul a české basketbalové reprezentace, zůstane věrný svému tureckému zaměstnavateli i pro další sezónu.

Stejně jako loni se hovořilo o jeho vrátit se do nejprestižnější basketbalové soutěže na světě. A stejně jako loni dal Veselý přednost evropskému basketbalu.

Nicméně důvody pro rozhodnutí identické nebyly.

Jan Veselý. Foto: Facebook

Titul z Euroligy – splněná mise

Předminulá sezóna byla pro Veselého z individuálního pohledu skvělá. Mimo jiné se dostal do nejlepší euroligové pětky. Fenerbahçe však smolně na titul z Euroligy nedosáhlo. Chyběly dvě vteřiny.

I proto se Veselý, Udoh nebo Bogdanovič rozhodli v Turecku ještě rok zůstat a pokusit stát se prvním tureckým euroligovým šampionem. Stalo se.

Fenerbahce Olympiakos Euroliga basketbal finále

Udoh a Bogdanovič pojali svou misi za splněnou a v příští sezóně je v Eurolize neuvidíme. Veselého ano. Jeho smlouva s Fenerbahce obsahuje klauzuli, která mu každý rok odchod do NBA umožňuje, ale musí být aktivována do 15. července. A to nenastalo.

Pro pořádek – i nyní by ještě Veselý mohl odejít. Ale klub z NBA by ho musel (možná i za finančního příspěvku samotného hráče) ze smlouvy vykoupit. Což je samo o sobě méně pravděpodobnou (a samozřejmě dražší a náročnější) variantou. A Veselý už vyloučil, že by takové variantě přemýšlel.

Což o to, nabídky z NBA i letos Jan Veselý měl. Mluvilo se minimálně o Philadelphii, Dallasu a Brooklynu. K dohodě ovšem nedošlo. Proč?

Proč opouštět „své jisté“

Ve hře je několik faktorů. A finance v tom samozřejmě hrají roli. Začněme tedy jimi.

V tureckém týmu bere Veselý údajně ročně kolem tří miliónů eur.

Ale pozor, mzdy v Turecku podléhají jinému zdanění, takže částka z NBA by musela být mnohem vyšší. Velmi nahrubo spočítáno by částka z NBA musela začínat na nějakých šesti či sedmi milionech dolarů, aby dorovnala nabídku z Evropy.

Jan Veselý. Foto: Facebook

Některé zdroje hovořily o tom, že Veselý požadoval něco kolem 11 miliónů dolarů za rok, což mu ale nikdo nenabízí.

Další důležitá věc? Pozice v týmu. Veselý ji má ve Fenerbahçe velmi silnou. Fanoušci ho bez přehánění milují. V NBA by musel začínat de facto od nuly.  Aby šel do tak razantní změny a z finančního hlediska „nula od nuly pošla“, nedává žádný smysl.

Navíc Veselý letos z individuálního úhlu pohledu neměl tak dobrý rok jako loni. A také se s ním táhne fakt, že jako šestka draftu 2011 se v NBA za tři roky výrazně neprosadil. I vzhledem k tomu to faktu budou generální manažeři klubů samozřejmě opatrní.

Co takhle za rok?

Je tedy šance, že to Veselý zkusí v NBA třeba od přespříští sezóny?

Nereálné to není. Ale muselo by se v pozitivním smyslu poskládat to, o čem se píše výše.

Tedy – Veselý by potřeboval prožít excelentní euroligový rok. A někdo by musel nabídnout takovou sumu, která by Veselého zlákala k tomu, aby opustil „své jisté“ a vyrazil do pokračování dobrodružství, při kterém v rámci první štace moc radosti neprožil.

Jan Veselý. Foto: euroleague.net

Ale možná nejdůležitější roli musí sehrát hlava samotného hráče. Co to znamená?

Že ještě důležitějším faktorem, než výše bankovního šeku by musela být motivace hráče ukázat sám sobě i celá zámořské soutěži, že neúspěch při prvním tříletém pokusu v NBA byl omyl. Motivace ukázat, že je hráčem, který na NBA nejen stačí, ale patří do ní. Tedy že se do ní vrátí s odvahou a přesvědčením, že může být členem základní, zhruba 8členné rotace týmu, který má vyšší, než lehce nadprůměrné ambice.

Je to hodně faktorů, které se musí potkat. Ale není to sci-fi.

Jisté je, že na rozřešení budeme muset minimálně ten rok počkat…

Přímé přenosy z basketbalové Euroligy najdete i v následující sezóně na O2 TV Sport!

Foto: Reuters, euroleague.net
Aleš Svoboda Autor článku
Aleš Svoboda
Související článek Nejlepší fotbal v O2 TV! Diváci se dočkají Ligy mistrů, Bundesligy, Serie A i La Ligy
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru