Return Vojty BIDRMANA: Pálka, nebo raketa? Ashleigh Barty už má snad konečně jasno

Možná si ještě vzpomenete na její wimbledonský titul z juniorky v roce 2011. Nebo na jeden z největších příběhů tenisového roku 2013, kdy si poměrně neznámá deblová dvojice Barty, Dellacqua zahrála finále na třech grandslamových turnajích. Pro tehdy šestnáctiletou Ashleigh Barty to byl debut jako hrom, úspěchům ve čtyřhře ale musela částečně obětovat svou singlovou kariéru.

Dellacqua, Barty

Jak později Ash Barty přiznala, do světa velkého tenisu nakoukla možná až příliš brzy. V září 2014 po sérii neúspěšných turnajů tak dala bílému sportu sbohem. Své rozhodnutí skončit s tenisem příliš nerozváděla, spekulovalo se hlavně o ztrátě motivace nebo dlouhodobých osobních problémech. Tenis jí přestával dávat to, co dřív.

Jak se ale později ukázalo, Barty se jen nedokázala rozhodnout. Od malička se věnovala i kriketu, který je v Austrálii o dost populárnější než tenis. A profesionální nabídka týmu Brisbane Heat ji donutila k nevídané věci – v osmnácti letech vyměnit dráhu vycházející tenisové hvězdy za nejistou kariéru hráčky queenslandské kriketové ligy.

Ashleigh Barty

Nadšení pro kriket ale Barty vydrželo jen rok a půl. V únoru 2016 oznámila návrat k tenisu, který jí prý nesnesitelně chyběl. Málokdo si tehdy dokázal představit, že zčistajasna začne tam, kde před přestávkou skončila. Hned letní travnaté turnaje ovšem ukázaly, že Barty je zpátky na kurtech silnější než kdy dřív. Vinou zranění ruky sice neodehrála mnoho turnajů, ale zato se mohla perfektně připravit na rok 2017.

Odstartovala ho na Brisbane International, kde hrála na divokou kartu. V prvním kole po skvělém výkonu smetla z kurtu Srbku Krunič, v tom druhém sebrala set světové jedničce Kerber.

[fve]https://youtu.be/33EM37PfsAQ[/fve]

Australanka především udivila svou sebevědomou hrou podpořenou zlepšeným servisem i pohybem. Viditelně přibrala svalovou hmotu, své soupeřky dostávala pravidelně pod drtivý tlak.

Přečtěte si taky: Famózní jízda za titulem! Karolína Plíšková povolila soupeřce jen tři gemy a ovládla Brisbane

Divoká karta v Melbourne

Divokou kartu Barty slíbili i organizátoři Australian Open, kde si znovu zahraje před domácím publikem a svými kamarády. Jestli bude mít štěstí na los a uhraje nějaké to kolo, mohla by se vrátit do světové dvoustovky. Na jarních a letních turnajích v Evropě a Americe už se asi tolika divokých karet nedočká, a bude tak potřebovat velké odhodlání a trpělivost, aby si všechny body uhrála sama.

Nezapomeňme na to, že dvacetiletá ranařka – což je pro 166 centimetrů vysokou hráčku skoro až paradoxní atribut – má před sebou pořád celou kariéru. Musí se teď vyvarovat špatných rozhodnutí, hlavně pokud jde o výběr turnajů.

Svůj potenciál ukázala v Brisbane naplno, podle mého názoru ji ještě letos najdeme v první stovce singlového žebříčku.

Vojtěch Bidrman

Přečtěte si taky: Spanilá čínská jízda se šťastným koncem. Kateřina Siniaková slaví první titul kariéry!

Foto: Facebook Brisbane International – Australian Open Series, espncricinfo.com
O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Nejlepší fotbal v O2 TV! Diváci se dočkají Ligy mistrů, Bundesligy, Serie A i La Ligy
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru