Bitevní pole Vlasty KAISERA: Narozeniny italských legend

19. září oslavil devadesáté narozeniny slavný stadion Giuseppe Meazzy, po většinu své historie známý spíše jako San Siro. A 27. září bude slavit své čtyřicátiny Francesco Totti.

Legendární stadion přináleží k městu Milán, Totti je pevně spjat s Římem. Stadiony se ovšem nestěhují, zato fotbalisté ano, mnohdy velmi často. O to je Tottiho římské jubileum cennější!

Milánský skvost

Stadion ve čtvrti San Siro nechal postavit a 19. září 1926 slavnostně otevřít Piero Pirelli, tehdejší prezident AC Milán.

Prvním utkáním bylo symbolicky derby dvou klubů, které se na něm až do dnešní doby střídají: Inter porazil AC Milán tenisovým výsledkem 6:3.

Ale pozor, tehdy byl Inter jen v roli hosta. Stavbu financoval prezident AC Milán, stadion tedy patřil výhradně tomuto klubu!

san siro 1926

Inter na San Siru zůstal hostem dlouho, až do roku 1947. Do té doby hrál na původním městském stadionu Arena, který byl blíže centru Milána. Když ale majitelem stadionu San Siro stalo město a významně ho rozšířilo (přibylo na svou dobu velmi inovativní druhé patro, které obkroužilo celý stadion) a pozvalo na něj také Inter.

Vzájemná provázanost modro-černých a červeno-černých klubových barev v hlavním městě Lombardie se dá vysledovat i u osoby „otce-zakladatele“: podnikatel Piero Pirelli, zakladatel světoznámé firmy, byl tehdy prezidentem AC Milán. Aktuálně je však Pirelliho rodinná firma sponzorem konkurence…

san siro

A ještě jedno, mnohem známější propojení. Od roku 1980 nese stadion oficiálně jméno Giuseppe Meazzy.

Slavný hráč a dvojnásobný mistr světa mnohem více patřil Interu: v modro-černých barvách odehrál čtrnáct sezón a nastřílel v nich 197 ligových gólů. V dresu AC strávil jen dvě sezóny, z nichž vzešlo pouhých devět gólů.

giuseppe meazza

Rodilý Miláňan Meazza končil svou kariéru jako nejlepší střelec italské ligy v historii. Později ho překonal Silvio Piola a na třetí místo pak Meazzu odsunul koncem padesátých let Švéd Gunnar Nordahl. A pak dlouho nic, první tři posty historicky nejúspěšnějších kanonýrů Serie A se zdály být zcela neotřesitelné, nedosažitelné.

Až přišel Totti

27. září 1976 se ale v Římě narodil jistý Francesco Totti. Zopakujme si: Meazza oblékal dresy obou milánských konkurentů a krátce se dokonce mihl i v Juventusu (!). Piola dával góly za Pro Vercelli, Lazio, FC Turín i Juventus. Švéd Nordahl za AC Milán a AS Řím. To „Er Pupone“ Totti se zaslíbil pouze jedinému klubu – AS Řím.

Pravda, jako maličký žáček (doslova) to krátce zkoušel v malých klubech Věčného města s velmi snadno zapomenutelnými názvy Fortitudo, Smit Trastevere a Lodigiani. Ve dvanácti však poprvé oblékl červeno-žlutou kombinaci dresů AS Řím.

francesco totti As roma 1996

V roce 1993, jako šestnáctiletý, premiérově nastoupil za tento klub v Serii A a v roce 1994, pár dní před svými osmnáctými narozeninami, dal svůj první gól mezi ligovou elitou.

Od té doby jich přibylo dalších 248 a Francesco Totti se tak propracoval v historické tabulce kanonýrů Serie A na druhé místo, před Meazzu a Nordahla. Na „italského Bicana“ Piolu ztrácí už jen pětadvacet gólů.

Výběr Tottiho branek:

[fve]https://www.youtube.com/watch?v=1IeAjbmBuKA[/fve]

Tato ligová sezóna je již třiadvacátá v řadě, v níž Francesco Totti alespoň jednou skóroval. Za tu dobu odehrál 603 ligových zápasů, před sebou má pouze Paola Maldiniho a Javiera Zanettiho.

AS řím francesco totti sampdoria

Italský fotbal momentálně prožívá ústup ze slávy, v lecčems jsou to časy doslova turbulentní. Co se ale fotbalových legend týče, má stále co nabídnout. Nezapomeňme proto: dvě velké italské legendy slaví ve druhé polovině září kulaté narozeniny. Milánské San Siro a římský Francesco Totti.

Complimenti dal cuore !

Foto: lagaleriadelfutbal.com, desktopimages.com, giuseppemeazza.it, Reuters
O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Nejlepší fotbal v O2 TV! Diváci se dočkají Ligy mistrů, Bundesligy, Serie A i La Ligy
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru