Nastavený čas Milana ŠTĚRBY: Tomáš Rosický je zpátky ve Spartě. Co s ním?

Zatím to herně vypadá, jakoby si Sparťané absolutně odvykli využívat střed hřiště. A to je právě místo, kde by měl Tomáš Rosický excelovat. Pokud budou obránci nakopávat a odvracet míče ve stylu „hlavně aby to bylo co nejdál od vlastní branky“, bude asi nejvážnější zdravotní komplikací Rosického zablokovaná krční páteř z neustálého otáčení hlavy.

tomas rosicky

Přitom už těch několik odehraných minut naznačilo, jaký Sparta získala v Rosickém klenot. Bude-li ho umět využít.

Jak bude Sparta hrát?

Jak trenér Zdeněk Ščasný přeskupí řady, až bude mít k dispozici všechny hráče?

Mně osobně by se nejvíc zamlouvala varianta s rozestavením 4-4-2. V obranné řadě bych kladl důraz na podporu ofenzívy krajních obránců. V souvislosti s tímhle postem se nebojím ani o Vjačeslava Karavajeva ani o Ondřeje Zahustela, to  spíš o experimenty s Costou případně s Michalem Kadlecem.

Uprostřed zálohy k sobě Rosický potřebuje bojovníka, který za něj bude svádět osobní souboje. Mohl by to být jeden z dvojice Mareček – Vácha. Kraje zálohy, které se budou hodně stahovat do středu hřiště, aby uvolňovaly prostor pro krajní obránce, můžou obstarat Martin Frýdek, Bořek Dočkal, případně Josef Šural. A v útoku by měli blízko u sebe spolupracovat David Lafata (případně Lukáš Juliš, ale toho bych si i s ohledem na dobrý výkon v utkání s Mladou Boleslaví dokázal představit i na kraji zálohy) s Václavem Kadlecem.

vaclav kadlec

Nabízí se ovšem i varianta 3-5-2 (Ščasného oblíbená) se třemi stopery Costou, Mariem Holkem a Kadlecem. V záloze by tak bylo na krajích místo pro Šurala, Karavajeva, případně pro Juliše a Zahustela. Uprostřed by se mohli srovnat Rosický, Frýdek, Dočkal, případně Mareček s Váchou, jen je potřeba zajistit, aby se jeden druhému nepletli pod nohy. A v útoku by to bylo stejné jako v rozestavení 4-4-2.

Potenciál systému se třemi stopery, který odhalila například italská reprezentace v utkání se Španělskem na Euru, zatím Sparta nedokázala plně využít. V tomhle rozestavení se přitom dá hrát i nátlakový fotbal s vydatným presinkem na polovině soupeře.

S příchodem Rosického se nyní posouvá fotbalová kvalita Sparty na novou úroveň a to je pro maximální účinnost tohoto herního systému klíčové. Bude to chtít ale čas, intenzivní trenérskou práci Ščasného a zdravého Rosického.

Foto: Facebook
Milan Štěrba Autor článku
Milan Štěrba
Související článek Nejlepší fotbal v O2 TV! Diváci se dočkají Ligy mistrů, Bundesligy, Serie A i La Ligy
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru