Bitevní pole Vlasty KAISERA: Gianluigi Buffon – z pohřbu na svatbu

V dresu italské reprezentace v utkání se Španělskem dlouho držel čisté konto, přestože převaha „červených fúrií“ byla místy až nesnesitelná.

Když už se zdálo, že obrana dirigovaná Buffonem odolá, udělal sám mistr tesař chybu. Vyběhl proti míči směřujícímu k jeho pokutovému území, byl u něj sice o něco dříve než nabíhající španělský útočník Vitolo, ale ke zděšení tribun ho minul, „nesestřelil“ ani protihráče a opuštěná branka byla tedy snadným Vitolovým cílem.

gianluigi buffon

Po zápase prý ale nikdo ze spoluhráčů Buffona nekritizoval. „Počítáme s tím, že máme za sebou brankáře, který se málokdy zmýlí, ale není to v žádném případě neomylný robot,“ prohlásil Daniele De Rossi, který poté z penalty zařídil vyrovnání.

Vyzrál na něj mladý Čech

V následném ligovém duelu s Udinese ale Buffon předvedl další kolaps. Z dálky vypálil slávistický odchovanec Jakub Jankto, mladíček, který přišel na svět v době, kdy už měl Buffon za sebou debut v italské Serii A a zbývalo mu devět dní k dosažení plnoletosti. A gólman Juventusu si s jeho sice kurážnou, ale přece jen ne nechytatelnou střelou neporadil a míč proklouzl do sítě.

„Druhá kolosální chyba veterána Buffona v průběhu deseti dní. Chybovat je lidské, setrvávat v chybách však ďábelské,“ psal už bez větších servítek italský tisk.

Jakub Jankto překonává Buffona

S velmi smíšenými pocity se tedy Gianluigi Buffon potýkal v polovině měsíce října. Vyrovnal se však s nimi po svém. V duelu Ligy mistrů na půdě francouzského Lyonu chytil penaltu a udržel čisté konto i při dalších zákrocích ze hry, když přitom Stará dáma hrála dlouhou dobu v oslabení.

[blog_program_info id=“9526412″]

Nakonec z toho byla třetí vychytaná nula ve třetím zápase skupiny a žurnalistické komentáře se opět začaly hemžit superlativy.

„Buffon vstal z mrtvých“,

„Další nadlidský výkon“,

„Superman Buffon“,

„Svatý Gigi a noc zázraků“. A tak dále a tak dále.

Přečtěte si taky: Největší minela v kariéře? Jaký Buffonův kiks daroval vedení Španělům?

Buffon Juventus superman

Samotný veterán to ale říkal už před zápasem: „Kdykoliv mě začali pohřbívat, vrátil jsem se ještě silnější než před tím. Dá se říci, že pokračuji i díky tomu, že mě těší umlčovat kritiky, reagovat na ně tím nejlepším způsobem, jakého jsem schopen. Zda myslím na odchod z vrcholového fotbalu? V tuto chvíli rozhodně ne. S trochou nadsázky říkám, že reprezentaci Itálie dělilo od dvou posledních titulů mistrů světa čtyřiadvacet let, od roku 1982 do roku 2006. Nyní nás tedy případný další titul čeká za čtrnáct let a já chci být u toho!“

Přečtěte si taky: Nezvyklá chyba Buffona a česká radost! Nejlepší moment v životě, jásal Jankto

Gigi zdaleka nekončí

Každopádně však chce „Svatý Gigi“ stát v brance azurové reprezentace minimálně ještě na příštím mistrovství světa 2018 v Rusku, což potvrdil i jeho bývalý spoluhráč a dnes „nadřízený“ Pavel Nedvěd. „Buffon mi zcela vážně řekl, že chce chytat klidně až do padesáti,“ prohlásil Nedvěd, který s Buffonem přestupoval do Juventusu ve stejném roce, 2001.

Každopádně jsou už jen dvě velké trofeje, které Buffonovi ještě chybí, i když od nich byl krůček: vítězství v anketě o Zlatý míč (v roce 2006 byl druhý) a triumf v Lize mistrů (dvě prohraná finále v letech 2003 a 2015). Zatím naposledy vystoupil na vítězný piedestal v Monaku, kde mu byla předána cena za vítězství v anketě Golden Foot. Tato cena je určena hráčům nad 29 let, přičemž každý v ní může zvítězit jen jednou. V minulosti ji získali i Buffonovi spoluhráči z Juventusu Pavel Nedvěd a Alessandro Del Piero.

„Získávat ocenění za svou práci, to se neomrzí,“ lakonicky konstatoval „Grande Gigi“. A nutno říct, že celý sportovní svět ještě neomrzelo sledovat jeho rozložitou postavu ve fotbalové bráně.

[blog_program_info id=“9526412″]

Přečtěte si taky: Bitevní pole Vlasty KAISERA: Dostane zelená karta zelenou ?

Foto: Reuters, Facebook Juventus
O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Nejlepší fotbal v O2 TV! Diváci se dočkají Ligy mistrů, Bundesligy, Serie A i La Ligy
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru