Timeout Aleše SVOBODY: Basketbalová Liga mistrů se učí rychle

Basketbalový fanoušek třeba hltá zprávy o změnách v týmech NBA a přepočítává, na kolik dovolených v Chorvatsku nebo Superbů od mladoboleslavské automobilky Škoda by vystačily finance z nových kontraktů Jamese Hardena nebo Stepha Curryho.

Číst si může také o tom, jak se mění kádry euroligových týmů. A je to čtení na delší dobu, než trvá cesta metrem z Anděla na Můstek.

A číst a povídat se dá také o basketbalové Lize mistrů, tedy o soutěži, která loni prožila svůj premiérový ročník a která se i v příští sezóně bude týkat také českého basketbalového šampióna – týmu ČEZ Basketbal Nymburk.

První dojem? Profesionalita

Na prvním místě je třeba říct, že Liga mistrů ve svém prvním roce určitě nezklamala. Ano, uznávám, v základních skupinách byla kvalita velmi rozmělněná a některé zápasy se hodily svou úrovní spíše do poháru Eurochallenge.

V některých zápasech zase bylo o výsledku jasno po pár minutách. No dobře, no, bylo to jasné již před rozskokem.

FIBA se sice chlubila, že 60 % zápasů skončilo v rozdílu do 10 bodů, ale jinou rétorikou popsáno to znamená, že skoro polovina zápasů skončila výhrou jednoho z celků o 10 víc. To není málo. Často byly k vidění pořádné „dardy“.

Jakmile však skončily boje v základních skupinách (kdy fanoušek prožil trochu perné chvilky, aby zjistil, kdo vlastně postupuje) a začalo předkolo play-off (ano, to, které skončilo pro Nymburk tak bolestivě), šla kvalita rychle nahoru.

Vše gradovalo v náramném Final 4, které v domácím prostředí ovládlo překvapení evropské basketbalové sezóny, celek Iberostar Tenerife.

V součtu je třeba také říct, že soutěž působila velmi organizovaným, velmi profesionálním dojmem. Ačkoli šlo teprve o první sezónu.

Nymburk Monako

Turecká výzva

Patrně jste zaregistrovali, že basketbalisté středočeského týmu již vědí, které celky budou mít ve skupině. Složení tedy není ještě stoprocentní, protože kvintet Besiktas Istanbul, Avellino, Zielona Gora, Ostende, Aris Soluň doplní ještě dva úspěšné celky z kvalifikace.

Nejlepší zvuk má asi turecký vicemistr Besiktas Istanbul, nicméně na analýzu toho, jaké má Nymburk šance postoupit ze své skupiny, je ještě čas.

Spíše je dobré připomenout si, co bude v příštím ročníku Ligy mistrů nového. FIBA si po skončení prvního roku ligy dobře uvědomila, co diváky bavilo a táhlo, a proto se od další sezóny rozhodla pro určité změny hracího formátu.

Přečtěte si také:

Parádní představení! Štybar v poslední etapě Tour de France na Champs-Elysées poděsil favority
Je Plzeň před Bukureští v nervech? Vrba se zase čertil kvůli Limberskému. Co ho vytočilo?
UKAŽTE ZNALOSTI: Slavia startuje boj o Ligu mistrů! Uhodnete v kvízu všechny soupeře, které už v ní potkala?

Nový model: méně klubů, jasnější postupy

Těmi klíčovými jsou snížení počtu účastníků soutěže a jasnější cesta do vyřazovacích bojů. Oboje je rozhodně tou správnou volbou.

Nově se tedy soutěže bude účastnit 32 klubů (oproti 40 celkům v první sezóně), které budou rozděleny do 4 skupin po osmi. První kolo základní části se odehraje 10. a 11. října

Klíč k postupu dál bude jasný a přehledný: z každé skupiny postoupí vždy čtveřice nejlepších. Pak už následuje vyřazovací část, která vyvrcholí turnajem Final Four od 4. do 6. května 2018.

Věřím, že dobrou zprávou je pro Vás skutečnost, že i nadcházející sezóna této basketbalové soutěže (stejně jako u Euroligy) bude součástí vysílacího schématu O2 TV Sport.

Já už se těším. A vy…?

Foto: o2tvsport.cz, basketballcl.com
Aleš Svoboda Autor článku
Aleš Svoboda
Související článek Nejlepší fotbal v O2 TV! Diváci se dočkají Ligy mistrů, Bundesligy, Serie A i La Ligy
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru