Příběhy české ligy XXIV: Rekordman Šilhavý splnil čínský sen a upevnil si status legendy (2016/2017)

Jako hráči se mu významné trofeje vyhýbaly. Drží sice historický rekord v počtu ligových startů, jenže nejvyšší soutěž nikdy nevyhrál a ani v pohárech velkou díru do světa neudělal.

O to lepších výsledků dosáhl v roli trenéra. Vlastně byste jen těžko v dějinách samostatné české nejvyšší soutěže hledali úspěšnějšího kouče. A asi i šťastnějšího kouče.

Jaroslav Šilhavý Slavia

Pětapadesátiletý Jaroslav Šilhavý ovládá své řemeslo dokonale a dokázal to jak v malých klubech, kde získával ostruhy, tak i s naditou pokladnou a pod neustálým drobnohledem fanoušků a médií.

Odepisované outsidery z Kladna a Českých Budějovic zachránil mezi elitou. V Plzni sice nedostal čas budovat kádr, ale byl to on, kdo přivedl mimo jiné pozdější ikonu Viktorie Pavla Horvátha. V Liberci urval titul a pak vydělal klubu desítky milionů korun parádní jízdou v Evropské lize. S Jabloncem odehrál jednu z nejlepších sezon vůbec.

A dlužno podotknout, že jako asistent reprezentační kormidelníka Karla Brücknera byl u postupů na mistrovství světa i Evropy.

Přečtěte si taky: Start fotbalové ligy se blíží. Které šlágry exkluzivně odvysílá O2 TV Sport?

Najděte slávistické srdce!

Tím spíše překvapuje, že k dalšímu nezapomenutelnému tažení se odpíchl v okamžiku, kdy si svou reputaci snad vůbec poprvé trochu pošramotil.

V létě 2016 usedl na lavičku pražské Dukly. Klub z Julisky se po bezmála sedmi letech rozloučil s Lubošem Kozlem a trochu překvapivě oslovil muže, jehož filozofie byla přece jen trochu odlišná.

Zatímco Kozel se zhlédl ve španělské škole krátkých přihrávek, Šilhavý je znám spíše jako pragmatik. Když je to zapotřebí, neváhá hermeticky zavřít obranu a hlídat výsledek. Tak jak to předváděl například s Libercem proti favoritům na mezinárodní scéně.

Snad proto to Dukle na začátku minulého ročníku drhlo. Podlehla Teplicím, pak i nováčkovi z Karviné a sousední Spartě. Na Slovácku sice ještě 13 minut před koncem vedla 2:0, jenže nakonec z toho byla jen remíza. Výhra nad slaboučkým Hradcem Králové ke spokojenosti nemohla stačit.

Čtyři body a třináctá příčka – po pěti kolech měli na Julisce o čem přemýšlet.

„Určitě jsme si představovali, že vstoupíme do sezony lépe,“ přisvědčil univerzál Jan Juroška.

Shodou okolností tehdy problémy s nevydařených startem řešili i na druhém břehu Vltavy – ve Slavii. Ta měla sice zápas k dobru, ale také jen o bod více. A tak po ostudném vystoupení v Plzni sáhla k radikálnímu řezu: trenér Dušan Uhrin mladší i sportovní ředitel Josef Jinoch dostali padáka.

„Jsme mimořádně nespokojeni s přístupem některých hráčů. Za klub jako je Slavia se hraje se srdcem a nasazením, což se v řadě zápasů nestalo. Od nového realizačního týmu proto očekáváme razantní změny jak v herním projevu, tak v přístupu hráčů,” vysvětlil předseda představenstva a zástupce čínského majitele CEFC Jaroslav Tvrdík, jenž sestavil delegaci s cílem přetáhnout Šilhavého během reprezentační pauzy z Dukly do Edenu. Jednání byla úspěšná a někdejší obránce »sešívaných« se po dlouhých 23 letech vrátil zpět na místo činu.

Jaroslav Šilhavý Slavia

„Musíme stabilizovat mužstvo, aby to šlapalo v kabině. Sám jsem týmový hráč, budu to požadovat po hráčích. Přestože jsou někteří solitéři, všichni se musí podřídit,“ prohlásil Šilhavý, před nímž ležel úkol skončit do třetího místa. „Myslím, že to ale může chvilku trvat. Ve Slavii tým teprve vzniká,“ dodal.

Přečtěte si taky:

Příběhy české ligy XXIII: Šestnáct výher v řadě. Krejčího Plzeň zlomila letitý historický rekord (2015/2016)

Příběhy české ligy XXII: Galácticos z Jablonce proháněli i ty největší favority. Titul však z toho znovu nebyl (2014/2015)

Příběhy české ligy XXI: Velké memento pro Slavii! Pastoorův tým byl krůček od sestupu aneb Haló, zachránili jsme se? (2013/2014)

Třešinka na dortu

Jeho metody však začaly zabírat téměř okamžitě. Obrození »červenobílí« přivezli bod z Teplic, udolali Liberec a následně sehráli duel, který se stal katalyzátorem jejich sezony – derby na Letné.

Šilhavý sice v průběhu zápasu ztratil zraněného Milana Škodu, ale poté se ukázal jako výtečný psycholog. Hned po zahozené penaltě chlácholil při odchodu do kabin zdrceného exekutora Murise Mešanoviče a patřičně ho nabudil na druhý poločas. Bosenský útočník zaznamenal vítězný gól a Slavia po osmi letech konečně dobyla teritorium svého úhlavního nepřítele.

A pak už nebyla k zastavení. Série neporazitelnosti se natahovala kolo za kolem. Přibývaly góly, k vidění byl atraktivní fotbal. 4:1 v Brně, 4:0 ve Zlíně, 8:1 v Příbrami

Jako kdyby prošedivělý trenér seděl na lavičce ve Vršovicích odjakživa. Všechno do sebe naprosto ideálně zapadlo.

Někdy slávisté vyvázli jen tak tak. Třeba v jarní odvetě se Spartou či v duelu s Jabloncem. Ovšem byl to jen další důkaz, že Šilhavému zkrátka sudičky v kolébce dopřály štěstí měrou vrchovatou.

A také že jeho další nespornou předností je být v pravý čas na pravém místě. Jeho celek totiž využil krize Sparty a slabšího roku Plzně a po neuvěřitelném zmrtvýchvstání dobyl první titul od roku 2009. Sen čínských vlastníků byl splněn.

Jaroslav Šilhavý Slavia

Šilhavý se tak nesmazatelně zapsal do kroniky nejvyšší soutěže. Po Vítězslavu Lavičkovi se stal teprve druhým koučem, který českou ligu vyhrál se dvěma různými kluby. Vytvořil také rekord, který se jen těžko bude překonávat: v 26 zápasech v řadě nenašel přemožitele, což je u nového trenéra věc nevídaná.

„Začali jsme trošku věřit po zápase s Plzní, který jsme vyhráli v poslední minutě. To byl zlom. Je tu skvělá kabina, díky tomu se odehrála úžasná sezona. I když to bylo neočekávané, tak jsme ji zakončili titulem, a to zakončení byla jen třešinka na dortu,“ radoval se skromný kouč se statusem legendy.

Přečtěte si taky: Slavia otočila zápas a má skalp celku z Premier League! Co na to trenér?

[blog_program_info id=“15647115″]

Přípravný zápas Slavie proti OGC Nice můžete v neděli exkluzivně sledovat na O2 TV Sport nebo O2 TV Fotbal:

[blog_program_info id=“15736539″]

Foto: Facebook SK Slavia Praha
O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Nejlepší fotbal v O2 TV! Diváci se dočkají Ligy mistrů, Bundesligy, Serie A i La Ligy
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru