Return Vojty Bidrmana: Jako bájný Fénix – Stebeho comeback bude běh na dlouhou trať

Na příkladech Juana Martína del Potra, Iva Karloviče a koneckonců i hvězdných Nadala Federerem je ale vidět, že vrátit se po zdravotních problémech na špičkovou úroveň není nemožné. Brianu Bakerovi nebo Janku Tipsarevičovi naopak několikaleté zdravotní potíže skoro vzaly veškerou chuť do tenisu a Robin Söderling kvůli nim dokonce ukončil kariéru.

V Sofii jsme si užívali tenis dalšího navrátilce, o jehož existenci jsme v posledních letech tak trochu pochybovali. Cedrica-Marcela Stebeho neunesli mimozemšťani, jak si možná leckdo myslel. Dlouho se jen uzdravoval po operaci kyčle a v Armeec aréně teď skoro po čtyřech letech vyhrál zápas v hlavní části turnaje ATP.

Cedric-Marcel Stebe

V letech 2011/12 porážel hráče typu Nikolaje Davyděnka, Juana Carlose Ferrera nebo Lleytona Hewitta. Jenže vážné zranění kyčle ho na konci sezóny 2013 donutilo jít na operaci a rekonvalescence rozhodně nešla podle plánu. Stebe se tak postupně a velmi pozvolna vrací přes turnaje futures a challengery na profesionální okruh ATP.

Na letošním turnaji v Sofii startoval na chráněný žebříček, po dvou vyhraných zápasech v kvalifikaci otočil zápas prvního kola hlavní soutěže proti Gabašvilimu a herně se ukázal i v duelu s favorizovaným obhájcem titulu Bautistou-Agutem. Hlavně v prvním setu se Stebe držel fantasticky, jako by Bautista zapomněl na to, že levoruký Němec umí být hodně nebezpečným soupeřem.

cedric marcel stebe

Místy to bylo od Stebeho skoro tak dobré, jako když coby jednadvacetiletý mladík zejména na antuce kosil favority a Němci v něm viděli nástupce jiného chronického maroda, Tommyho Haase. Bude to běh na dlouhou trať, na chráněný ranking se nedá nastupovat věčně, ale v příštích měsících se Stebeho kariéra určitě výrazně posune. Jde o to, jakým směrem.

Kupříkladu argentinský sympaťák Del Potro, který už řadu let bojuje s oběma zápěstími, celkem jasně demonstruje, že velký comeback není utopie. Šampión US Open z roku 2009 musel změnit svou techniku na backhandu, a přestože už asi nikdy nebude úplně fit, jeho tenis nás pořád dokonale baví. S comebacky zmiňovaných Haase nebo Tipsareviče už to tak slavné nebylo.

Najít po dlouhém boji s nemocí nebo zraněním chuť začít znovu od nuly není samozřejmost. Právě proto si hráčů, kteří se po návratu aspoň přiblíží své původní tenisové úrovni, nesmírně vážím a považuju je za nejsilnější možnou sportovní inspiraci.

Přímé přenosy z turnaje ATP v Sofii pokračují až do konce týdne na programu O2 TV Tenis.

[blog_program_info id=“11859510″]

[blog_program_info id=“11859517″]

[blog_program_info id=“11884710″]

Foto: sport1.de, spox.com
O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Nejlepší fotbal v O2 TV! Diváci se dočkají Ligy mistrů, Bundesligy, Serie A i La Ligy
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru