Průšvih pro Česko? UEFA ustoupila velkým ligám! Přijde náš šampion o Ligu mistrů?

Od sezóny 2018/2019 bude mít čtveřice týmů z nejlepších 4 evropských soutěží garantovány místenky v základní skupině Ligy mistrů.

Tato reforma je reakcí na snahu velkoklubů, které již v minulosti jednaly o vytvoření vlastní soutěže nezávislé na UEFA.

Dosud měly jisté 3 přímé postupující Španělsko, Anglie a Německo. Itálie pak pouze dva V novém formátu zaberou 4 nejsilnější země celou polovinu z 32 míst ve skupinách!

Může to ohrozit české šance?

Bohužel téměř jistě ano! Právě Česko mířilo za jistotou přímého postupu do Ligy mistrů pro mistra od sezony 2018/19 díky úspěchům Sparty a Plzně v předchozích sezónách.

plzen david limbersky

Dosud mělo jistotu místa ve skupině LM prvních 12 zemí podle koeficientů UEFA. Mezi ně by se Češi měli téměř jistě vejít, přestože se teprve bude započítávat současný ročník. Náskok před Chorvatskem, Řeckem a Nizozemskem se však zdá být dostatečný.

Pokud však silná čtyřka zabere polovinu míst, dá se očekávat, že se počet zemí s jistým místem ve skupině zúží.

Anebo se bude muset výrazně snížit počet týmů v kvalifikaci a v takovém případě by zase Česko mohlo ztratit druhý tým, který momentálně nastupuje do třetího předkola.

Detailní postupový klíč do Ligy mistrů ale zveřejní UEFA až na konci roku.

Další plánované změny

Změnami kromě postupového formátu projde také rozdělování financí, přičemž odměny by se měli zvednout jak v Lize mistrů, tak v Evropské lize. Promění se i počítání koeficientů, kde už se nebude zohledňovat „státní koeficient“ ale bude se počítat jen přímo pro kluby.

Foto: fcviktoriaplzen.cz (tom)
Redakce O2 TV Sport Autor článku
Redakce O2 TV Sport
Související článek Nejlepší fotbal v O2 TV! Diváci se dočkají Ligy mistrů, Bundesligy, Serie A i La Ligy
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru