Berbrův útok na rozhodčí? FAČR chce po arbitrech desetitisíce za soustředění!

V rámci přípravy na jarní část ligy vyrazilo letos v lednu 68 rozhodčích na soustředění do jižního Portugalska, kde se mohli připravovat v příjemných teplotách kolem 15 stupňů. Fyzické testy či výklady pravidlové teorie si v krásném prostředí určitě užili.

Nyní, po více než půl roce, však přišla studená sprcha!

Od konce minulého týdne totiž podle komise rozhodčích arbitrům začaly chodit faktury v řádech desítek tisíc korun. Dle serveru isport.cz by se částka mohla vyšplhat až na 70 tisíc na osobu!

Komise, kterou vede od minulého ročníku Polák Michal Listkiewicz, to považuje za pokus o nátlak před startem nové sezony.

Michal Listkiewicz

Přečtěte si také:

Fenerbahce vyzve Bilbao. Které další špičkové kluby uvidíte na O2 TV Sport?
Slavia v generálce rozprášila Nice. Po změně stran nasázela čtyři góly!
Nechcete Schicka? Prodáme ho někomu jinému! vyhrožuje Juventusu šéf Sampdorie!

Považujeme tento krok ze strany orgánů FAČR za bezprecedentní pokus o nátlak na rozhodčí profesionálních soutěží před nadcházejícím soutěžním ročníkem 2017/2018. Jde o další pokus o ovládnutí komise a rozhodcovského sboru, a to i jinými formami, než přímým útokem na jednotlivé členy komise rozhodčích,“ stojí v prohlášení Komise rozhodčích, která jednotlivým arbitrům doporučila faktury neplatit.

Podle Komise rozhodčích neexistuje žádný smluvní vztah, který by FAČR opravňoval žádat po rozhodčích uhrazení soustředění.

Fotbalová asociace naopak ve svém prohlášení tvrdí, že rozhodčí nejsou zaměstnanci FAČR, soustředění tak nemůže být bráno jako služební cesta a požadování úhrady je tedy zcela v pořádku. Navíc stejně tomu mělo být i v minulosti.

Za rozhodnutím rozeslat rozhodčím faktury by údajně měl stát Roman Berbr, který návrh předložil Výkonnému výboru asociace.

Roman Berbr. Foto: reprovideo isport.cz

„Pokud Výkonný výbor FAČR na návrh místopředsedy Romana Berbra přijal usnesení, že rozhodčí profesionálních soutěží mají retroaktivně a bez jakéhokoliv právního nebo smluvního titulu hradit neexistující závazky, považujeme usnesení za nezákonné a v rozporu s právním řádem České republiky, zejména občanským zákoníkem,“ ohrazuje se Komise ve svém prohlášení proti nátlaku.

Kontroverzní funkcionář Berbr, o jehož vlivu na rozhodčí za předchozích šéfů komise Miroslava Tulingera a Dagmar Damkové (Berbrovy manželky) se důvodně spekulovalo, se netají tím, že s prací Listkiewicze a jeho spolupracovníků není spokojen.

Trnem v oku je jak to, že předseda je ze zahraničí, tak jeho nadstandardní platové podmínky.

Právě kvůli nim chtěl Berbr, v době kdy FAČR musel po vypuknutí dotační kauzy předsedy Miroslava Pelty začít šetřit, údajně Listkiewicze v léte „odstranit“. Nicméně do sporu se vložil jeden ze sponzorů českého fotbalu sázková kancelář Fortuna a Listkiewiczův plat se zavázala uhradit.

Další aférou kolem rozhodčích a Romana Berbra jsou fanoušci pochopitelně zhnuseni.

To nejzajímavější z nového ročníku HET ligy můžete sledovat v přímých přenosech O2 TV Sport!

Neděle 30. července 18.00 Sparta – Bohemians
Neděle 6. srpna 18.00 Baník Ostrava – Slavia
Foto: polskieradio.pl, reprovideo youtube.com (mal)
Redakce O2 TV Sport Autor článku
Redakce O2 TV Sport
Související článek Nejlepší fotbal v O2 TV! Diváci se dočkají Ligy mistrů, Bundesligy, Serie A i La Ligy
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru