Datová centra O2 slouží denně milionům Čechů

Seznam.cz zná každý český uživatel webu a pro mnohé z nich je doslova synonymem internetu. Důvodů je přitom mnoho. Nabízí informace, zábavu i komunikační možnosti, poskytuje klientům efektivní reklamu a podporuje jejich podnikání. Vznikl v roce 1996 jako první český internetový katalog s možností vyhledávání podle klíčových slov. V současné době je jedním z nejsilnějších internetových médií v České republice, denně ho navštíví bezmála tři miliony lidí.

Seznam zvolil O2

Obrovské množství dat, široká škála aplikací a miliony přístupů denně vyžadují rozsáhlé, výkonné, dostupné a spolehlivé datové a aplikační zázemí. Seznam.cz je provozoval formou housingu v datových centrech dvou nezávislých poskytovatelů. S dalším růstem společnosti se vedení rozhodlo vybudovat své vlastní primární datové centrum. Jako sekundární zvolilo datové centrum O2 Nagano.

Kompletně nové prostředí

O2 vytvořilo přesně podle požadavků Seznam.cz kompletně nové prostředí s kompaktní plochou pro 78 skříní na zařízení a s 38 % rezervní plochy pro budoucí rozvoj. Speciální návrh prostorů se zastřešenými teplými a studenými uličkami a konstrukčními prvky skříní optimalizuje chlazení a minimalizuje ztráty. Spotřeba elektrické energie se pro celý prostor měří a fakturuje zcela odděleně. O2 zajišťuje i optické propojení s datovým centrem Seznam.cz a do internetu. „Důležitý byl přístup k projektu. Při jednáních bylo zřejmé, že O2 bylo připravené, dobře reflektovalo požadavky a dokázalo pochopit, co je smyslem naší akce,“ uvádí Vlastimil Pečínka, technický ředitel Seznam.cz.

Náročný přesun bez obtíží

Od podepsání smlouvy počátkem července 2014 do dokončení přípravy prostor uplynuly dva měsíce. V průběhu přesunu zařízení za plného provozu nebylo třeba žádných zásadních úprav, řešily se pouze drobné běžné potíže, které bylo složité předvídat. „Ze strany O2 bylo vše připravené dobře. V okamžiku migrace, která opravdu nebyla jednoduchá co do počtu zařízení i zajištění provozu, jsme nenarazili na žádné nečekané překvapení,“ říká Vlastimil Pečínka, technický ředitel Seznam.cz.

Významné úspory

Konsolidace zařízení do moderního datového centra přinesla významnou úsporu nákladů na provoz a markantní snížení, zhruba o 40 %, nákladů na elektrickou energii. Navýšení o dalších 21 skříní při zachování rezervy 38 % prostoru umožňuje i další rozvoj a expanzi společnosti.

ICT v bezpečí moderního datového centra

Provoz serverů nebo dalších zařízení v O2 Datovém centru zbavuje zákazníka starostí i nákladů spojených s jejich provozem i údržbou, např. s napájením, chlazením, připojením k internetu nebo zabezpečením. O vše potřebné, od rozsáhlých projektů až po jednotlivé servery, se v O2 Datovém centru postarají.

o2_data_centrum_infografika

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Datová centra O2: nenápadná, ale spolehlivá. A plná tajemství
Nahoru