Zaslat erotické video nebo fotku? Pro děti žádný problém

České děti se pohybují po internetu prakticky bez dozoru rodičů. Téměř každé šesté sdílí své intimní fotografie a videa. Nezdráhají se videochatů, schůzek s cizími lidmi a veřejně sdílí osobní údaje od telefonního čísla po adresu. Jaké jsou výsledky nového výzkumu Univerzity Palackého v Olomouci a O2 a jak na prevenci nebo online trable?

O2 je již druhým rokem generálním partnerem projektu E-bezpečí, jehož součástí je i výzkum „Sexting a rizikové seznamování českých dětí v kyberprostoru“. Do něj se zapojilo na 5 tisíc dětí z celé republiky s průměrným věkem 14 let. Rychle rostoucím fenoménem je podle výzkumu právě sexting (sdílení vlastních intimních materiálů). 15 % má dokonce s erotickými zprávami, fotkami a videi přímou zkušenost. Proč to dělají? Nejčastěji jde o dárek pro přítelkyni či přítele, flirt či odpověď na příchozí intimní materiál. Znepokojivé také je, že až třetina dětí by se při zneužití takových materiálů zdráhala komukoliv svěřit.

Další část výzkumu byla zaměřena na online seznamování a přátelství. Alarmující je, že každé druhé dítě chatuje s cizími lidmi a pětina by neodmítla osobní schůzku. Více než polovina dotazovaných nemá svými rodiči nijak limitovaný čas na internetu, navíc má počítač ve svém pokoji. „Prevence i edukace a ve zdravé míře také dohled rodičů jsou přitom nejdůležitějšími kroky, jak zabránit jejich rizikovému chování. Na 80 % dětí však nemá omezen přístup na nevhodné stránky, i když k tomu v dnešní době existují jednoduché nástroje,“ říká Tomáš Minka, odborník na internetovou bezpečnost O2. Třeba funkce rodičovská kontrola, kterou naleznete ve Windows od sedmé verze. Povolat na pomoc lze i bezpečnostní balíky typu AVG, Eset, McAfee, Trend Micro apod.

Jaké informace děti veřejně sdílejí?

grafik_sdileni

Zdroj: Průzkum Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a společnosti O2 Czech Republic

 

Děti jsou velmi vyspělé v oblasti technologií, ale mentálně často nedokážou odhalit možné nebezpečí. O2 proto podporuje vzdělávací workshopy, kde se probírají možné nástrahy online života a mladí se vhodnou formou učí, jak na ně. „Žádné zákazy nefungují, naopak se snažíme vždy konkrétní skupině maximálně přiblížit,“ říká Marie Mališková, CSR manažerka O2. Proškolilo se již přes 4 300 dětí na 135 workshopech a další se plánují na podzim přímo na školách. Kurzy se pořádají i pro rodiče a učitele.

Stále více dětí žádá samo o pomoc odborníky. Statistiky Linky bezpečí ukazují, že zatímco v roce 2008 se na ni obrátilo v souvislosti s internetem jen 40 dětí, loni to bylo již téměř 600 případů, což jsou skoro dvě děti každý den. „V O2 proto dlouhodobě podporujeme projekty, jako je Linka bezpečí nebo E-Bezpečí, které vedle vzdělávacích aktivit provozuje také online poradnu,“ doplňuje Marie.

Detailní informace, workshopy pro děti i rodiče a poradnu naleznete na www.e-bezpeci.cz a celou výzkumnou zprávu TADY.

 – Aneta, #O2žije  –

O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Chceme, aby se (nejen) děti chovaly na síti chytře
Nahoru