Kanadský a Světový pohár v hokeji? Plechovky na ledě i Dzurilla, legenda z Montrealu

Předchůdcem Světového poháru (World Cup of Hockey) byl Kanadský pohár (Canada Cup). Ten se poprvé konal v roce 1976 a bývá označován za „nový počátek světového hokeje“.

Průlomový rok (1976)

Poprvé v historii se zde střetli nejlepší hráči z NHL i Evropy. Československý výběr tehdy šokoval favorizovanou Kanadu a díky skvělému výkonu brankáře Vladimíra Dzurilly a památné brance Milana Nového zvítězil v montrealské hale Forum 1:0.

[fve]https://www.youtube.com/watch?v=20lQ7NUIb9Y[/fve]

Československo si skvělými výkony jako první zajistilo místo ve finále, kde se nakonec ve dvou duelech opět utkalo s javorovými listy. Tam ovšem hvězdy NHL už náš výběr nepodcenily a dvakrát zvítězily.

V roce 1981 vypadl československý tým v semifinále. O tři roky později, v roce 1984, pak v turnaji totálně vyhořel. Prohrál s Kanadou, Sovětským svazem, Švédskem i Spojenými státy a pouze remizoval 4:4 se západními Němci.

Hvězdné války (1987)

Finálová bitva mezi Kanadou a Sovětským svazem vstoupila do dějin jako podle mnohých nejlepší hokej všech dob. Na jedné straně Wayne Gretzky, Mario Lemieux nebo třeba Ray Bourque, na straně druhé slavná KLM – tedy Vladimir Krutov, Igor Larionov a Sergej Makarov a celá legendární sovětská mašina.

V prvním zápase zvítězili Sověti 6:5 v prodloužení, v odvetě však stejným způsobem podlehli a o vítězi poháru tak musel rozhodnout až třetí duel. Ten chvíli před koncem rozhoduje „SuperMario“ a Kanada může slavit.

[fve]https://www.youtube.com/watch?v=2rg_-JwlN-o[/fve]

Čechoslováci v základní skupině prohráli se SSSR a Švédy a v semifinále tak narazili na Kanadu, se kterou padli 3:5.

Nevýrazný byl i rok 1991, kdy po nadějné výhře nad SSSR Československo všechny další zápasy prohrálo a skončilo šesté. To daleko nejhorší ale mělo teprve přijít.

Česká ostuda (1996)

Na první ročník pod novým, doteď platným názvem (World Cup of Hockey) Češi nevzpomínají příliš rádi. Zlatá vídeňská parta doplněná posilami z NHL padla s Finskem 3:7 a se Švédskem 0:3. Zklamaní diváci ve sportovní hale zasypali ledovou plochu pivními plechovkami (začátek v čase 0:56).

[fve]https://www.youtube.com/watch?v=UhDqSFC9GyI[/fve]

V posledním utkání Češi padli ostudně s Německem 1:7. Jaromír Jágr, Martin Straka a další tehdejší či budoucí osobnosti českého hokeje absolutně vyhořeli.

Ve finále se střetla Amerika s Kanadou a po třech utkáních se nakonec radovali hokejisté USA.

Pod Růžičkou do semifinále (2004)

V roce 2004 měl mužstvo vést Ivan Hlinka. Legenda českého hokeje však několik týdnu před turnajem zahynula při tragické autonehodě. Tým s Jaromírem Jágrem v sestavě tak převzal tehdy 41letý Vladimír Růžička.

Hlinkovým odchodem nalomený výběr hned na úvod prohrál s Finy a Švédy a chytil se až proti Německu, které rozstřílel 7:2. Poté ve čtvrtfinále oplatil porážku Švédům a v semifinále málem přešel i přes silný kanadský výběr postavený kolem Maria Lemieuxe. Po vyrovnaném boji nakonec Češi podlehli, když v prodloužení rozhodl Vincent Lecavalier.

[fve]https://www.youtube.com/watch?v=0g0KnqpGJHE[/fve]

Kanada poté ve finále porazila i Finy a zaslouženě celý turnaj ovládla.

Program české reprezentace na SP:

ČR – Kanada 0:6

[blog_program_info id=“9054389″]

ČR – Výběr Evropy

[blog_program_info id=“9083537″]

ČR – USA

[blog_program_info id=“9127425″]

V druhé skupině se spolu utkají Rusko, Finsko, Švédsko a Výběr severoamerických hráčů do 23 let.

Foto: youtube.com  (rw)
Redakce O2 TV Sport Autor článku
Redakce O2 TV Sport
Související článek Nejlepší fotbal v O2 TV! Diváci se dočkají Ligy mistrů, Bundesligy, Serie A i La Ligy
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru