Příběhy české ligy X: Fantastický výkon Jaromíra Blažka v klíčovém derby pražských »S« (2002/2003)

Chyba databáze WordPressu: [Table 'd176397_o2sport.wp_yasr_log' doesn't exist]
SELECT SUM(vote) as sum_votes, COUNT(vote) as number_of_votes FROM wp_yasr_log WHERE post_id=23615 AND vote > 0 AND vote <= 5

Boj o ligové prvenství se v ročníku 2002/2003 vrátil do starých kolejí a měl tradiční obsazení. Obhájce trofeje z Liberce na své úspěchy nenavázal a o pohár pro mistra republiky si to rozdali pražští rivalové Slavia a Sparta.

»Sešívaní« vedení koučem Miroslavem Beránkem předváděli suverénně nejhezčí fotbal. Potvrdili to i v Poháru UEFA, kde nespravedlivě vypadli v osmifinále s Besiktasem Istanbul.

Letenští zase prosluli efektivnější hrou. A měli také lepšího brankáře.

Jaromír Blažek

Jaromír Blažek se do Generali Areny vrátil z hostování v Příbrami. Jeho úkolem bylo poprat se Michalem Špitem o pozici jedničky a o to, kdo nahradí odcházejícího Petra Čecha.

Přečtěte si taky: Příběhy české ligy IX: Na neprůstřelného Petra Čecha byla vypsána prémie. Dostal jesle (2001/2002)

(Ad)automat na nevyužité šance

Svou misi splnil na podtrženou jedničku. Dokonce možná předčil veškerá očekávání. Na začátku ještě zápasům přihlížel z lavičky, ale poté, co Sparta vypadla z předkola Ligy mistrů, se trenér Jozef Jarabinský odhodlal k radikálnímu tahu. Špita posadil mezi náhradníky a mezi tyče šel Blažek. Místo v základní sestavě si tak rezervoval na dalších pět let.

Rozhodně ho však neměl jen za zásluhy. Už na podzim 2002 přispěl k tomu, že Sparta v 15 kolech inkasovala pouhých pět gólů, což je historický rekord. Přezimovala tak v čele tabulky se čtyřbodovým náskokem na svého úhlavního nepřítele.

Jarabinský byl však navzdory tomu propuštěn a jeho nástupce Jiří Kotrba začal prohrou v Teplicích. Brzy se dočkal další porážky v Ostravě. Sparťanský odstup od druhé Slavie tak nenarůstal a po vzájemném duelu na Letné se teoreticky mohl ztenčit na jediný bod.

Jiří Kotrba

Ostře sledované derby se hrálo v sobotu 12. dubna 2003 před zraky 18 228 diváků v hledišti letenského stadionu. V prvním poločase viděli velkovýrobu vyložených šancí s chutí hrající Slavie, jejíž kreativní záloha perfektně zásobovala výborně se pohybující útočníky a umožňovala tak podnikat rychlé protiútoky do chatrné domácí obrany.

Hned v úvodu takhle utekl Brazilec Adauto, ale ztroskotal na pozorném Blažkovi, jenž mu skvěle zmenšil střelecký úhel. Zanedlouho se situace opakovala. Slávisté podnikli bleskovou akci po levé straně po ose Štěpán VachoušekAdauto, jenže Tomáš Došek nedokázal překonat vybíhajícího Blažka. A do třetice úžasný gólman Sparty: před přestávkou opět vychytal Tomáše Doška, jenž neuspěl ani při dorážce. Jeho gesto zmaru budiž výmluvným obrázkem ilustrujícím průběh celého zápasu.

[fve]https://youtu.be/sYyAWjjcMj8[/fve]

Přečtěte si taky: Příběhy české ligy VIII: Příbram přichází pár minut před koncem sezony o Ligu mistrů (2000/2001)

Desítka pro domácí

Blažek, jemuž v té době bylo 30 let, podal zejména v úvodním dějství fantastický výkon a položil základ pozdějšímu triumfu trápící se Sparty. Trenér Kotrba měl totiž po obrátce zlatou ruku při střídání a žolík Marek Kincl vsítil vítězný gól. V závěru navíc po jeho sklepnutí pečetil výhru 2:0 další útočník Tomáš Jun. Letenští odskočili Slavii na sedm bodů a šli tak do rozhodujícího úniku v dostizích za titulem, který nakonec uhájili o jediný bod.

Blažek k tomu proti Slavii přispěl nejlepším brankářským výkonem v dějinách derby v české lize. Chytil všechny čtyři střely na bránu a v hodnocení deníku Sport dostal nejvyšší známku 10.

„Blažek byl nejlepším hráčem derby,“ uznal trenér poražených Beránek. „V rozhodujících chvílích nás podržel,“ pochválil Blažka kouč Kotrba, jehož svěřenci zdolali soupeře také díky lepšímu zakončení. Třikrát vypálili na bránu a dali dva góly. I z toho je vidět, jak velký rozdíl byl v kvalitě obou brankářů.

Spoluhráči měli famóznímu Blažkovi zač děkovat. On sám své galapředstavení skromně shrnul těmito slovy: „My si děkujeme navzájem.“

O víkendu můžete na O2 TV Sport, O2 TV Free a O2 TV Fotbal sledovat nejzajímavější zápasy ligového kola:

[blog_program_info id=“13258440″]

[blog_program_info id=“13258449″]

Foto: sparta.cz, reprovideo youtube.com
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Nejlepší fotbal v O2 TV! Diváci se dočkají Ligy mistrů, Bundesligy, Serie A i La Ligy
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru