Tenisový svět Libora BASÍKA: Berdych pod Ivaniševičem na megaúspěch nedosáhne

Pokud bychom se podívali na poslední roky, zjistíme, že v podstatě pouze Ivan Lendl dokázal s Andym Murrayem divy a že uspět dokázal ještě Magnus Norman po boku Stana Wawrinky.

Asi namítnete, že Novak Djokovič přece spolupracoval s Borisem Beckerem. Nicméně podle informací, které mám, byl tím, kdo krom samotného Noleho má lví podíl na veleúspěších Srba, je zejména Marián Vajda.

Djokovič Vajda

Dosáhl by Djokovič stejných úspěchů i bez Beckera? O tom můžeme jen spekulovat. Můj názor ale je, že z oněch „superkoučů“ dotáhli své svěřence k tenisovému Olympu opravdu pouze zmiňovaní Lendl s Normanem.

Není se čemu divit. Takový Ivan Lendl byl od malička nesmírně pracovitý, ctižádostivý detailista, což si přenesl i do role trenéra. I tam se ukázala jeho jedinečnost.

Věděl, kde může pomoci, kde má smysl přijmout nabídku a být zase tím pracantem, který svou misí žije 24 hodin denně.

Lendl Murray

Berdych zvolil Ivaniševiče

Proč to všechno píšu? Po úspěších Murrayho a Wawrinky se neustále objevovaly hlasy, aby i Tomáš Berdych angažoval bývalého špičkového hráče.

Osobně jsem byl skeptický. Tomáše nesmírně uznávám jako jednoho z nejlepších hráčů naší historie a tenistu, na kterého budeme dlouho vzpomínat. Ovšem neviděl jsem nikoho, kdo by skutečně mohl dotáhnout českou jedničku zpátky mezi pět nejlepších hráčů světa a dal mu to potřebné „know-how“ k zisku grandslamového titulu.

Tomáš Berdych

Spekulovalo se právě o Lendlovi. Dobře. Ale věřil bych tomu, že vítěz grandslamů v singlu dobře tušil, že šance uspět s Berdychem je minimální.

Volba tak padla na Gorana Ivaniševiče. Snad v naději, že se povede podobný megaúspěch jako s Marinem Čiličem, jenž se dočkal triumfu na US Open 2014.

Po třech měsících to zatím vypadá, že spolupráce výrazné úspěchy nepřinese. U Čiliče byl jednak cítit silný rukopis Boba Bretta, k tomu Chorvat využil své životní formy, skvělého kicku (servis, který pro mě nepochopitelně Tomáš nemá), voleje a slabší formy Big Four.

Obávám se, že doba, kdy český mužský tenis měl zastoupení v TOP 10 je minulostí a vzdálenou budoucností.

tomas berdych

A na závěr – v roli „superkoučů“ více hráčů pohořelo, než uspělo. V době, kdy se díky moderním metodám a technologiím sport vyvíjí nesmírnou rychlostí se z dávných úspěchů bez současného studia a sledování žít nedá.

Sport je prostě věda.

Přečtěte si taky: Drzoun Kyrgios! Vypráskal Djokoviče, pak fanouškovi snědl hranolky

Karolína Plíšková na O2 TV Tenis

Na stanici O2 TV Tenis můžete v noci z pátku na sobotu sledovat semifinálové zápasy žen na turnaji v Indian Wells.

3:00: Mladenovicová (Fra.) – Vesninová (Rus.)

[blog_program_info id=“12723379″]

5:00: Karolína Plíšková – Kuzněcovová (Rus.)

[blog_program_info id=“12723380″]

Foto: Reuters, skysports.com, eurosport.com
Libor Basík Autor článku
Libor Basík
Související článek Nejlepší fotbal v O2 TV! Diváci se dočkají Ligy mistrů, Bundesligy, Serie A i La Ligy
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru