Liga schválila nový herní model! Fanoušci jsou rozčilení. Bude to neregulérní!

Jedno derby navíc, stejně jako o jeden souboj Plzně se Spartou i Slavií. Fotbalová liga schválila reformu, podle které se o titulu, evropských pohárech i záchraně bude rozhodovat v nadstavbové části.

Slibuje si zvýšení atraktivity a více vydělaných peněz díky většímu počtu zajímavých zápasů.

„Klubům jsem od sezony 2018/19 garantoval navýšení finančních prostředků. Půjde o dva miliony pro ligový klub a 10 milionů si rozdělí ty druholigové,“ řekl pro isport.cz šéf Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda.

Jak se bude hrát?

Liga se po 30 kolech rozdělí na skupiny o titul (6 klubů), o účast v Evropské lize (4 kluby) a o záchranu (6 klubů).

První a poslední skupina se budou hrát jednokolově, přičemž tři lépe postavené týmy budou hrát doma 3 zápasy a venku 2.

Body ze základní části zůstávají v platnosti. Vítěz první skupiny bude mistrem. Druhý půjde do kvalifikace Ligy mistrů a třetí do Evropské ligy. Čtvrtý nebo pátý tým (podle toho, kdo vyhraje domácí pohár) sehraje dvojutkání o postup do Evropské ligy s vítězem prostřední skupiny.

Ta se bude hrát systémem play-off na pohárový způsob.

Ve skupině o záchranu sestoupí přímo poslední tým tabulky. Týmy na 14. a 15. místě budou hrát baráž o udržení s 2. a 3. týmem druhé nejvyšší soutěže.

Přečtěte si také:

„Za všechny nešvary ve fotbale může Slavia!“ Hejma vysvětlil v TIKI-TAKA Tvrdíkovi, proč si Šural došel pro penaltu s Brnem!
Další číslo letce Lafaty, nebo červená pro Zavadila? Nevídaná potyčka fotbalových „důchodců“!
Parádní šajtle! Patrik Schick se blýskl povedenou asistencí. Sampdoria výhru ztratila

Slavia Sparta Josef Šural Michael Lüftner

Fanoušci do stropu radostí neskáčou

Nový model by měl přinést více zajímavých zápasů. Přibýt by mělo téměř jistě jedno derby pražských S i třaskavé souboje Slavie a Sparty s Plzní.

Fanoušci však z nového modelu moc nadšení nejsou. Někteří dokonce nový model označují za neregulérní. Především jim vadí, že nadstavba se nehraje dvoukolově, tedy se všemi soupeři doma a venku. Velkou kritiku schytal také model prostřední skupiny. Teoreticky se může do pohárové Evropy dostat tým i z desátého místa po základní části, zatímco 4. tým tabulky, který musel hrát nadstavbu s těžšími soupeři, ostrouhá.

Spekuluje se i o tom, že týmy budou chtít v případě velké bodové ztráty na konci základní části skončit raději na 7. místě, než na šestém, protože pak budou mít větší šanci dostat se do pohárové Evropy.

„Shodli jsme se už dřív, že profesionální soutěže potřebují nový impuls, rozšířit počet zápasů, přidat atraktivní utkání a odbourat ty, kde oběma klubům o nic nejde. Vždycky na každém návrhu může někdo spekulovat. Jsem přesvědčený, že jsme našli nejlepší možný systém z hlediska tradice, ekonomiky klubů i klimatických podmínek. Otevřeně říkám, že to není žádné dogma, do kterého bychom po dvou, třech letech na základě prvních zkušeností nemohli zasáhnout,“ uvedl pro isport.cz Svoboda, který také připomněl, že profesionální kluby 1. a 2. ligy rozhodly o změně drtivým poměrem 30:2.

Zajímavý byl především postoj pražské Slavie, která navrhovanou změnu v předstihu kritizovala, nakonec hlasovala pro, ale na svém webu záhy vydala prohlášení proč.

„Už od samého počátku diskuzí o změnách herního systému první a druhé ligy vyjadřovala SK Slavia Praha své vážné pochybnosti o nutnosti, správnosti a smysluplnosti tohoto kroku. V rámci Ligové fotbalové asociace však byla se svým názorem na nový model profesionálních soutěží až na výjimky osamocena… 

…V této situaci nechtěla vystupovat z pozice klubu se silnými vlastníky destruktivně, ale naopak se rozhodla postupovat solidárně k ostatním. A byť si i nadále zachovává své výhrady k novému modelu profesionálních soutěží, rozhodla se hlasovat pro změny podporované drtivou většinou profesionálních klubů,“ stojí v prohlášení Slavie.

Milan Škoda. Foto: slavia.cz

Jak by se mohlo hrát?

V rámci lidové tvořivosti se na internetu rozběhly návrhy na „spravedlivější“ systém nadstavbové části. Jak by tedy navrhovali hrát fanoušci?

4-8-4

Když už liga přistoupila na pohárové play-off v prostřední skupině, mohlo být rozdělení ještě ostřejší.

O titul by hráli první čtyři dvoukolově. Vítěz prostřední skupiny se pak utkal s posledním týmem, případně rovnou slavil, pokud by i 5. místo v lize zaručovalo Evropu.

V poslední skupině by se znovu hrálo dvoukolově každý s každým.

Snížení počtu účastníků

Málo pravděpodobná varianta, protože jak se říká „kapři si rybník sami nevypustí. Ale opravdu by nestačilo 14, 12, nebo dokonce 10 účastníků první ligy? Ubylo by zápasů v základní části a nadstavba by pak v pohodě mohla být dvoukolová. Nebo by se mohla hrát čtyřkolově celá sezona.

Zachovat tradici a zápasy přidat v poháru

Velká část fanoušků zastává názor „na ligu mi nešahejte“. K experimentům by naopak byli nakloněni v případě poháru. Například by se v některé fázi mohlo hrát ve skupinách, nebo tradičním pohárovým způsobem na dva zápasy. Větší prestiž poháru by mohlo přidat už to, že jeho vítěz by brzy mohl jít přímo do základní skupiny Evropské ligy.

[blog_poll_start][poll id=“595″][blog_poll_end]

viktoria plzeň

Foto: slavia.cz, sparta.cz, fcviktoria.cz, Facebook (fik)
Redakce O2 TV Sport Autor článku
Redakce O2 TV Sport
Související článek Nejlepší fotbal v O2 TV! Diváci se dočkají Ligy mistrů, Bundesligy, Serie A i La Ligy
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru