Bitevní pole Vlasty KAISERA: Když má prezident svůj stadion…

Prezident Recep Tayyip Erdoğan pokračuje ve vzestupné dráze. Byl starostou Istanbulu, tureckým premiérem, nyní je prezidentem a po referendovém posílení svých pravomocí pravděpodobně i doživotním prezidentem.

Navíc se už teď dostává do školních učebnic, staví se mu sochy a … je po něm také pojmenován fotbalový stadion. Kasımpaşa SK je fotbalový klub z Istanbulu, který působí v Süper Lig.  Založen byl v roce 1921 a svá domácí utkání hraje na stadionu Recep Tayyip Erdoğan Stadyumu s kapacitou 15 000 diváků. Tolik základní informace z wikipedie.

Recep Tayyip Erdogan Stadium Kasimpasa. Foto: stadiumdb.com

Erdoğan se v istanbulské čtvrti Kasımpaşa narodil a za zdejší fotbalový klub „Apačů“ v mládí hrával. Vzhledem k rozsahu a charakteru jeho současné moci i vzhledem ke snaze o jeho glorifikaci není divu, že klub zvolil pro svůj stadion právě jméno nejvýše postaveného muže země.

Stadion Miloše Zemana asi v Čechách těžko vyroste, ale co, jiný kraj jiný mrav!

Miloš Zeman k fotbalu nikdy neinklinoval, nedávno – možná ve své typické nadsázce – prohlásil, že o fotbalu ví jen to, že se hraje na třetiny…

Beneš na křídle

Těžko hledat stopy fotbalové náchylnosti i u jiných českých a československých prezidentů – i když jistá výjimka by zde byla. Edvard Beneš hrával mezi lety 1901 až 1904 za C tým Slavie. Byl to spíš „poutní“ tým, který jezdil na výjezdy po vlastech českých, propagoval v té době ještě stále nový sport a seznamoval veřejnost s pravidly.

Ale jednou – za Benešovy aktivní účasti na křídle – porazil i první tým Sparty v poměru 6:1!

O jeho vztahu k fotbalu dokonce nedávno vyšla kniha.

O slávu a šíření svého jména v souvislosti s fotbalem však Edvard Beneš v žádném případě nestál. Naopak, v sestavách céčka Slavie vystupoval pod smyšlenými jmény jako Šícha, Spolný, König nebo Novotný.

Byl totiž studentem prestižního vinohradského gymnázia a tamní profesoři neměli na začátku 20. století pro fotbalovou zábavu vůbec žádné pochopení. Proto v roce 1904, když si Beneš v zápase s Horymírem Vyšehrad zlomil nohu, dlouho zapíral svůj pobyt v nemocnici a hlavně jeho důvod. Pravda však vyšla najevo – ze školy sice vyloučen nebyl, ale musel od té doby platit školné.

Každopádně s aktivním fotbalem skončil, vydal se studovat na pařížskou Sorbonnu, později byl ministrem zahraničí a prezidentem Československé republiky.

Členské příspěvky Slavii však poctivě platil až do roku 1948, kdy jeho politická i životní pouť končí…

Česká stopa v Kasimpase

Zda platí členské příspěvky v Kasımpaşe i současný turecký prezident, nevíme.   Za Kasımpaşu ale v nedávné minulosti krátce hráli dva čeští hráči: brankář Petr Bolek, aktuálně v kádru Viktorie Plzeň, a Petr Pavlík, současný hráč Zbrojovky Brno. A stále je v kádru bývalý hráč Sparty a Liberce David Pavelka.

I on by se měl představit v přípravném utkání, které O2 TV Fotbal ve středu divákům nabídne. V rakouském Kufsteinu se střetne se staronovým účastníkem německé bundesligy VfB Stuttgart.

Stanice O2 TV Fotbal nabízí v tomto týdnu hned několik přímých přenosů.

Středa 17.55 Stuttgart – Kasimpasa příprava
Čtvrtek 18.25 Leverkusen – Antalyaspor příprava
Pátek 18.25 West Ham – Werder Brémy příprava
Sobota 15.55 Salcburk – Linec 2. kolo rakouské bundesligy
17.55 Hertha Berlín – Liverpool příprava
Neděle 18.30 Sparta – Bohemians 1. kolo české HET ligy
Foto: o2tvsport.cz, stadiumdb.com
Redakce O2 TV Sport Autor článku
Redakce O2 TV Sport
Související článek Nejlepší fotbal v O2 TV! Diváci se dočkají Ligy mistrů, Bundesligy, Serie A i La Ligy
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru