Fotbalový RADAR: Vydra už je i v Derby ohroženým druhem. Zachránit se může jen vlastními silami

Chyba databáze WordPressu: [Table 'd176397_o2sport.wp_yasr_log' doesn't exist]
SELECT SUM(vote) as sum_votes, COUNT(vote) as number_of_votes FROM wp_yasr_log WHERE post_id=24862 AND vote > 0 AND vote <= 5

Když v 53. minutě středečního opakovaného zápasu 4. kola FA Cupu mezi Leicesterem a Derby vstal český fotbalový reprezentant za stavu 1:0 z hostující lavičky, reportér BBC v online přenosu napsal: „Manažer Derby Steve McClaren už viděl dost. Dolů jde záložník Bradley Johnson. Na hřiště nastupuje Matěj Vydra. Je jasné proč: góly.“

Nevím, co ho naplňovalo tak bezbřehým optimismem. Čtyřiadvacetiletý jihlavský odchovanec skóroval za Berany naposledy 1. října, takže jeho půst trvá už více než čtyři měsíce.

A kýžené góly od něj nepřišly ani tentokrát. Blýskl se sice pár nadějnými akcemi a jedna dokonce mohla skončit i penaltou, ale do vyložených šancí se prakticky nedostával. Navíc zbytečnou ztrátou míče a lajdáckým bráněním zavinil třetí a definitivně rozhodující branku. Derby prohrálo 1:3 a cesta pohárem pro ně skončila.

Celý zápas si můžete pustit v O2 TV!

[blog_program_info id=“11858779″]

Vydra vykazuje známky hráče, který se trápí a pere se víc sám se sebou, než se soupeři. Cítím z něj nízké sebevědomí a celkově špatnou psychickou kondici. Už před měsícem napsal na svém twitterovém účtu: „Velký dík lidem, kteří mě podporují i ve špatných časech.“

Kdy ale ty špatné časy skončí? Trvají totiž už docela dlouho.

[blog_gallery id=“45226″ style=“block“]

Troy? Ne, trio!

Nejlepší hráč druhé anglické ligy v sezoně 2012/2013 měl přitom v Derby slibný start. V úvodních šesti zápasech si připsal dvě přesné trefy. Pak nastal zásadní zlom: manažer Nigel Pearson, jenž si Vydru v létě přivedl, byl kvůli mizerným výsledkům propuštěn. Nahradil ho McClaren. Ten má své vyvolené a hlavně změnil rozestavení ze 4-4-1-1 nebo 4-4-2 na 4-3-3.

matej vydra derby county

I v Leicesteru se Derby představilo s jedním středním útočníkem a dvěma křídly. Vydrovi tento systém očividně moc nesedí.

Své nejlepší roky prožil ve Watfordu v útočném tandemu s Troyem Deeneym, nesmírně běhavým typem hrotového hráče, navíc vynikajícím hlavičkářem. Z jeho práce často těžil. Takového pomocníka teď vedle sebe nemá.

Tolik tedy na Vydrovu obhajobu. To ostatní už je jen na něm.

Matěj Vydra v zápase proti Leicesteru

Když tedy bude požádán hrát na levém křídle, což už se také stalo, musí se přizpůsobit. Na to, aby byl centrforvardem číslo 1, by potřeboval zlepšit produktivitu. Jenže to je těžké, pokud tak málo nastupuje v základní sestavě. Tam se objevil naposledy začátkem kalendářního roku. Od té doby šestkrát za sebou jen střídal.

A od toho se všechno odvíjí. Začarovaný kruh nízká minutáž – málo gólových příležitostí – nízké sebevědomí se u něj už vlastně uzavřel. Jde o to, jak z něj ven.

Nejspíš nezbývá, než čekat na to, že konkurenty postihne nějaký výpadek. Zatím to na to moc nevypadá. Darren Bent sází v poslední době jeden gól za druhým a silnější důvěru manažera má jistě i čerstvá akvizice David Nugent.

Matěj Vydra

Na druhou stranu Berani vyhráli po Novém roce jen tři z osmi soutěžních zápasů a na barážové místo v Championship rázem ztrácejí tři body, takže nějaká změna by časem přijít mohla.

Navíc si neumím představit, že vedení klubu nechá jen tak ležet ladem tolik peněz. Za Vydru zaplatilo rekordní částku – podle některých údajů osm milionů liber, ale s bonusy až 12,5 milionu. To z něj dělá šestého nejdražšího hráče české historie.

Je to v hlavě

To nejzásadnější ovšem spočívá v tom, o čem sám Vydra mluvil v nedávném rozhovoru pro iSport.cz: „Je to v hlavě. Všechno se dá zlepšovat.“

Na prvním místě by si to tedy měl v té hlavě srovnat a ujasnit si, co vlastně chce. Loni v jiném interview pro iDnes.cz prohlásil: „Už mám té druhé ligy po krk. Chci hrát první ligu.“

Pak ale moc nedává smysl, že podepíše Derby, které se v druhé nejvyšší soutěži plácá už devátým rokem.

A takovým siláckým výrokům by měly odpovídat i předvedené výkony. Už loňskou sezonu v Readingu neměl Vydra nic moc. Dal jen tři ligové branky a své možnosti ukázal jen v FA Cupu, kde byl se šesti zářezy na pažbě nejlepším střelcem. V nejvyšší soutěži se však nikde pravidelně neprosazoval.

Matěj Vydra v zápase proti Leicesteru

I kritičtí fandové Derby si už všimli jeho malého přínosu a kroutí hlavou nad vysokou přestupovou sumou.

Docela by mě zajímalo, jak Vydru vnímají čeští příznivci, ale řekl bych, že třeba absence na mistrovství Evropy do 21 let v roce 2015 v Česku mu v jejich očích moc nepomohla. I když on sám v tom byl zřejmě nevinně.

Jak už jsem naznačil, otočit to může jen on sám. V první řadě tím, že se někde konečně natrvalo usadí a získá jistotu. Hráč, který za sedm let od odchodu z Ostravy vystřídal šest klubů, jen těžko mohl někde zapustit kořeny.

V jeho prospěch mluví mládí a talent. Ten talent už musí ale hodně rychle někde začít prokazovat. Jinak to bude další nenaplněný příslib.

Foto: Reuters
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Nejlepší fotbal v O2 TV! Diváci se dočkají Ligy mistrů, Bundesligy, Serie A i La Ligy
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru